شیوه‌ی زندگی

درد دل کردن از دیدگاه روان‌شناسی

درد دل کردن از دیدگاه روان‌شناسی؛ درد و دل کردن با چه کسی خوب است؟

درد دل کردن یکی از کارهایی است که ما هنگامی که دچار مشکل هستیم انجام می‌دهیم. درد و دل به این معنی است که ما درباره‌ی مشکلات، دغدغه‌ها، آرزوها و چیزهایی که برایمان چالش‌برانگیز است با دیگران گفت‌و‌گو می‌کنیم. بیش‌تر مردم پس از درد دل کردن احساس می‌کنند که سبک شده‌اند و از شدت اندوهشان کاسته شده است. پس هنگامی که ما چیزی احساسات و مشکلاتمان را برای کسی بازگو می‌کنیم؛ بخشی از مشکلاتمان که همان فشارهای روانی است کاهش می‌یابد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد درباره‌ی چیزی با کسی درد دل کنید و راهکاری را برای مشکلتان به شما نشان دهد که هرگز به آن‌ها فکر نمی‌کردید. دلیل این مسئله این است که دیگران می‌توانند مسائل و مشکلاتمان را از زاویه‌ای دیگر ببینند که ما نسبت به آن آگاهی نداریم. پس به یاد داشته باشید با درد دل کردن می‌توانیم راهکار برخی از مشکلاتمان را بیابیم و برای حل آن‌ها از دیگران کمک بگیریم.

درد دل کردن از دیدگاه روان‌شناسی؛ درد و دل کردن با چه کسی خوب است؟

درد دل کردن می‌تواند به جای سودمند بودن، زیان‌بار باشد. با کسی درد و دل کنید که شما را داوری و قضاوت نکند. قضاوت و داوری شدن از سوی دیگر به مشکلات فرد می‌افزاید و به گوشه‌گیری و منزوی شدن می‌انجامد. با کسانی درد و دل کنید که نسبت به شما احساس همدلی دارند و از وضعیت شما آگاهی دارند. رازداری اصل دیگری است که باید در هنگام درد دل به آن توجه کنید. با کسانی درد دل کنید که رازدار هستند و درباره‌ی چیزهایی که به آن‌ها می‌گویید با دیگران سخن نمی‌گویند. همان‌گونه که پیش‌تر نیز گفتم شعار سازمان بهداشت جهانی برای سال ۲۰۱۷ درباره‌ی افسردگی است. شعار این است: با من سخن بگو (Let’s Talk). به یاد بسپارید بسیاری از مشکلات با گفت‌و‌گو کردن پیرامونشان حل می‌شوند. خودداری از گفت‌و‌گو کردن و سکوت زمینه‌ساز پیچیده‌تر شدن مشکلات خواهد شد. برخی از مردم بر این باورند که درد دل کردن مشکلات را برطرف نمی‌کند بلکه بر شدت آن می‌افزاید. این دیدگاه نادرست است و در برخی از روان‌شناسان هم چنین باور نادرستی دیده می‌شود. به کمک درد دل کردن فرد می‌تواند به ارزیابی وضعیت کنونی خودش بپردازد تا اگر توانایی حل مشکلش را نداشت از روان‌شناس کمک بگیرد.

روان‌شناس می‌تواند بهترین گزینه برای درد دل کردن باشد. چون یک روان‌شناس خوب، شنونده‌ای فعال است شما را قضاوت نمی‌کند رازدار است و تلاش می‌کند راهکارهای خوبی را برای مشکلاتتان نشانتان دهد. اگر به گفت‌وگو با روان‌شناس و مشاوره به صورت حضوری نیازمندید با ما تماس بگیرید؛ هم‌چنین ما آماده‌ی مشاوره‌ی غیرحضوری به شما عزیزان نیز هستیم.

۲ دیدگاه ها

  1. عادم افسرده اگ حوصله ی روانشناسو داش بلند میشد پنجره رو باز میکرد تا حالش خوب شه!این ک ته اون تستای مزخرف افسردگیه انلاین میزنید شما افسردگی حاد دارید و سریعا ب پزشک مراجعه کنید ک واس عادم افسرده نشد حرف =)

  2. سلام من دختری ۳۴ ساله هستم الان در لحظه خیلی خیلی غمیگینم انگار غم و غصه تمام دنیا افتاده رو دوشم در ضمن بگم که من یه عاشقم و این حالتمم بخدا عشقم هس که اینجوری شدم دو هفته هس مشکلی برای عشقم پیش اومد که نمیتونم عشقمو ببینم الان دو سه روز هم هس نتونسته باهام تماس بگیره دارم دیونه میشم اصلا تو این مدت نتونستم درست غذا بخورم بخوابم یه چشمم اشک یه چشمم خون من و عشقم هر روز دقیقه به دقیقه بهم پیام میدادیم تلفنی حرف میزدیم هر روز همدیگر رو میدیدیم ولی الان دو ماه که عشقم دستاش زیر سنگه من دارم دق میکنم تو رو خدا دعا کنید عشقم مشکلش حل بشه باورتون نمیشه که چقدر حالم بده داغون داغونم دلم میخواد بمیرم دیگه طاقت دوری ندارم

دیدگاه خود را ثبت کنید

سوشیانت زوارزاده
من سوشیانت زوارزاده، آقای روان‌شناس، روانکاو و وب سایکولوژیست هستم.