سبک زندگی

مزایای خانه سالمندان؛ چگونه یک خانه سالمندان خوب انتخاب کنیم؟

مزایای خانه سالمندان؛ چگونه یک خانه سالمندان خوب انتخاب کنیم؟

خانه سالمندان، خود این کلمات می‌توانند در ذهن شما تصوراتی از محیط تاریکی که به عنوان سلول نگهدارنده سالمندان استفاده می‌شود، تداعی کند. حتی شاید به یکی از عزیزان خود در خانه سالمندان مراجعه کرده باشید و با نگرانی ازآن‌جا برگشته باشید. با روشی که خانه‌های سالمندان در رسانه‌ها به تصویر کشیده شده‌اند، جای تعجب نیست که خانه‌های سالمندان چنین شهرت بدی دارند. دیدگاه مردم دربارهٔ خانه سالمندان به یک تغییر نیاز دارد، من در این نوشته می‌خواهم به بررسی جنبه‌های مثبت خانهٔ سالمندان بپردازم و به برخی از دیدگاه‌های نادرست دربارهٔ خانهٔ سالمندان پاسخ می‌دهم.

خانه سالمندان کسل کننده است؟

تصویر خانه سالمندان سنتی مکانی کسل کننده، با نور فلورسنت و بدون جو است. شاید شما به یک مرکز بالینی فکر کنید، نه حتی یک اتاق بیمارستان. قرار دادن یک عزیز در چنین خانه‌ای ممکن است بی‌رحمانه به نظر برسد، یا برای او مجازات باشد. حقیقت این است که خانه‌های سالمندان می‌تواند محیط مناسب‌تری برای زندگی یک سالمند باشد چون در این مکان از مراقبت‌های پزشکی و پرستاری حرفه‌ای‌تر نسبت به دیگر محل‌های زندگی بهره‌مند می‌شود.

آیا خانه سالمندان برای پایان زندگی افراد است؟

اغلب ما خانه‌های سالمندان را به عنوان خانهٔ آخرعزیزان خود در نظر می‌گیریم. بنابراین، از آن‌جا که خانه‌های سالمندان مملو از افراد مسن هستند، این‌گونه برداشت می‌شود که خانه‌های سالمندان پر از افراد بیمار و بی‌روح، بدون انرژی و انگیزه هستند. اگرچه این ممکن است تصویری باشد که هنگام بررسی خانهٔ سالمندان به ذهن خطور می‌کند، اما حقیقت این است که خانه‌های سالمندان طیف گسترده‌ای از افراد را گرد هم می‌آورند. برخی از سالمندان، پس از یک فوریت پزشکی یا سکتهٔ مغزی، نیاز به مراقبت مداوم دارند که فراتر از چیزی است که فرزندانشان توان انجام آن را داشته باشند. در این شرایط بیمار باید زیر نظر یک پرستار ماهر و حرفه‌ای باشد. از سوی دیگر خانه‌های سالمندان می‌توانند اقامت نیمه وقت را تا زمانی که فرد مورد علاقه شما برای بازگشت به خانه بهبود یابد، ارائه دهند. این یکی از مزایای خانه سالمندان است که باید به آن توجه داشته باشیم.

علاوه بر این، خانه سالمندان می‌تواند فضایی مناسب برای مشارکت اجتماعی و تعامل سازنده با دیگران باشد. خانه‌های سالمندان دارای مشارکت و فرصت های اجتماعی زیادی هستند. نمایش فیلم، بازی‌ها و سایر فعالیت‌ها به شما اطمینان می‌دهد که حتی اگر عزیز شما به سطح بالایی از مراقبت احتیاج داشته باشد و احتمالاً تا پایان عمر در خانه سالمندان باشد، آن‌ها قرار نیست تنها روی صندلی بنشینند.

 در خانه‌های سالمندان استقلال باقی نمی‌ماند؟

خانه‌های سالمندان فرصت مناسبی برای فعالیت اجتماعی برای یک سالمند فراهم می‌کند. این مراکز برنامه‌های دقیق و حساب‌شده‌ای برای لحظات مختلف افراد دارند. این به معنی این نیست که سالمند استقلال خود را از دست می‌دهد و باید طبق اصولی زندگی کند که سیستم برای او تعیین کرده است. در خانهٔ سالمندان روی مواردی مانند برنامهٔ غذایی، تندرستی، ساعت خواب و دیگر مواردی که در سلامت جسمانی و روانی سالمند اثرگذار است نظارت می‌شود و در دیگر بخش‌ها خود فرد تصمیم می‌گیرد که چه کاری را دوست دارد به انجام برساند و از انجام چه چیزهایی پرهیز می‌کند.

چگونه خانه سالمندان خوب انتخاب کنیم؟

مزایای خانه سالمندان؛ چگونه یک خانه سالمندان خوب انتخاب کنیم؟

۱- خانه سالمندانی را انتخاب کنید که نزدیکتان باشد

محل خانهٔ سالمندان یکی از موارد مهمی است که باید در کنار کیفیت خدمات به آن توجه داشت. عزیز شما به مراقبت ویژه نیازمند است اما این به این معنی نیست که به حضور شما نیازمند نیست. حضور و ملاقات شما مایهٔ دلگرمی و شادمانی او خواهد بود پس مکانی را انتخاب کنید که تا حد امکان به شما نزدیک باشد و بتوانید به طور مرتب به دیدار او بروید.

۲- کیفیت خدمات خانه سالمندان را بررسی کنید

ممکن است در ابتدا این‌گونه به نظر برسد که سرویس و خدمات تمام خانه‌های سالمندان یکسان هستند، اما واقعیت این است که خدمات ارائه شده توسط مراکز مختلف از نظر کیفیت، تفاوت چشمگیری نسبت به هم دارند. این موارد در رضایت کلی سالمند مهم هستند. خدمات ویژه مراقبت‌های بهداشتی نیز باید برای نیازهای مختلف بیمار در دسترس باشد. به عنوان مثال، اگر فردی که به مراقبت احتیاج دارد، به زوال عقل مبتلا است، باید محلی را برای مراقبت از بیماران زوال عقل با یک واحد تخصصی انتخاب کنید. اگر آن‌ها نیاز به توانبخشی دارند، داشتن یک واحد تخصصی توانبخشی در محل ضروری است.

۳- کارکنان ماهر و متعهد

کارکنان خانه سالمندان کسانی هستند که امنیت عزیزان شما را تضمین می‌کنند و نگرش، تخصص و حرفه‌ای بودن آن‌ها بسیار مهم است. شما باید ساعاتی را به مشاهدهٔ کارکنان اختصاص دهید. در حالی که مشاهده می‌کنید، باید به دنبال کارکنانی باشید که دارای مراقبت‌های پرستاری ماهر و مراقبت شخصی هستند، اما هم‌چنین یک رابطهٔ گرم و محترمانه با سالمندان داشته باشند. هم‌چنین می‌توانید ببینید که کارکنان قبل از ورود به اتاق از سالمندان اجازه می‌گیرند و آن‌ها را با نامشان و عبارات محبت‌آمیز صدا می‌کنند یا نه.

۴- به احساس خود اعتماد کنید

بارها شنیده‌اید که می‌گویند: به احساس خود اعتماد کنید! این امر در مورد این تصمیم نیز صادق است، وگرنه خانه‌های سالمندان زیادی وجود دارند که می‌دانید مکان مناسبی نیستند. از تمیزی امکانات گرفته تا احترام کارکنان و حتی بو، برداشت شما از مکان به طور کلی مهم است. در حالی که انتخاب خانه سالمندان مناسب همیشه یک فرایند چالش برانگیز است، اما این مسائل می‌تواند به شما کمک کند تا از کابوسی واقعی که برخی از سالمندان تجربه می‌کنند جلوگیری کنید. از این گذشته، مراقبت از شما یا عزیزتان موضوعی بسیار مهم است که شایسته وقت و توجه است. تحقیق خود را انجام دهید، این نکات را دنبال کنید و مثبت باشید. شما یک خانه عالی سالمندان را پیدا خواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *