روان‌شناس کیست؟

روان‌شناس کیست؟

روان‌شناس کیست؟ پاسخ به این پرسش برای بیش‌تر مردم بسیار آسان است. مردم بر این باورند که روان‌شناس، دانش‌آموخته‌ی روان‌شناسی است و در زمینه‌ی درمان اختلالات روان‌شناختی کار می‌کند. این پاسخ تا اندازه‌ای درست است و می‌تواند برخی از شاخه‌های روان‌شناسی را دربرگیرد ولی همه‌گیر نیست. همان‌گونه که پیش‌تر گفتیم روان‌شناسی شاخه‌های گوناگون دارد برخی از این شاخه‌ها به کار درمانی نمی‌پردازند. پس در این تعریف مردمی، از روان‌شناس جای نمی‌گیرند.

روان‌شناس کیست؟

 

هر دانشی با دو آماج دانشمندان و دانشجویان را به سوی خود می‌کشاند.

۱- دانش برای آگاهی: گاهی ما به سوی دانش گرایش پیدا می‌کنیم چون می‌خواهیم به گسترش آگاهی بپردازیم پدیده‌ها را بهتر بشناسیم و درک بهتری از جهان پیرامون داشته باشیم.

۲- دانش برای کاربرد: دانش همواره در زندگی روزمره‌ی ما کاربرد دارد و ما را در برطرف کردن نیازها و هموار کردن زندگی یاری می‌کند.

از دیدگاه من بهتر است بگوییم: «روان‌شناس کسی است که دانش آموخته‌ی روان‌شناسی است و به انجام کار پژوهشی یا کاربردی (و یا هر دو) در زمینه‌ی روان‌شناسی دانشی (علمی) می‌پردازد»

این تعریف روان‌شناسی همه‌گیر (جامع) است و روان‌شناسان شاخه‌های گوناگون را در برمی‌گیرد.

آن‌چه مردم تعریف روان‌شناس می‌دانند همان تعریف روان‌شناس بالینی است. روان‌شناس بالینی کسی است که به پژوهش، شناسایی، پیشگیری و درمان اختلالات روان‌شناختی می‌پردازد.

گروهی از روان‌شناسان تنها به کارهای پژوهشی و آموزشی دلبستگی دارند چنین روان‌شناسانی در دانشگاه به آموزش دانشجویان می‌پردازند و یا به بررسی و پژوهش دست می‌زنند تا دانش روان‌شناسی، رشد و پیشرفت کند. برخی از روان‌شناسان کارهای درمانی و کاربردی را بیش‌تر از پژوهش دوست دارند و در تلاش برای شناسایی اختلال‌های روان‌شناختی پیشگیری از بروز و نیز درمان اختلالات روان‌شناختی هستند. در این میان گروهی نیز هستند که هم به کارهای پژوهشی و هم کاربردی می‌پردازند.