گوناگون

دکتر فرهنگ هلاکویی

دکتر فرهنگ هلاکویی

دکتر فرهنگ هلاکویی روان‌شناس، روانکاو، اقتصاددان، نویسنده و استاد دانشگاه ایرانی است. نام دکتر هلاکوئی برای بیش‌تر ایرانیان شناخته شده است. وی با برنامهٔ تلویزیونی و رادیویی خود به خانهٔ مردم راه یافت و توانست محبوبیت چشم‌گیری به دست آورد. اگر کسی به مطالب روان‌شناسی علاقه‌مند باشد حتماً تاکنون چند کلیپ از وی را دیده است. در این نوشته شما را با دکتر هلاکویی بیش‌تر آشنا خواهم کرد و به بررسی زندگینامه و بیوگرافی دکتر فرهنگ هلاکویی خواهم پرداخت.

زندگینامه و بیوگرافی دکتر فرهنگ هلاکویی

دکتر فرهنگ هلاکویی نائینی در ۹ شهریور ۱۳۲۳ در شهر شیراز زاده شد. او فرزند نخست خانواده بود. وی دو بار ازدواج کرده است. نخستین بار در سال ۱۳۵۱ هنگامی که ۲۸ ساله بود ازدواج کرد اما پس از ۴ ماه این زندگی به طلاق و جدایی کشیده شد. در سال سال ۱۳۵۹ فرهنگ دوباره ازدواج کرد و از این ازدواج دو فرزند به نام‌های پرهام و فرید دارد. ازدواج دوم وی نیز پس از ۱۸ سال زندگی مشترک به طلاق انجامید. فرید هلاکویی (فرزند بزرگتر وی) راه پدر را دنبال کرد و اکنون روان‌شناس و درمانگر است. پرهام هلاکویی نیز در زمینهٔ اقتصاد تحصیل کرده است و فعالیت می‌کند. دکتر هم‌اکنون در لس‌آنجلس زندگی می‌کند و خدمات ارزشمندی به ایرانیان سراسر جهان ارائه کرده است. از جمله کارهای ارزشمند وی می‌توان به برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی در زمینهٔ روان‌شناسی برای ایرانیان اشاره کرد. هم‌چنین برنامهٔ رازها و نیازها که وی مجری آن است با هدف مشاوره به ایرانیان سراسر جهان هر هفته به طور زنده از رادیو همراه پخش می‌شود.

فرهنگ هلاکویی و پسرانش
دکتر فرهنگ هلاکوئی و پسرانش پرهام و فرید

تحصیلات دکتر هلاکویی

او هنگامی که ۱۴ سال داشت به کمپی تابستانی رفت و این کمپ سرآغاز علاقهٔ وی به روان‌شناسی بود. از این هنگام مطالعهٔ وی دربارهٔ مسائل روان‌شناسی آغاز می‌شود به طوری که اهمیت این موضوع از کتاب‌های مدرسه برای وی بیش‌تر شد. وی نخست در رشتهٔ اقتصاد مدرک لیسانس گرفت. سپس برای فوق لیسانس اقدام کرد و در دو رشتهٔ روان‌شناسی و اقتصاد از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. سپس به آمریکا رفت تا تحصیلات خود را ادامه دهد. او می‌خواست مدرک دکترای اقتصاد را بگیرد؛ اما با پیشنهاد و راهنمایی یکی از دوستانش تحصیلات خود را در رشتهٔ جامعه‌شناسی ادامه داد و از دانشگاه مدرک دکترای خود را گرفت. موضوع پایان‌نامهٔ دکترای وی بررسی جامعه‌شناسانهٔ انقلاب مشروطه ایران در سال ۱۹۷۴ بود. البته وی پس از چند سال به خاطر نبود بازار کار مناسب در زمینهٔ جامعه‌شناسی، دوباره تحصیلات خود را ادامه داد و فوق لیسانس سوم خود را در رشتهٔ مشاوره خانواده (Marriage family child counselor) گرفت. با دریافت این فوق لیسانس او مجوز کار روان‌درمانی و مشاوره در آمریکا را دریافت کرد.

بازگشت به ایران و همکاری با صدا و سیما

پس از آن‌که هلاکوئی مدرک دکترای خود را گرفت تصمیم گرفت به ایران بازگردد. در این هنگام وی ۳۰ ساله بود. او پس از بازگشت به ایران سرپرستی کمیتهٔ فرهنگی و اجتماعی صدا و سیما را بر عهده گرفت. او هم‌زمان با کار در صدا و سیما تدریس در  دانشکدهٔ علوم اجتماعی دانشگاه تهران را آغاز نمود. با گذشت زمان اختلاف نظرهای فرهنگ هلاکویی با مدیران صدا و سیما بالا گرفت و سال ۱۳۵۵ ایران را ترک کرد و به آمریکا بازگشت.

دکتر هلاکوئی در دانشگاه یوتا
دکتر هلاکوئی در دانشگاه یوتا

مرکز بهزیستی بورلی هیلز با مدیریت دکتر هلاکوئی

فرهنگ هلاکویی به کار خود در زمینهٔ مشاوره، ازدواج، خانواده و کودک ادامه می‌دهد و پس از مدتی تصمیم به بنیان‌گذاری مرکز بهزیستی در لس آنجلس را می‌گیرد. او مرکز بهزیستی بورلی هیلز را در سال ۱۹۸۶ بنیان می‌گذارد که در زمینهٔ خدمات روان‌شناسی و مشاورهٔ خانواده، کودک، ازدواج و طلاق فعالیت می‌کند. مرکز بهزیستی بورلی هیلز با بهترین روان‌شناسان و درمانگران کالیفرنیا همکاری می‌کند. مرکز بهزیستی بورلی هیلز در کنار فعالیت‌های درمانی، برگزاری سمینارها و کارگاه‌های آموزشی دکتر هلاکویی را نیز بر عهده دارد.

رادیو همراه – برنامه رازها و نیازها

او به عنوان روانشناس و مشاور در رادیو و تلویزیون‌های پارسی زبان مقابل دوربین نشسته است. در ۵ اسفند ۱۳۹۲ رادیو همراه را در شهر لس‌آنجلس برای پارسی‌زبانان راه‌اندازی کرد. وی از ۶ مارس ۲۰۰۰ تاکنون مجری برنامهٔ رازها و نیازها است. او در این برنامهٔ ۲ ساعته به پرسش‌های ایرانیان سراسر جهان در زمینهٔ مسائل زندگیشان به طور زنده مشاوره می‌دهد. بر پایهٔ آمارهای موجود تاکنون وی به بیش از ۳۰۰۰۰ تماس در برنامهٔ رازها و نیازها پاسخ داده است. برای ارتباط با هلاکویی می‌توانید با تلفن‌های برنامهٔ رازها و نیازها در رادیو همراه تماس بگیرید. وی روزهای دوشنبه تا جمعه صبح‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و بعد از ظهرها از ساعت ۴ تا ۶ به وقت لس‌آنجلس در رادیو همراه برنامه دارند. زمان پاسخگویی به تلفن‌ها حدود پنج دقیقه پیش از آغاز برنامه است. با توجه به حجم بالای تماس‌ها بهتر است پیش از آغاز برنامه با تلفن‌ رادیو همراه (۰۵۵۵-۴۴۱-۳۱۰-۰۰۱) تماس بگیرید.

دکتر هلاکویی در برنامه رازها و نیازها
دکتر هلاکوئی در برنامه رازها و نیازها

آثار و فایل‌های صوتی دکتر هلاکویی

دکتر هلاکوئی بر این باور است که مردم این روزها کم‌تر زمان و حوصلهٔ مطالعهٔ کتاب را دارند. پس در این شرایط رسانه‌های دیداری و شنیداری راهکاری مناسب برای افزایش آگاهی مردم هستند. از همین رو وی آثارش را در قالب فایل صوتی و ویدیویی منتشر می‌کند. برخی از آثار وی در زیر آمده است.

 • اگر جوان بودم(۴ سی‌دی صوتی)
 • سمینار ۵۰ باید و نباید زندگی زناشویی(۴ سی‌دی صوتی)
 • سمینار علم و شبه‌علم با همکاری جمعی از اساتید(۸ سی‌دی صوتی)
 • افسردگی (۸ سی‌دی صوتی)
 • ترس، اضطراب و وحشت(۸ سی‌دی صوتی)
 • خشم و عصبانیت (۸ سی‌دی صوتی)
 • چرا ازدواج، چرا طلاق
 • تیپ‌های شخصیت نرمال و سالم با همکاری جمعی از اساتید(۱۴ سی‌دی صوتی)
 • تیپ‌های شخصیت ناسالم با همکاری جمعی از اساتید(۱۴ سی‌دی صوتی)
 • سمینار خوشبختی با همکاری جمعی از اساتید(۱۴ سی‌دی صوتی)
 • پرورش و تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان(۶۴ سی‌دی صوتی یا ۴۰ دی‌وی‌دی ویدیویی)

پرسش و پاسخ دربارهٔ دکتر فرهنگ هلاکویی – FAQ

آیا دکتر هلاکویی بهایی است؟

وی دربارهٔ دین خود در هیچ کجا صحبتی به میان نیاورده است. با این حال وب‌سایت محفل روحانی سنتا مونیکا ادعا می‌کند که وی در سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۱ عضو این محفل بوده است. اما دربارهٔ این ادعای همکاری و یا بهایی بودن ایشان سندی وجود ندارد.

آرزوی دکتر هلاکویی چیست؟

او در برنامه‌ای زنده گفت که آرزویم این است که به ایران بازگردم و در ایران بمیرم نه این‌که جنازه‌ام را به ایران بیاورند و به خاک بسپارند.

چه چیزی برای دکتر هلاکوئی مهم است؟

او می‌گوید دو چیز برای وی اهمیت دارد پسرانش و ایران. در توضیح می‌گوید که من در زندگیم هر کاری که لازم بوده است به انجام رسانده‌ام. احساس خوشحالی و خوشبختی می‌کنم و اکنون برای من پسرانم، ایران و سلامت ایرانیان اهمیت دارد. چه رادیو باشد و چه نباشد چه برنامه‌ام باشد یا نباشد مهم نیست. برای من مهم همین چند چیز است.

مشاوره با دکتر هلاکویی چه طور انجام می‌شود؟

می‌توانید با تلفن برنامهٔ رازها و نیازها که در این نوشته آمده است تماس بگیرید و به صورت رایگان با ایشان مشاورهٔ زنده روی خط رادیو همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که گفته‌های شما به صورت زنده پخش خواهد شد.

11 دیدگاه در “دکتر فرهنگ هلاکویی

 1. مهدی گفت:

  این آقا علم داره ولی هنوز هنر و فن مشاوره را در سطح ابتدایی هم بلد نیست.

 2. فرید گفت:

  از نظر مبانی روانشناسی غربی بالاخره فرد تحصیل کرده ای هستند، ولی دیدن آدم‌های کل دنیا مخصوصا جهان اسلام که روز به روز در حال توسعه است با عینک تئوریه‌ها و آموزه‌های روانشناسی بر پایه فلسفه و جهان بینی ماکس مطمئنا پاسخ نخواهد داد، البته این مطلب منافاتی با این ندارد که در درون کشورهای اسلامی عده‌ زیادی‌ با همین مبانی تربیت می‌شوند، ولی دوگانگی و تعارضات دین و مارکسیست در هیچ نقطه‌ای به هم نخواهند رسید.

  1. mmm گفت:

   کابل دو نفر…
   مطمئنم نه چیزی در مورد کارل مارکس و نظریه هاش میدونی و نه اصلا دو خط از مطالب دکتر هلاکویی رو خوندی…
   الانم که اسلام ایرانی رفیق فابریک مکتب مارکس تو روسیه و اونور چین هستش پس در هیچ نقطه ای بهم نخواهند رسید بلاخره رسید…
   بعدشم از مارکس مایه گذاشتن واسه فیگور روشن فکری مال قبل از سال ۵۷ بود..
   حالا اگه اپدیت شدن سخته حداقل همون قدیمیا رو یخورده در موردش بخون که بدونی اصن داستانش چیه تا بتونی تو جای درست ازش استفاده کنی….

 3. کیانی گفت:

  با توجه به اینکه سازمان نظام روانشناسی ایران، دکتر هلاکویی را به عنوان روانشناس‌نما معرفی کرده میشه مجوز کار درمان او را که در آمریکا گرفته ارائه دهید

  1. نخست این‌که این نوشته صرفا بیوگرافی از دکتر فرهنگ هلاکویی است و ما هیچ‌گونه همکاری با ایشان نداریم. دوم این‌که سازمان نظام روان‌شناسی نمی‌تواند صلاحیت فردی که در آمریکا فارغ التحصیل شده و در همان‌جا زندگی و تراپی می‌کند را تأیید یا رد نماید. سوم این‌که با تلفن برنامهٔ ایشان تماس بگیرید و درخواستتان را مطرح نمایید

  2. فرشته گفت:

   ایشون تو ایران نیستن که طبق قوانین ایران مجوز بگیرن،ایشون توی همون آمریکا طبق قوانین اونجا مدرک و اجازه کار گرفتن و دارن که این همه سال دارن کار میکنن..آمریکا مثل ایران اینقدر شیر تو شیر نیست.

   1. حسین گفت:

    این آقا اگه روان شناس بود خودش تجربه شکست در دو ازدواج رو نداشت. مخصوصا اولی که بعد چهار ماه ازدواج طلاق گرفتن

    1. لیلا گفت:

     چه ربطی داره دوست عزیز …مثل اینکه بگی پزشکا که برای سلامت تلاش میکنند نباید هیچوقت بمیرن …

     1. اوس اسمال گفت:

      آقای دکترهولاکویی را بخاطر معلومات وسیعش و زحماتی که طی سالها برای آگاه کردن مردم ایران کشیدند دوست دارم. اما بنظرم متفکری خیلی عصبی و خودمحور هستند. دو ازدواج شکست خورده اش و اینکه قبل از انقلاب با رادیو تلویزیون همکاری داشته و بدلیل شخصیتِ زودرنج و ناسازگارش با این نهاد اختلاف پیداکرده و جداشده و نیز اینکه در چهره جذابش، خشم نهفته را می‌توان دریافت که احتمالاََ گواه بر شخصیتِ خشمگین، خودشیفته، خودمحور و سلطه جوی ایشان می‌تواند باشد.کماآنکه در باره انواع مدارک تحصیلی خود نیز شاید اندکی اغراق می‌کند. سوای از موارد مذکور، به دلیل مشاورات بی اجر و مزدی که دلسوزانه به مردم داخل و خارج ایران می‌دهند سزوار احترام زیاد هستند.

 4. Bruce Hooshmand گفت:

  در مورد سؤالی که آیا دکتر هلاکویی بهائی هست یا نه، من این را می‌دانم که ایشان قبل از انقلاب بهائی بود چون من خودم ایشان را در جلسات بهائی می‌دیدم که سخنرانی می‌کردند. یکی از دوستانم هم شاگرد یکی از کلاسهای بهائی ایشان بود.
  بعد از انقلاب را شنیده‌ام که دکتر عضو محفل بهائیان در یکی از شهرهای آمریکا بودند.
  باید بگویم که در دیانت بهائی، بهائی بودن اجباری نیست. اگر کسی تمایل ندارد می‌تواند نام خود را از دفاتر بهائیان حذف کند. شاید دکتر هلاکویی بهائی باشد شاید هم نباشد. ایشان در حرفه خود تمایل ندارد که این موضوع را عنوان کند و به نظر من درست هم‌ هست. به عنوان یک مشاور خانوادگی و شخصی، دین و عقیده قلبی ایشان اصلا نباید مطرح و مشخص باشد چون ممکن هست در نتیجه مشاوره تاثیر بگذارد. ایشان خیلی با سواد و بی طرف هستند و من با اینکه بعضی از نظرات‌ ایشان را قبول ندارم، ولی احترام کامل را به تحصیل و نظر و تخصص ایشان دارم.

 5. بهزاد گفت:

  درود بر شما که به معرفی ایشون پرداختین
  یکی از آدم های نیک روزگار هستند
  من فایل های صوتی و همینطور برخی از برنامه های مشاوره ایشون رو در رازها و نیازها شنیدم.واقعا خیلی سودمند و راهگشاست.
  پیشنهاد میکنم در زندگی تون چه مشکلی داشته باشین و یا نداشته باشین حتما گوش کنین . جهان بینی وسیعی به شنونده میده و فرد بهتر میتونه زندگی شو مدیریت کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *