گوناگون

منابع کنکور دکترای روانشناسی ۱۴۰۲ وزارت علوم؛ قبولی تضمینی در کنکور

منابع کنکور دکترای روانشناسی ۱۴۰۲ وزارت علوم؛ قبولی تضمینی در کنکور

به دنبال منابع کنکور دکترای روانشناسی ۱۴۰۲ وزارت علوم هستید؟ جای درستی آمده‌اید! قبولی در کنکور دکتری روانشناسی ۱۴۰۲ آرزوی بسیاری از فارغ التحصیلان روان‌شناسی است. تعداد شرکت کنندگان در این آزمون کم نیست و این رقابت را جدی‌تر می‌کند. کسانی که صلاحیت علمی خود را به خوبی در این کنکور نشان دهند می‌توانند به بهترین دانشگاه‌ها راه یابند و تحصیلاتشان را تکمیل نمایند. اگر می‌خواهید در مقطع دکتری روانشناسی ادامه تحصیل دهید و نگران قبولی در کنکور هستید باید به فکر خواندن منابع اصلی و درست باشید.

یکی از اشتباهاتی که بیش‌تر متقاضیان انجام می‌دهند این است که منابع گوناگون را بارها و بارها می‌خوانند در حالی که برای قبولی حتمی در کنکور دکتری باید منابع درست را به دقت خواند. در این صورت وقت و انرژی کم‌تری از شما گرفته خواهد شد و از سردرگمی در می‌آیید. من در این نوشته منابع کنکور دکتری روانشناسی ۱۴۰۲ وزارت علوم را آماده کرده‌ام و توضیح می‌دهم که کدام کتاب‌ها اولویت بیش‌تری برای خواندن دارند. اگر قبولی در کنکور دکترای روانشناسی ۱۴۰۲ یکی از اهداف مهم زندگی شماست این نوشته را به دقت بخوانید تا قبولی خود را تضمین کنید.

آشنایی با منابع کنکور دکتری روانشناسی ۱۴۰۲ وزارت علوم

گرایش‌های دکتری روانشناسی ۱۴۰۲

برای آن‌که بخواهید برای کنکور نام‌نویسی کنید و مطالعهٔ خود را آغاز نمایید نخست باید بدانید که می‌خواهید در چه گرایشی ادامه تحصیل دهید. وزارت علوم در ۶ گرایش زیر برای کنکور دکتری از متقاضیان نام‌نویسی می‌کند. این گرایش‌ها در سایت و دفترچهٔ نام‌نویسی با کد ۲۱۵۰ در دسترس شما هستند.

 1. دکتری روانشناسی
 2. دکتری روانشناسی بالینی
 3. دکتری روانشناسی سلامت
 4. دکتری روانشناسی خانواده و سلامت جنسی
 5. دکتری روانشناسی صنعتی و سازمانی
 6. علوم شناختی – روان‌شناسی (روان شناسی شناختی، روان شناسی اجتماعی)

چرا بعضی گرایش‌های روانشناسی در فهرست نیست؟

اگر دقت کرده باشید می‌بینید که برخی از رشته‌ها در کد ۲۱۵۰ وزارت علوم برای رشتهٔ روان‌شناسی وجود ندارد. وزارت علوم این گرایش‌ها را به عنوان رشته‌ای مستقل در نظر گرفته است اما در حقیقت این موارد نیز جزئی از رشتهٔ روان‌شناسی هستند و کد اختصاصی خود را دارند. پس در حقیقت می‌توانید در ۱۰ گرایش ادامهٔ تحصیل دهید. این گرایش‌ها عبارتند از:

 • روانشناسی تربیتی (کد ۲۱۴۴)
 • روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی (کد ۲۱۴۷)
 • مشاوره (کد ۲۱۴۸)
 • سنجش و اندازه‌گیری (کد ۲۱۴۹)

عناوین دروس کنکور دکترا روانشناسی ۱۴۰۲

الف. گرایش‌های روانشناسی

دروس زیر برای روانشناسی (کد ۲۱۵۰) در نظر گرفته شده‌اند:

 • آسیب‌شناسی روانی
 • زبان انگلیسی
 • آمار (کمی و کیفی)
 • روش تحقیق (کمی و کیفی)
 • نوروسایکولوژی
 • روان‌شناسی رشد
 • استعداد تحصیلی
 • روان‌شناسی شخصیت

ب. روان‌شناسی تربیتی

این دروس نیز برای روان‌شناسی تربیتی (کد ۲۱۴۴) باید خوانده شوند:

 • آمار (کمی و کیفی)
 • روش تحقیق (کمی و کیفی)
 • روانشناسی تربیتی
 • یادگیری و انگیزش
 • سنجش و اندازه‌گیری
 • استعداد تحصیلی
 • زبان انگلیسی

ج. روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

دروسی که برای روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی (کد ۲۱۴۷) باید بخوانید در زیر آمده است:

 • روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی
 • آمار (کمی، کیفی و آمیخته)
 • روش تحقیق (کمی، کیفی و آمیخته)
 • آسیب‌شناسی روانی کودک
 • استعداد تحصیلی
 • زبان انگلیسی

د. مشاوره

اگر می‌خواهید برای رشتهٔ مشاوره (کد ۲۱۴۸) آماده شوید دروس زیر را باید بخوانید:

 • آمار
 • روش تحقیق
 • اصول و فنون نظریه‌های مشاوره و روان‌درمانی
 • روان‌شناسی شخصیت
 • استعداد تحصیلی
 • زبان انگلیسی

ه. سنجش و اندازه‌گیری

 • آزمون‌های روانی (آزمون‌های پیشرفت تحصیلی، هوش، استعداد و شخصیت)
 • آمار
 • روش تحقیق
 • اصول روان‌سنجی
 • نظریه‌های اندازه‌گیری (نظریهٔ کلاسیک، سوال پاسخ و تعمیم‌پذیری)
 • استعداد تحصیلی
 • زبان انگلیسی
کتاب‌های کنکور دکتری روانشناسی سال ۱۴۰۲ وزارت علوم
خواندن منابع اصلی کنکور و بررسی تست‌های سال‌های گذشته موفقیت شما را تضمین می‌کند

منابع کنکور دکترا روان شناسی ۱۴۰۲ چیست؟

منابعی که برای شما توضیح خواهم داد بر پایهٔ کنکورهای برگزار شدهٔ سال‌های پیش گلچین شده‌اند. من کتاب‌هایی را پیشنهاد می‌کنم که بیش‌ترین کارایی را برای پاسخ‌دهی به پرسش‌های آزمون سال ۱۴۰۲ دارند. در برخی از درس‌ها دو یا چند کتاب را پیشنهاد می‌کنم و اگر زمان کافی برای مطالعه دارید بهتر است تمام کتاب‌ها را بخوانید اما اگر زمان اندکی دارید بهتر است روی کتاب‌های اصلی‌تر تمرکز کنید.

زبان انگلیسی

مگر می‌شود کسی در کنکور دکترا شرکند کند ولی زبان انگلیسی را به خوبی نیاموخته باشد؟! مهم‌ترین مشکل شرکت‌کنندگان کنکور در هر سه مقطع ضعف در زبان انگلیسی است. این نقطهٔ ضعف دیگر شرکت‌کنندگان می‌تواند نقطهٔ قوت شما شود. اگر می‌خواهید در کنکور دکتری ۱۴۰۲ پیروز شوید حتماً زبان را به خوبی بیاموزید. زبان انگلیسی نه تنها برای کنکور، بلکه برای مصاحبه نیز مورد نیازتان است. از آن گذشته اگر بخواهید به کارهای پژوهشی و علمی بپردازید باید به انگلیسی به طور کامل مسلط شوید. کمیته‌های علمی دانشگاه‌های برتر جهان، یکی از شرط‌های پذیرش در دانشگاه را زبان انگلیسی می‌دانند و اگر نمرهٔ مناسب آیلتس یا تافل نداشته باشد به دانشگاه راه نخواهد یافت. پس این درس تا پایان عمر همراهتان است!

برای پاسخ به تست‌های این درس باید آشنایی کافی با لغت‌های انگلیسی، درک مطلب و دستور زبان داشته باشید. نخستین پیشنهاد من این است که در کلاس‌های آیلتس یا تافل شرکت کنید. آیلتس و تافل آزمون‌هایی هستند که توانایی شما را در زمینهٔ برقراری ارتباط به زبان انگلیسی نشان می‌دهد. اما برای خواندن کتاب‌های تخصصی ۱۱۰۰ لغت ضروری انتشارات سمت را به شما پیشنهاد می‌کنم تا لغت‌های انگلیسی را بیاموزید. برای یادگیری دستور زبان کتاب زبان دکترای نیمه متمرکز، نوشتهٔ آقای خیرآبادی از انتشارات کتابخانهٔ فرهنگ را بخوانید.

روان‌شناسی رشد

بهترین منبع درس روانشناسی رشد کتاب نظریه‌های روان‌شناسی رشد، نوشتهٔ ویلیام کرین، ترجمهٔ خویی‌نژاد است که انتشارات رشد آن را منتشر می‌کند. برای مطالعهٔ تکمیلی هم کتاب روان‌شناسی ژنتیک ۱ و ۲ دکتر منصور، و کتاب روان‌شناسی رشد، نوشتهٔ لورا برک، ترجمهٔ سیدمحمدی را پیشنهاد می‌کنم. اگر هر ۳ کتاب را به طور جدی بخوانید به هر تست این درس در آزمون دکترا پاسخ خواهید داد.

آسیب شناسی روانی

منابع گوناگونی برای آسیب‌شناسی روانی وجود دارد. پیشنهاد من کتاب آسیب شناسی روانی بر اساس DSM 5 ترجمهٔ دکتر گنجی است که در انتشارات ساوالان منتشر می‌شود. کتاب خلاصه روان‌پزشکی کاپلان و سادوک بر اساس DSM 5 ترجمهٔ دکتر فرزین رضاعی هم در کنار این کتاب بخوانید. این کتاب نیز توسط گنجی ترجمه شده اما ترجمهٔ رضایی روان‌تر و بهتر است.

آمار

اگر دانش‌آموختهٔ روان‌شناسی باشید حتماً تاکنون چند کتاب دکتر دلاور را در دانشگاه خوانده‌اید و جزئی از واحدهای درس آمار و روش تحقیق شما بوده است. دکتر علی دلاور سرشناس‌ترین استاد کشور در زمینهٔ روش تحقیق و آمار است. کتاب آمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری، نوشتهٔ دکتر دلاور از انتشارات رشد، بهترین کتاب برای یادگیری درس آمار و پاسخ به تست‌های این درس در کنکور دکتری روانشناسی است. سادگی و شوایی نوشته‌های وی نگرانی شما را برای پاسخ به تست‌های درس آمار برطرف می‌کند.

روش تحقیق

همان‌گونه که گفته شد برای روش تحقیق هم باید کتاب‌های دکتر دلاور را جدی بگیریم. کتاب روش تحقیق در علوم رفتاری نوشتهٔ دکتر علی دلاور اصلی‌ترین منبع درس روش تحقیق است در کنار این منبع می‌توانید دو کتاب کتاب روش تحقیق در علوم رفتاری نوشتهٔ سرمد، بازرگان و حجازی از انتشارات آگه و کتاب شناخت روش علمی در علوم رفتاری نوشتهٔ دکتر حیدرعلی هومن از انتشارات سمت را به عنوان منابع تکمیلی بخوانید.

روان‌شناسی شخصیت

منبع اصلی درس روان شناسی شخصیت کتاب روانشناسی شخصیت جس و گریگوری فیست ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی است. کتاب روانشناسی شخصیت شولتس ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی نز منبع تکمیلی است که می‌توانید بخوانید.

نوروسایکولوژی

کتاب روان‌شناسی فیزیولوژیک و کتاب نوروسایکولوژی و سایکوفیزیولوژی نوشتهٔ دکتر کریم خداپناهی که در انتشارات سمت چاپ می‌شود، منابعی جامع و کامل برای این درس هستند. شیوهٔ بیان ساده و توضیحات مناسب این کتاب‌‌ها نیازهای شما را به خوبی برطرف خواهد کرد. اگر قصد مطالعهٔ بیش‌تر دارید کتاب روانشناسی پزشکی و نوروسایکولوژی از شهنام ابوالقاسمی و فرزانه کیخای را بخوانید این کتاب را انتشارات جهاد دانشگاهی چاپ می‌کند.

استعداد تحصیلی

چه بخواهید برای گرایش‌های روان شناسی آماده شوید و چه قصد شرکت در دیگر رشته‌های یاد شده را داشته باشید باید بتوانید به پرسش‌های استعداد تحصیلی در آزمون به خوبی پاسخ دهید. کتاب استعداد تحصیلی نوشتهٔ هادی مسیح‌خواه و محمد وکیلی که انتشارات فرهنگ آن را چاپ می‌کند منبعی جامع و کامل برای پاسخ به پرسش‌های استعداد تحصیلی است. حتماً تست‌های کنکور سال‌های پیش را نیز بررسی کنید تا با شیوهٔ تست‌ها آشنا شوید.

