سبک زندگی

۱۰ ویژگی افراد موفق، ۱۰ عادت افراد موفق که باید در خودمان پرورش دهیم

۱۰ ویژگی افراد موفق، ۱۰ عادت افراد موفق

افراد موفق چه ویژگی‌ها و عادت‌هایی دارند؟ افراد موفق در شغل‌های گوناگون برای ما جالب هستند. گاهی ما تلاش می‌کنیم تا زندگی این افراد را سرمشق خود قرار دهیم تا بتوانیم به موفقیت دست پیدا کنیم. با وجود این‌که هر انسانی بی‌همتاست ولی برخی از الگوهای رفتاری برای همه پیامدهای یکسانی به همراه دارد. در این بخش شما را با ۱۰ عادت افراد موفق آشنا خواهم کرد.

۱۰ ویژگی افراد موفق که باید در خودمان پرورش دهیم

افراد موفق ویژگی‌ها و عادت‌های گوناگونی دارند که با انجام آن‌ها نسبت به دیگران در زندگی و کارشان برتری به دست می‌آورند. در این بخش شما را با ۱۰ ویژگی افراد موفق آشنا خواهم کرد. با به کار بردن این ۱۰ ویژگی می‌توانید به پیشرفت و خودشکوفایی دست پیدا کنید.

۱- داشتن هدف

هدف به زندگی انسان جهت می‌دهد. افراد موفق در زندگیشان اهداف روشنی دارند. هر انسانی در زندگی خود اهدافی دارد اما داشتن هدف بدون تلاش هیچ سودی نخواهد داشت. اگر فردی بخواهد یک نقاش خوب شود باید برای هدفش تلاش کند. اهداف مهمی که در زندگی دارید را درون دفتری بنویسید سپس اهداف کوچک‌تری را که زمینه‌ساز دستیابی به هدف‌های بزرگ‌تر می‌شود زیر هر هدف بنویسید. با این روش ما هدف‌های اصلی را به مجموعه‌ای از هدف‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم و با رسیدن به اهداف کوچک‌تر، هدف‌های اصلی ما دست‌یافتنی می‌شوند.

۲- داشتن برنامه

افراد موفق برنامهٔ روزانه و کاری ساختاریافته و جامعی برای زندگیشان دارند. تا زمانی که یک برنامهٔ روشن برای زندگی نداشته باشیم نمی‌توانیم به درستی به اهدافمان دست پیدا کنیم. برنامه‌ریزی محدود به اهداف نمی‌شود پیشنهاد می‌کنم برای انجام کارهای روزانه هم برنامه‌ریزی کنید. اگر از هر فردی بپرسید که می‌تواند یک برنامهٔ روزانه بنویسید با اطمینان می‌گوید بله. اما حقیقت این است که بیش‌تر افراد در برنامه‌ریزی درست مشکل دارند. برنامه‌ریزی باید به گونه‌ای باشد که با توانمندی و اهداف فرد هماهنگ باشد؛ اگر برنامه‌ریزی با توانمندی‌های فرد هماهنگ نباشد و بیش از اندازه دشوار باشد فرد توانایی اجرای آن را نخواهد داشت و برنامه را رها می‌کند. به یاد بسپارید برنامه‌ریزی اصلی‌ترین کلید جلوگیری از اهمال‌کاری و تنبلی است.

۳- خواب مناسب

ما حدود یک‌سوم زندگیمان را در خواب سپری می‌کنیم. افراد موفق معمولاً صبح زود از خواب برمی‌خیزند و خواب کاملی دارند. به طور میانگین هر فرد به ۷ – ۸ ساعت خواب نیاز دارد. شب‌زنده‌داری‌های بیهوده را رها کنید. شب‌ها در زمانی مناسب بخوابید و روزها زودتر بیدار شوید. بی‌خوابی و خواب روزانه یکی از عوامل شکست افراد در انجام کارها و رسیدن به اهداف است. خواب را جدی بگیرید و برای افزایش بازدهی در زندگی، خواب منظم و خوب داشته باشید.

۴- ریلکسیشن

تنش‌ها و پریشانی چیزی است که هر انسانی به آن دچار می‌شود. افراد موفق هم در زندگیشان دچار تنش و پریشانی می‌شوند اما توانایی مدیریت و کنترل احساسات و هیجانات منفی را در زندگیشان پرورش می‌دهند. یکی از بهترین راهکارهای کاهش تنش و افزایش آرامش روش‌های ریلکسیشن است. مدیتیشن به شما کمک می‌کند که جسم و روان خود را آرام کنید و از افکار مزاحم و آزاردهنده رها شوید. پیشنهاد می‌کنم صبح‌ها پس از بیدار شدن، ظهرها و شب‌ها پیش از خوابیدن مدیتیشن کنید.

پیشنهاد می‌کنم بخوانید: مدیتیشن چیست؟

۵- داشتن قانون در زندگی

اصول و قواعد در زندگی به ما کمک می‌کنند تا شیوهٔ زندگی بهتری داشته باشیم. افراد موفق در شغل و زندگی شخصی قوانین و اصولی نانوشته دارند که همیشه در موقعیت‌های گوناگون از آن پیروی می‌کنند. برای خودتان مجموعه‌ای از اصول و قواعد زندگی را تنظیم کنید. اما به یاد بسپارید اگر در این زمینه بیش از اندازه افراطی باشید ممکن است که دچار اختلال شخصیت وسواسی اجباری شوید.

۶- مسئولیت‌پذیری

یکی از نشانه‌های بلوغ فکری مسئولیت‌پذیری است. افراد موفق مسئولیت‌پذیرند. به یاد داشته باشید که مسئولیت پذیری یک ویژگی و مهارت اکتسابی است پس هیچ کس از آغاز زندگی مسئولیت پذیر زاییده نمی‌شود. مسئولیت‌پذیری مهارتی است که نه تنها در پیشرفت شغلی و رسیدن به اهداف مهم است بلکه در زندگی خانوادگی نیز همدلی و بهبود روابط میان‌فردی را به همراه خواهد داشت.

۷- ناامید نشدن و جبران شکست

شکست خوردن در رسیدن به اهداف و انجام کارها یک چیز طبیعی است. شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که «اگر در کسب و کار خود موفق نشده‌اید نیاز به شکست‌های بیش‌تری دارید تا راه موفقیت را بیابید». جک ما بنیان‌گذار علی بابا یکی از ثروتمندترین مردان جهان است که داستان زندگی جالبی دارد. جک ما در مصاحبه‌ای گفت که پیش از آن‌که بتواند به موفقیت برسد زندگی سخت و سرشار از شکستی داشته است. به گفتهٔ خودش برای ۳۰ شغل درخواست داد و در همهٔ آن‌ها رد شد او می‌گوید: «با آمدن KFC به چین من درخواست استخدام دادم. من و ۲۳ نفر دیگر برای استخدام در کی اف سی درخواست دادیم. در مصاحبه تنها کسی که رد شد من بودم!» شاید کمتر کسی به اندازهٔ او در پیدا کردن کار و کسب درآمد شکست خورده باشد اما اکنون مالک یکی از شرکت‌های تجاری بزرگ است. پس اگر شکست خوردید ناامید نشوید دنبال راه جبران باشید. اگر شکست خوردید یاد بگیرید که بار دیگر حرفه‌ای تر شکست بخورید! به اندازه‌ای پشتکار داشته باشید تا در پایان پیروز شوید. این جمله را به یاد بسپارید که «من شکست نمی‌خورم. من پیروز می‌شوم یا یاد می‌گیرم»

۱۰ ویژگی افراد موفق، ۱۰ عادت افراد موفق

۸- مشورت کردن

افراد موفق همیشه از مشورت افراد آگاه و باتجربه استفاده می‌کنند. هم‌اندیشی به ما کمک می‌کند تا مسائل و شرایط را از زوایای گوناگون بررسی کنیم و جزئیاتی را که برای ما ناشناخته است بهتر درک کنیم. پس اگر می‌خواهید فردی موفق باشید در انجام کارها و تصمیم‌گیری‌های مهم از افراد آگاه و باتجربه مشورت و راهنمایی بگیرید.

۹- مطالعه کردن

دانش، قدرت است. بهترین راه رسیدن به این قدرت مطالعه کردن و افزایش آگاهی است. افراد موفق هر روز در زمانی مشخص مطالعه می‌کنند. امروزه سرانهٔ کار با شبکه‌های اجتماعی از مطالعه بیش‌تر است. این جمله که من زمان کافی برای مطالعه کردن ندارم جمله‌ای نادرست است. هر فردی در هر شغل و جایگاهی که باشد می‌تواند روزانه حداقل نیم ساعت مطالعه کند. اگر شغلی دارید که می‌توان با مطالعه کردن در آن عملکرد بهتری داشت، حتماً دربارهٔ آن مطالعه داشته باشید. به جای خواندن رمان‌های سرگرم‌کننده، مجله و روزنامه کتاب بخوانید.

۱۰- کوچینگ

هر فردی ممکن است در مسیر زندگی نیازمند یک همراه و راهنما باشد. دارن هاردی نویسندهٔ کتاب اثر مرکب بر این باور است که انسان‌ها برای این‌که انگیزهٔ خود را از دست ندهند و اهدافشان را فراموش نکنند نیازمند همراهی افراد توانمند هستند. این کار با کوچینگ به سادگی امکان‌پذیر است. کوچینگ فرآیندی است که در آن کوچ، مربی یا راهنما به فرد کمک می‌کند تا با بهره‌گیری از توانمندی‌هایش در زندگی فردی، خانوادگی، شغلی، اجتماعی و … کارکرد بهتری داشته باشد. کوچینگ بر خلاف روان‌درمانی بر روی گذشته، کاستی‌‌ها و اختلالات روانی تمرکز نمی‌کند بلکه کوچینگ را می‌توان راهکاری مناسب برای کسانی دانست که به دنبال تغییرات مثبت و عمیق در زندگی حال و آینده‌ی خود هستند. پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال بهبود سبک زندگی و خودشکوفایی هستید مربی یا کوچ حرفه‌ای را در کنار خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *