گوناگون

منابع کنکور دکترا روان‌شناسی سال ۱۴۰۰

منابع کنکور دکترا روان‌شناسی سال ۱۴۰۰

کنکور دکترا ۱۴۰۰ همانند سال‌های گذشته صحنهٔ رقابت فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد خواهد بود تا بتوانند در این رقابت مجوز ورود به دانشگاه دلخواهشان را به دست بیاورند. اما برخی از شرکت‌کنندگان کنکور دکترای سال ۱۴۰۰ هنوز نمی‌دانند چه کتاب‌هایی را بخوانند تا بتوانند در کنکور دکترا نتیجهٔ مطلوب بگیرند. اگر منابع کنکور روانشناسی سال ۱۴۰۰ را بشناسیم و آن‌ها را به خوبی بخوانیم می‌توانیم قبولی در دانشگاهی که آرزویش را داریم تضمین و از آن خود کنیم. من در این‌جا فهرستی از منابع کنکور دکترای روان‌شناسی را برای شرکت‌کنندگان کنکور دکترای سال ۱۴۰۰ آماده کرده‌ام.

منابع کنکور دکترا روان‌شناسی ۱۴۰۰ چیست؟

منابعی که در این بخش نوشته شده بر اساس کنکور دکترای ۱۳۹۹ نگاشته شده است. من در این بخش کتاب‌هایی را پیشنهاد کرده‌ام که بیش‌ترین کاربرد را برای پاسخگویی به پرسش‌های درس‌های گوناگون دارند. درس‌های این کنکور به دو بخش عمومی و تخصصی بخش‌بندی می‌شوند.

زبان عمومی روان‌شناسی

اگر زبان انگلیسی خوبی ندارید همان بهتر که در کنکور دکترا شرکت نکنید! زبان انگلیسی اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل پذیرش در کنکور است. شوربختانه سطح سواد جامعهٔ‌ ما در زمینهٔ زبان انگلیسی کماکان نامطلوب است و این مورد فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد روانشناسی را هم در برمی‌گیرد. توجه داشته باشید که یک دانشجوی دکترا برای کارهای پژوهشی و افزایش آگاهی باید از سطح بالایی در زبان انگلیسی برخوردار باشد. اگر بتوانید به پرسش‌های زبان انگلیسی به خوبی پاسخ دهید، به سادگی می‌توانید از رقیبان پیشی بگیرید. زبان یکی از درس‌های عمومی کنکور است. برای پاسخگویی به پرسش‌های این درس باید آشنایی کافی با واژگان انگلیسی، درک مطلب، و گرامر داشته باشید. نخستین پیشنهاد من شرکت در کلاس‌های تافل است. تافل آزمونی است که توانایی افراد را در زمینهٔ برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی می‌سنجد. کتاب‌های تخصصی ۱۱۰۰ لغت ضروری انتشارات سمت بهترین گزینه برای آشنایی با واژگان است. برای آشنایی با گرامر انگلیسی می‌توانید ٰکتاب زبان دکترای نیمه متمرکز، نوشتهٔ آقای خیرآبادی را بخوانید این کتاب در  انتشارات کتابخانهٔ فرهنگ به چاپ می‌رسد. به یاد بسپارید زبان انگلیسی حتی پس از فارغ التحصیلی برای شما کاربرد خواهد داشت. اگر بخواهید ژورنال‌های روز روان‌شناسی را بخوانید؛ اگر بخواهید مقاله‌ای به چاپ برسانید یا دنبال مهاجرت به کشوری دیگر باشید نیاز به تسلط به زبان انگلیسی دارید.

استعداد تحصیلی

کتاب استعداد تحصیلی نوشتهٔ هادی مسیح‌خواه و محمد وکیلی پیشنهاد من برای پاسخ به پرسش‌های استعداد تحصیلی است که در انتشارات فرهنگ چاپ می‌شود. با خواندن این کتاب می‌توانید به پرسش‌های استعداد تحصیلی به خوبی پاسخ دهید.

آمار

آمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری، نوشتهٔ دکتر علی دلاور مهم‌ترین کتابی است که می‌توانید برای پاسخگویی به تست‌های آمار در نظر داشته باشید. این کتاب در انتشارات رشد به چاپ می‌شود. با خواندن آمار دکتر دلاور می‌توانید نگرانی خود را در مورد پاسخ به تست‌های آمار برطرف کنید.

روش تحقیق

کتاب روش تحقیق در علوم رفتاری نوشتهٔ دکتر علی دلاور جامع‌ترین کتابی است که می‌توانید با خواندن آن روش تحقیق را یاد بگیرید و در کنکور دکترا نتیجهٔ عالی به دست آورید. هم‌چنین کتاب‌ شناخت روش علمی در علوم رفتاری نوشتهٔ دکتر حیدرعلی هومن که در انتشارات سمت چاپ می‌شود، و کتاب روش تحقیق در علوم رفتاری نوشتهٔ سرمد، بازرگان و حجازی که در انتشارات آگه چاپ می‌شود نیز پیشنهاد می‌کنم.

روان‌شناسی رشد

کتاب نظریه‌های روان‌شناسی رشد، نوشتهٔ ویلیام کرین، ترجمهٔ خویی‌نژاد که در انتشارات رشد به چاپ می‌رسد را برای پاسخ به تست‌های روان‌شناسی رشد بخوانید. کتاب روان‌شناسی رشد، نوشتهٔ لورا برک، ترجمهٔ سیدمحمدی و کتاب روان‌شناسی ژنتیک ۱ و ۲ دکتر منصور نیز از منابع مهم روان‌شناسی رشد هستند. پیشنهاد می‌کنم که هر ۳ منبع را بخوانید تا بتوانید رقیبانتان را شکست دهید.

آسیب شناسی روانی

برای آسیب‌شناسی روانی منابع گوناگونی را پیشنهاد می‌کنند. اما تجربه نشان داده که کتاب آسیب شناسی روانی بر اساس DSM 5 که دکتر گنجی آن را ترجمه کرده گزینهٔ خوبی برای پاسخگویی به پرسش‌های کنکور کارشناسی ارشد روان‌شناسی است. هم‌چنین کتاب خلاصه روان‌پزشکی کاپلان و سادوک بر اساس DSM 5 ترجمهٔ دکتر فرزین رضاعی را هم فراموش نکنید. این کتاب نیز از سوی دکتر گنجی ترجمه شده اما پیشنهاد می‌کنم ترجمهٔ دکتر رضاعی را بخوانید. خواندن هر دو منبع را فراموش نکنید تا پیروزی در کنکور ۱۴۰۰ تضمین شود.

نوروسایکولوژی

کتاب روان‌شناسی فیزیولوژیک و کتاب نوروسایکولوژی و سایکوفیزیولوژی نوشتهٔ دکتر کریم خداپناهی که در انتشارات سمت به چاپ می‌رسند، مهمترین کتاب‌های منبع برای درس نوروسایکولوژی هستند.

روان‌شناسی شخصیت

کتاب روان‌شناسی شخصیت جس و گریگوری فیست ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی نخستین پیشنهاد من به عنوان منبع روان‌شناسی شخصیت است. هم‌چنین نیاز است که کتاب روان‌شناسی شخصیت شولتس ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی را هم بخوانید.

منابع کنکور دکترای روان‌شناسی سال ۱۴۰۰

منابع کنکور دکترای روان‌شناسی سال ۱۴۰۰

نام درس

منابع به ترتیب اولویت

آسیب‌شناسی روانی

آسیب‌شناسی روانی بر اساس DSM-5، نوشتهٔ مهدی گنجی، جلد ۱ و ۲، نشر ساوالان

خلاصهٔ روانپزشکی کاپلان و سادوک، ترجمهٔ فرزین رضایی

زبان انگلیسی

کلاس‌های تافل

کتاب‌های تخصصی ۱۱۰۰ لغت ضروری انتشارات سمت

زبان دکترای نیمه متمرکز، نوشتهٔ آقای خیرآبادی

آمار

آمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری، نوشتهٔ دکتر علی دلاور، نشر رشد

روش تحقیق

روش تحقیق در علوم رفتاری،نوشتهٔ دکتر علی دلاور

شناخت روش علمی در علوم رفتاری نوشتهٔ دکتر حیدرعلی هومن، انتشارات سمت

روش تحقیق در علوم رفتاری نوشتهٔ سرمد، بازرگان و حجازی، انتشارات آگه

نوروسایکولوژی

روان‌شناسی فیزیولوژیک، نوشتهٔ خداپناهی، نشر سمت

نوروسایکولوژی و سایکوفیزیولوژی نوشتهٔ دکتر کریم خداپناهی، نشر سمت

روان‌شناسی رشد نظریه‌های روان‌شناسی رشد، نوشته ویلیام کرین، ترجمهٔ خویی‌نژاد، نشر رشد

روان‌شناسی رشد، نوشتهٔ لورا برک، ترجمه سیدمحمدی، نشر ارسباران

روان‌شناسی ژنتیک، نوشتهٔ محمود منصور

استعداد تحصیلی استعداد تحصیلی نوشتهٔ هادی مسیح‌خواه و محمد وکیلی، نشر فرهنگ

روان‌شناسی شخصیت

روان‌شناسی شخصیت جس و گریگوری فیست ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی

روان‌شناسی شخصیت شولتس ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *