روان‌شناسی خانواده و زناشوییشیوه‌ی زندگی

اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید

دلایلی برای ازدواج نکردن؛ اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

ازدواج رخداد مهمی در زندگی انسان است. هر کسی برای ازدواج کردن یا ازدواج نکردن دلایلی دارد. اگر پای سخن هواداران و مخالفان ازدواج بنشینید دلایل بسیاری را خواهید شنید که برخی از آن‌ها منطقی است. من در جلسه‌ با مراجعانم دلایل گوناگونی را برای ازدواج نکردن و مجرد ماندن شنیده‌ام یا به آن‌ها گوشزد کرده‌ام. در این نوشته تلاش کردم برخی از دلایل مهمی که نباید ازدواج کرد و باید مجرد ماند را بنویسم. این نوشته به معنای نکوهش و رد کردن ازدواج نیست بلکه دلایلی نوشته شده است که اگر به آن‌ها توجه نکنیم می‌توانند زمینه‌ساز طلاق و جدایی در آینده شوند. من در این‌جا به نوشتن دلایل اصلی بسنده کردم شاید شما دلایل دیگری نیز برای ازدواج نکردن بیاورید که منطقی باشند.

دلایلی برای ازدواج نکردن؛ اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

اگر در زندگی هدف ندارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

آیا برای زندگیتان هدف دارید؟ آیا برای آینده‌تان برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ داشتن هدف در زندگی بسیار مهم است. کسی که در زندگیش هدف نداشته باشد تلاشی برای بهبود زندگی نخواهد کرد و همه چیز را گذرا می‌داند. چنین کسانی تلاش می‌کنند خود را با شرایطی که در آن هستند سازگار کنند و برای بهبود زندگیشان تلاش نمی‌کنند. برای یک ازدواج خوب باید زندگی هدفمند داشت. پس اگر در زندگی هدف ندارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

برای فرار از تنهایی یا پر کردن جای خالی کسی، ازدواج نکنید.

هدف برخی از مردم برای ازدواج این است که کسی را جایگزین عشق پیشین خود کنند. کسانی که دچار شکست عشقی یا ناکامی در روابط عاشقانه می‌شوند احساس تنهایی می‌کنند و ازدواج را راهی برای فرار از احساسات و افکار اندوه‌بار می‌دانند. اگر می‌خواهید برای فرار از تنهایی و جایگزینی، با کسی ازدواج کنید بهتر است از این کار خودداری کنید و مجرد بمانید. تنهایی و گوشه‌گیری را کنار بگذارید. دوستان صمیمی پیدا کنید با مردم در کنش و تعامل سازنده باشید و سپس به ازدواج بیاندیشید. کنش و تعامل سازنده و روابط میان‌فردی برای داشتن زندگی زناشویی موفق مهم است.

اگر فردی وفادار، متعهد و راستگو نیستید ازدواج نکنید.

تعهد و وفاداری یکی از پایه‌های مهم برای ازدواج است. خیانت یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق و جدایی در سراسر جهان است. اگر در روابط عشقی خود خیانت کرده‌اید و خود را فردی متعهد نمی‌دانید از ازدواج کردن چشم‌پوشی کنید آیا می‌توانید در برابر همسرتان راستگو باشید؟ آیا می‌توانید پس از ازدواج، دنبال معشوقه‌های پنهانی نباشید؟ اگر چنین است می‌توانید به ازدواج کردن بیاندیشید. با دروغگویی، فریبکاری و خیانت شالوده‌های زندگی به آسانی از هم می‌پاشد پس برای ازدواج باید فردی متعهد، وفادار و راستگو بود. یکی از بهانه‌هایی که برخی از مردم برای خیانت می‌آورند تنوع‌طلبی است؛ به یاد بسپارید یکی از شروط مهم ازدواج وفاداری و تعهد است پس این بهانه را نمی‌توانیم بپذیریم. بیش‌تر کسانی که از تنوع‌طلبی سخن می‌گویند بر این باورند که همسرشان نباید تنوع‌طلب باشد و به آن‌‌ها خیانت کند. چنین باور نادرستی را کنار بگذارید و ویژگی‌هایی مانند وفاداری، تعهد و راستگویی را پیش از ازدواج در خود پرورش دهید.

اگر توان مالی کافی برای سرپرستی یک خانواده را ندارید ازدواج نکنید.

توان مالی و درآمد چیزی است که برای گرداندن یک زندگی نیاز است. هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که پول در زندگی انسان نقشی کلیدی دارد. بخشی از نیازهای ما با پول برطرف می‌شوند. هنگامی که از توان مالی سخن گفته می‌شود نگاه بیش‌تر مردم به مردان است اما زنان نیز به توان مالی نیازمندند. نیاز است که زنان هم پیش از ازدواج توانایی مالی داشته باشند تا در برابر همسرشان فردی وابسته‌ی مالی و نیازمند نباشند. به خانم‌ها سفارش می‌کنم پیش از ازدواج توانایی مالی داشته باشند و پس از آن برای آینده‌‌ی زندگیشان تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند درآمد داشته باشند یا این‌که همسرشان هزینه‌های زندگی را فراهم کند. سفارشی که کردم به معنای این نیست که فراهم کردن هزینه‌ی زندگی از سوی مرد به معنای ضعیف بودن زن باشد.

استقلال مالی پیش از ازدواج برای خانم‌ها مهم است تا بتوانند انتخابی بهتر داشته باشند و در گزینش همسر آینده تنها به میزان درآمد فرد نیاندیشند. داشتن توان مالی کافی پیش از ازدواج برای مردان بسیار مهم است. به یاد بسپارید برای زندگی باید حداقل‌هایی را فراهم کرد که بیش‌تر بر عهده‌ی مردان است. وابستگی مالی به خانواده را فراموش کنید و اگر دنبال ازدواج هستید توان مالی خود را افزایش دهید.

اگر مسئولیت‌پذیر نیستید ازدواج نکنید.

مسئولیت‌پذیر بودن در زندگی را فراموش نکنید از آغاز زندگی، هر فردی در خانواده نقش‌هایی را بر عهده می‌گیرد. نقش‌‌های فرزند، برادر، خواهر، پدر، مادر و همسر نقش‌هایی هستند که افراد آن‌ها را بر عهده می‌گیرند. هر نقشی، وظایف و حقوقی دارد. مسئولیت‌پذیری به معنای این است که فرد، وظایف و حقوق نقش خود را به درستی بشناسد و بر پایه‌ی آن‌ها رفتار کند. کسی که قصد ازدواج دارد باید بتواند مسئولیت نقش همسر را به خوبی به انجام برساند. اگر احساس می‌کنید برای مسئولیت‌پذیری آمادگی ندارید بهتر است از ازدواج چشم‌پوشی کنید.

اگر دچار اعتیاد هستید ازدواج نکنید.

اعتیاد یکی از اصلی‌ترین دلایل جدایی و طلاق است. برخی از کسانی که دچار اعتیاد هستند تلاش می‌کنند تا پیش از ازدواج، اعتیادشان را پنهان کنند چنین رفتاری فریب و درغگویی بزرگی است که سرانجامی جز طلاق و جدایی به همراه نخواهد داشت. اعتیاد، شکاف بزرگی در خانواده پدید می‌آورد که با هیچ چیز دیگری جبران نمی‌شود. اعتیاد بیماری است که با اراده، انگیزه و تلاش درمان می‌شود. پس اگر دچار اعتیاد هستید تا هنگامی که نتوانسته‌اید سوء مصرف مواد را کنار بگذارید از ازدواج خودداری کنید.

اگر به برابری زن و مرد باور ندارید ازدواج نکنید.

باور به برابری، یک اصل انسانی و اخلاقی است. مرد سالاری و زن سالاری در خانواده‌ها به شادمانی یکی از طرفین و ناراحتی طرف مقابل می‌انجامد. شاید همسرتان از روی علاقه و یا ترس در برابر شما ایستادگی نکند و در برابر سلطه‌گری سکوت کند اما آیا در چنین شرایطی از زندگی خود رضایت دارد؟ سلطه‌گری زمینه را برای افزایش کشمکش، پرخاشگری، قهر و جدایی فراهم می‌کند. زناشویی و ازدواج هنگامی زیباست که مرد و زن به برابری باور داشته باشند و بتوانند برابری را در زندگیشان نهادینه کنند. پس اگر به دنبال خوشبختی هستید باید به برابری زن و مرد ایمان داشته باشید.

دلایلی برای ازدواج نکردن؛ اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

اگر بیش از اندازه به پدر و مادرتان وابسته هستید ازدواج نکنید.

کسانی که به پدر و مادرشان وابستگی افراطی و غیرمنطقی دارند در زندگی زناشویی بیش از دیگران دچار مشکل می‌شوند. وابستگی بیش از اندازه به پدر و مادر، چه برای مرد و چه برای زن، زیان‌بار است. کسانی که به پدر و مادرشان وابستگی شدید دارند به والدینشان اجازه‌ی دخالت در زندگی زناشویی را می‌دهند. این دخالت‌ها بیش‌تر از روی منطق انجام نمی‌شود چون والدین تلاش می‌کنند سود فرزند خودشان را بیش‌تر در نظر بگیرند و نگاهشان به زندگی مشترک به صورت همه جانبه نیست. دخالت پدر و مادر در زندگی زناشویی باعث کشمکش و جدایی می‌شود. داشتن استقلال فکری و روانی برای ازدواج بسیار مهم است. تلاش کنید شخصیت مستقل را در خود پرورش دهید تا بتوانید مسئولیت زندگی زناشویی را به عهده بگیرید.  اگر به پدر و مادرتان بیش از اندازه وابسته هستید و بدون اجازه‌ی آن‌ها آب هم نمی‌خورید از ازدواج خودداری کنید.

برای جبران کاستی‌ها و کمبودهای درون خانواده‌تان ازدواج نکنید.

هر خانواده‌ای با وجود نقاط مثبتش، کمبودها و کاستی‌هایی هم دارد. هنگامی که فرد ازدواج می‌کند زندگی را در شرایطی آغاز می‌کند که معمولا پایین‌تر از سطح و کیفیت خانواده‌ی کنونیش است. برخی از زنان و مردان پس از ازدواج چیزهایی که در خانواده‌ی پیشین (یعنی در کنار پدر و مادر) نداشته‌اند را از همسرشان می‌خواهند چنین رفتاری نادرست است. هر خانواده‌ای دارای کمبودها و کاستی‌هایی است که برای جبران آن‌ها تلاش هر دو فرد نیاز است پس فشار آوردن به طرف مقابل برای رسیدن به آرزوها، رفتاری غیرمنطقی است.

در جلسه‌ی روان‌شناسی که با یک زوج جوان داشتم که در آستانه‌ی طلاق بودند به موردی در این زمینه برخورد کردم. خانم می‌گفت: «من ازدواج کردم تا همسرم به من اجازه دهد به تنهایی دور دنیا سفر کنم من ماشین مدل بالا می‌خواستم من آرزوی زندگی در خانه‌ای اشرافی را داشتم اما هیچ کدام از این‌ها را ندارم». از خانم پرسیدم که آیا درخواست‌ها و آرزوهایش را پیش از ازدواج به همسرش گفته بود؟ پاسخش منفی بود. از او درباره‌ی خانواده‌اش پرسیدم خانم جوان با پدر و مادرش و ۳ خواهر در یک منزل اجاره‌ای در جنوب تهران زندگی می‌کردند و درآمد خانواده‌شان هم بسیار کم بوده است. اگر به این مورد نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که فرد آن‌چه را که در خانه‌ی پدر و مادرش نداشته است به عنوان هدفی قرار داده و بدون آن‌که همسرش را از آرزوهایش آگاه کند زندگی را آغاز می‌کند. با گذشت زمان خواسته‌ها را مطرح می‌کند ولی همسرش توانایی رساندن او به خواسته‌هایش را نداشته و همین زمینه را برای کشمکش و جدایی فراهم کرده بود.

اگر فقط به دنبال رابطه جنسی و زیبایی هستید ازدواج نکنید.

زیبایی یکی از گزینه‌هایی است که در ازدواج برای مردم اهمیت دارد البته تعریف زیبایی از نظر هر فردی متفاوت است. به یاد بسپاریم که زیبایی با گذر زمان کاسته می‌شود و شاید زیبایی همسرتان با گذر زمان کم‌تر به چشمتان بیاید یا عادی شود. یکی از دلایلی که زیبایی اهمیت بسیار زیادی برای افراد دارد مربوط به کشش جنسی است. جاذبه‌ی جنسی در ازدواج مهم است اما به یاد بسپاریم ارتباط جنسی تنها بخش بسیار کوچکی از زندگی زناشویی را شامل می‌شود. معمولا کسانی که هدفشان از ازدواج، داشتن رابطه‌ی جنسی است، کسانی هستند که تاکنون رابطه‌ی جنسی را تجربه نکرده‌اند یا از آن محروم هستند. نیاز جنسی موضوعی است که باید نخست برای فرد حل شود و سپس ازدواج کند.

اگر عاشق نیستید ازدواج نکنید.

ازدواج بدون عشق و علاقه امری پوچ و بی‌ارزش است. برای زندگی مشترک باید فردی را انتخاب کنید که عاشقانه و صادقانه دوستش داشته باشید. اگر گمان می‌کنید علاقه پس از ازدواج شکل می‌گیرد سخت در اشتباه هستید. علاقه باید پیش از ازدواج نیز باشد و پس از ازدواج تداوم و ثبات بیابد. به یاد بسپارید باید خودتان را دوست داشته باشید تا بتوانید دیگران را دوست بدارید.

اگر گمان می‌کنید از سن ازدواجتان می‌گذرد، ازدواج نکنید.

برای ازدواج سن و سال تعیین نکنید هیچ‌گاه برای ازدواج کردن دیر نیست. با کسی ازدواج کنید که معیارها و شرایط مناسبتان را داشته باشد و اگر کسی را با معیارهایتان نیافتید عجله و شتاب نکنید. برخی از مردم با کسانی ازدواج می‌کنند که هیچ کدام از معیارهایشان را ندارند و در پاسخ می‌گویند که سن ازدواجشان در حال گذشتن بوده است. اما آیا این ازدواج موفق خواهد بود؟ نه. چنین ازدواجی موفق نیست چون به دلیل این‌که فردی را بدون در نظر گرفتن معیارها و شرایط انتخاب کرده‌اند دچار کشمکش و جدایی می‌شوند.

اگر می‌خواهید پس از ازدواج، طرف مقابل را تغییر دهید ازدواج نکنید.

در جلسه‌های روان‌شناسی و روانکاوی با موارد بسیاری برخورد کرده‌ام که فرد با کسی ازدواج کرده که معیارهای مورد نظرش را به عنوان همسر مناسب نداشته است. این افراد بر این باور بوده‌اند که می‌توانند پس از ازدواج و در طول زندگی، همسرشان را بر پایه‌ی معیارهایشان تغییر دهند. چنین کسانی در بیش‌تر موارد ناموفق هستند چون همسرشان در برابر تغییر مقاومت نشان می‌دهد. کسی را بیابید که معیارهای اخلاقی و رفتاری که دوست دارید را داشته باشد و گمان نکنید پس از ازدواج می‌توانید همسرتان را دگرگون کنید. برای داشتن یک زندگی زناشویی خوب و ازدواج موفق، باید همسر آینده‌تان را همان‌گونه که هست بپذیرید و اگر از رفتاری خوشتان نمی‌آید پیش از ازدواج از فرد بخواهید آن را تغییر دهید. اگر دنبال تغییر همسرتان پس از ازدواج هستید، ازدواج نکنید.

۳۶ دیدگاه ها

 1. به طور کلی مقاله خیلی خوبی بود. متشکرم. اما اشتباهات زیادی وجود داره. مثلا میگه اگه توان مالی خوبی ندارید ازدواج نکنید. در صورتی که من بسیاری از افراد بدبخت و گداگشنه رو دیدم که ازدواج کردن و به خاطر فشار و تعهد پس از ازدواج تونستن از لحاظ مالی پیشرفت کنن. این در قرآن هم قول داده شده که خدا میگه از بیم فقر و تنگدستی ازدواج رو به تعویق نندازین، جمله شما دقیقا برعکس چیزی هست که خدا وعده داده. البته خدا نگفته که فکر نکرده عمل کن، همون خدا همش میگه فکر کن. اما این کاملا اشتباهه که به خاطر مشکلات مالی ازدواج نکنیم.
  یک جمله خیلی خیلی ناجور هم در مقاله شما پیدا کردم که نوشته بودید:
  نیاز جنسی موضوعی است که باید نخست برای فرد حل شود و سپس ازدواج کند.
  الان منظور شما از حل شدن پیش از ازدواج چیه؟ یعنی رابطه نامشروع!؟
  موفق باشید

  1. سپاس از این‌که نوشته رو خوندید. رویکرد ما درباره‌ی این نوشته روان‌شناسی‌محور بود نه دین‌محور. پس دلیلی وجود نداره که این نوشته با دستورات قرآن هماهنگی داشته باشه. از سوی دیگه زندگی انسان هر روز در حال دگرگونی هست و سال‌ها از پیدایش قرآن گذشته پس اصول قرآنی لزوما در زندگی اجتماعی امروزی نمی‌تونه در همه‌جا نتیجه‌ی مطلوب بگذاره چون زندگی انسان هر روز در حال پیچیده‌تر شدنه. در مورد مسائل مالی گفتیم که نیازه حداقل‌های زندگی از نظر مالی فراهم باشه نگفتیم اگر پولدار نیستید ازدواج نکنید. در زندگی یک حداقل‌ها و استانداردهایی نیازه که باید فرد بهش دست پیدا کنه سپس ازدواج کنه. در مورد نیاز جنسی هم باز همون بحث دین و روان‌شناسی به میان می‌آید. همان‌گونه که گفتم این یک نوشته با رویکرد روان‌شناسیه نه رویکرد اسلامی و دینی

  1. باعرض سلام ودرود بابت مطالب،جسارتا چقدر درمسائل دینی تحقیق کرده اید که به صراحت میگویید که دستورات قرانی نتیجه مطلوب رو زندگی نمیگذاره؟چقدر انجام دادیم که بدونیم نمیگذاره؟

   1. من تا حال چنین آیتی را در قرآن ندیدم، که از ترس فقر ازدواج را به تعویق نندازید.پیامبر می فرماید: که فقر باعث از بین بردن ایمان می گردد، و سفارش برای روزه گرفتن برای جوانانی میکند که از لحاظ اقتصادی و مادی شرایط ازدواج را ندارند.
    -آیا شما اشاره‌ای به میزان طلاق در جامعه‌ی اسلامی ایران کرده‌اید؟
    – چ بسا خیلی‌ها ازدواج نموده‌اند و تنها خاک گور ایشان را نجات داده است.
    – شما در حال حاضر اصلاً امنیت در زوایای مختلف زندگی اجتماعی در ایران را دارا نیستید،چ برسد به تأویل قرآن.
    – شما تئوری نیازهای مازلو را مطالعه کنید بعد بفرمایید آنکه دندان دهد نان دهد…

  2. اگر زمانی حس کردیم با فرد نا‌مناسبی شریک شده‌ایم، هیچ اشکالی ندارد. لازم نیست او را ترک کنیم.

   تنها چیزی که باید ترک کنیم نظریه‌ رومانتیکی است که مفهوم غربی شریک عاطفی یا ازدواج در طول ۲۵۰ سال گذشته بر مبنای آن پایه‌گذاری شده است: اینکه یک آدم تمام و کمال وجود دارد که می‌تواند همه‌ نیازهای ما را برطرف و تمام آرزوهای‌مان را برآورده کند.

   باید دیدگاه رمانتیک‌مان را با این آگاهی حزن‌انگیز (و گهگاه خنده‌دار) جایگزین کنیم که هر موجود انسانی ما را دلخور، ناراحت، عصبانی، درمانده، دیوانه، و دلسرد خواهد کرد و ما نیز (بدون هیچ قصد و غرضی) همین کار را با او خواهیم کرد.

   شاید حسِ تهی بودن و ناکامل بودنِ ما هرگز پایان‌ نپذیرد. اما هیچ کدامِ اینها غیرطبیعی و یا پیش‌زمینه‌ای برای طلاق نیست.

   در واقع انتخاب کسی که یک عمر خودمان را به او متعهد بدانیم، صرفا مانند این است که مشخص کنیم چه نوع اخلاق بدی را حاضریم یک عمر تحمل کنیم.

   ?آلن دوباتن

   1. این دیدگاه درصورتی درست است که عاشق نباشیم .
    هرکدام از ما انسان های نا کاملی هستیم که میتوانیم عاشق شویم وفردی که عاشقش میشویم هم مسلما کامل نیست و از برطرف کردن نیاز هایمان با فردی به جز کسی که عاشق هستیم احساس رضایت نمیکنیم. ما او را نسبت به همه ی انسان ها (حتی برفرض محال کامل ) ترجیح میدهیم وبه همین دلیل یک عمر به او متعهد میمانیم. درست است ناکاملی و رفتارهای بدش مارا می آزارد ولی درد بخشی از عشق است و عشق بخشی از طبیعت انسان.
    و یک رابطه همراه با عشق بمراتب از روابط خالی از عشق چه با تعهد چه بدون تعهد لذتبخش تر است .
    ولی از انجایی که انسان های کمی هستند که عاشقند یا عاشق میشوند این دیدگاه آلن دوباتن درباره ی اکثریت صدق میکند.

 2. همه را گفتی درست اما از یک کلمه غافل ماندی با کسی که گذشت ندارد ازدواج نکن مخصوصا مسلمان چون در حقوقش هم در دادگاه قاضی تغلب می کند چه برسد به بقیه …و دادگاه جایی هست که گذشت وجود ندارد در غیراینصورت اینجا تو صف نبودیم برای شکایت آین هم نوعی بیشعوری که همه مردم ایران با تجربه هستند و باید کتابش و مطالعه کنند و کمش کنند آین کجروی فکری

 3. چه دوره زمونه ای شده، تو ایران پسرها به سن ۲۰سالگی میرسن ازدواج کنن،که بیشتر دیگه موجب خودا رضایی نشن،ازدواج ادمو ازگناه دور میکنه،سن بالا مثلا۳۰سالگی هم بدرد ازدواج نمیخوره،

 4. من خودم متاهلم،این نوشته رو خوندم واقعا دیدم همش درسته،بحث دینی اسلامی رو بذارید کنار چون سروته نداره،الان مسائل علمی و روانشناسی حرف اول رو میزنه،ممنون از سایت خوبتون

 5. مطالب خیلی مفید و براساس واقعیت بود
  و شاید حرف دل خیلی از جوان ها باشه از نظر من همه این توصیه هایی که تو این مطالب روانشناسی نوشته شده یک ملاک اصلیه چه برایه دختر و چه برایه پسر .
  موفق باشید

 6. چطور قاطعانه میگن که میخوایم ازدواج کنیم؟میدونین,من روابطی رو شروع میکنم,و ادم خوبی هم هستم,به طرفم متعهدم باهاش صادقم و و و..
  ولی نمیتونم از یه مرحله جلوتر برم
  چرا اینجوریم؟چرا هیچوقت نمیشه روی حرف من حساب بازکرد؟
  دوسش ندارم ؟؟
  چرا نمیتونم دوسش داشته باشم؟

 7. اصلا نباید ازدواج کرد ازدواج آدمو تو دردسر میندازه چرا الکی بخواییم خودمونو تو چاه بندازیم این همه آدم زن گرفتن به کجا رسیدن اینیم که میگن خدا توقرآن همچین چیزیو گفته این حرف واسه پولداراست که ثروتشون بیشتر میشه کلا همه چرتو پرت میگن واسه ازدواج کردن جوونی عشقو حالتو بکن دخترا نیازی به پسرا ندارن خودشون از پس کاراشون بر میان نیاز جنسی داری خوب کلی راه هست که میشه رفت فوقش میخواد یخورده سر کیسرو شل کنی نیازتو برطرف کنی همین از حلالش کسی عشق نکرده که ما دومیش باشیم

 8. بنظرم ازدواج تو ایران آدمو عقب میندازه چون همه چیز میوفته گردنه مرد و همش کار میکنه که زن و بچه ش تو آرامش و آسایش زندگی کنن مث پدر خودم من واقعا دوس ندارم زندگیم رو فدا کنم مخصوصا ۲۰تا۴۰سالگیشو

 9. نه واقعا هیچکس بعد از ازدواج تغییر نمی کنه .قرار نیست ازدواج ما را کامل کنه ما بعد از ازدواج دنباله ی همون چیزی هستیم که بودیم .اگه اخلاق یا رفتاری رو از خودمون نمی پسندیم باید تلاش کنیم رفعش کنیم نه اینکه صرفا منتظر بنشینیم تا ازدواج خوشبختمون کنه و بلعکسش طرف مقابلم تغییر نمی کنه از اول دنبال همون کسی باشید که مطلوبه

 10. با درود و سلام به همه…
  نوع دیدگاهی که به زندگی داریم کمکمون میکنه که تصمیم بکیریم ازدواج کنیم یا ن،هر انسانی قابل تغییر
  است و در هر مرحله از زندگیش میتونه شرایط رو عوض کنه چه خوب چه بد…اما من با اون شخصی که گفت باید عاشق باشی که ازدواج کنی خیلی موافقم چون تنها احساسی است که در هر شرایطی تو رو خوشحال نگه میدارد…
  در نهایت هر روز عاشقانه زندگی کن چه متاهل باشی چه مجرد…
  بدرود.

 11. ازدواج بکنید ،اما هرگز و هرگز تا ۶ سال بعد از ازدواج ، بچه دار نشید.اگر با هم نساختید ، طلاق بگیرید.نباید از ازدواج و طلاق ترسید.باید از بدبخت کردن و بی سرپرست کردن یک کودک،بترسید.ضمنا برای ازدواج از روانشناس‌ها وقت مشاوره بگیرید نه روان‌پزشک‌ها.

دیدگاه خود را ثبت کنید

سوشیانت زوارزاده
من سوشیانت زوارزاده، آقای روان‌شناس، روانکاو و وب سایکولوژیست هستم.