فهرست منابع کنکور دکترای روان‌شناسی سال ۱۴۰۲

نام درسمنابع به ترتیب اولویت
آسیب‌شناسی روانیآسیب‌شناسی روانی بر اساس DSM-5، نوشتهٔ مهدی گنجی، جلد ۱ و ۲، نشر ساوالان
خلاصهٔ روانپزشکی کاپلان و سادوک، ترجمهٔ فرزین رضایی
زبان انگلیسیکلاس‌های تافل
کتاب‌های تخصصی ۱۱۰۰ لغت ضروری انتشارات سمت
زبان دکترای نیمه متمرکز، نوشتهٔ آقای خیرآبادی
آمارآمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری، نوشتهٔ دکتر علی دلاور، نشر رشد
روش تحقیقروش تحقیق در علوم رفتاری،نوشتهٔ دکتر علی دلاور
شناخت روش علمی در علوم رفتاری نوشتهٔ دکتر حیدرعلی هومن، انتشارات سمت
روش تحقیق در علوم رفتاری نوشتهٔ سرمد، بازرگان و حجازی، انتشارات آگه
نوروسایکولوژیروان‌شناسی فیزیولوژیک، نوشتهٔ خداپناهی، نشر سمت
نوروسایکولوژی و سایکوفیزیولوژی نوشتهٔ دکتر کریم خداپناهی، نشر سمت
کتاب روانشناسی پزشکی و نوروسایکولوژی از شهنام ابوالقاسمی و فرزانه کیخای
روان‌شناسی رشدنظریه‌های روان‌شناسی رشد، نوشته ویلیام کرین، ترجمهٔ خویی‌نژاد، نشر رشد
روان‌شناسی رشد، نوشتهٔ لورا برک، ترجمه سیدمحمدی، نشر ارسباران
روان‌شناسی ژنتیک، نوشتهٔ محمود منصور
استعداد تحصیلیاستعداد تحصیلی نوشتهٔ هادی مسیح‌خواه و محمد وکیلی، نشر فرهنگ
تست‌های استعداد تحصیلی در کنکور سال‌های پیش
روان‌شناسی شخصیتروان‌شناسی شخصیت جس و گریگوری فیست ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی
روان‌شناسی شخصیت شولتس ترجمهٔ دکتر یحیی سیدمحمدی

پرسش و پاسخ – FAQ

کنکور دکتری روانشناسی سال ۱۴۰۲ چه زمانی برگزار می‌شود؟

همانند سال‌های گذشته آزمون در اسفند ماه هر سال برگزار می‌شود. روز برگزاری آزمون در سایت سازمان سنجش به طور رسمی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

منابع اصلی کنکور دکتری روانشناسی ۱۴۰۲ چیست؟

کتاب‌های گوناگونی به عنوان منابع کنکور وجود دارند اما باید کتاب‌هایی خوانده شود که جامع و کامل هستند. در کنار این کتاب‌ها باید تست‌های سال‌های پیش را نیز مطالعه و بررسی کرد. در این نوشته من تمام منابع معتبر اصلی و جانبی را برای شما نوشته‌ام.

گرایش‌های روانشناسی در کنکور دکترای سال ۱۴۰۲ چیست؟

۶ گرایش اصلی روان‌شناسی، بالینی، سلامت، خانواده و سلامت جنسی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، و علوم شناختی – روان‌شناسی برای کنکور دکترای روان‌شناسی وزارت علوم در نظر گرفته شده است؟

چرا بعضی گرایش‌های روان‌شناسی در کنکور دکترا وجود ندارند؟

در واقع این گرایش‌ها به عنوان رشته‌هایی مجزا در کنکور دکترا در نظر گرفته شده‌اند. این گرایش‌ها که در گروه روان شناسی ذکر نشده‌اند روان‌شناسی تربیتی، روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی، مشاوره، سنجش و اندازه‌گیری هستند.

7 دیدگاه در “منابع کنکور دکترای روانشناسی ۱۴۰۲ وزارت علوم؛ قبولی تضمینی در کنکور

 1. نامدار اصغري گفت:

  برای دکترای بالینی باید همه منابع بالا رو بخونیم

  1. در نوشته توضیح دادم بله

 2. رویا گفت:

  سلام ممنون از توضیحاتتون من ازشد روان عمومی هستم میخاستم بالینی دکترا امتحان بدم برای ارشد مدرسان گرفتم میتونم برای دکترا هم از این کتابا استفاده کنم

  1. درود می‌تونه مفید باشه

   1. مریم سادات موسوی گفت:

    سلام وقت بخیر.ببخشید یک کتاب جامع میخوام بهم معرفی کنید برای کنکور دکتری روانشناسی .

    1. کتاب‌ها در همین نوشته معرفی شدند

  2. رضوان گفت:

   سلام میشه برای کلینیک با دو گرایش متفاوت شرکت کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *