گوناگون

هیپنودرماتولوژی یا هیپنوتیزم درمانی پوست چیست؟

هیپنودرماتولوژی (Hypnodermatoloy) یا هیپنوتیزم درمانی پوست

هیپنودرماتولوژی یا هیپنوتیزم درمانی پوست، یک روش غیر رسمی برای درمان بیماری‌های پوستی با بهره‌گیری از تکنیک‌‌های هیپنوتیزم است. این روش درمانی همانند روانپزشکی پوست (سایکودرماتولوژی) شاخه‌ای از روان‌شناسی به شمار می‌رود که به درمان بیماری‌های پوست و مو که زمینهٔ روان‌شناختی دارند می‌پردازد.

آشنایی با هیپنودرماتولوژی یا هیپنوتیزم درمانی پوست

هیپنودرماتولوژی (Hypnodermatoloy) یا هیپنوتیزم درمانی پوست، روشی برای درمان بیماری‌های پوست و مو با بهره‌گیری از هیپنوتیزم است. این تکنیک درمانی در حقیقت زیرمجموعهٔ سایکودرماتولوژی است. برخی از بیماری‌های پوستی زمینه‌های روان‌شناختی دارند و بر اثر مشکلات عاطفی یا تجارب ناگوار پدید می‌آیند. هم‌چنین استرس، اضطراب و وسواس هم می‌تواند به بیماری‌های پوست و مو مانند ریزش مو بیانجامد. در این شرایط است که ما باید به دنبال راهکارهای روان‌درمانی باشیم. یکی از روش‌های اثبات شده در این مورد هیپنوتیزم‌درمانی پوست است. البته توجه داشته باشید که هیپنوتیزم‌درمانی پوست برای بیماری‌هایی که زمینهٔ اصلی آن‌ها فیزیولوژیکی است به عنوان روشی جانبی و مکمل استفاده می‌شود. پس این روش برای درمان بیماری‌هایی مانند اگزما، آکنه و پسوریازیس به عنوان روشی مکمل و جانبی استفاده می‌شود.

چه بیماری‌هایی با هیپنودرماتولوژی درمان می‌شوند؟

به طور کلی بیماری‌های پوستی که زمینهٔ روان‌شناختی دارند را می‌توانیم با هیپنوتیزم‌درمانی پوست درمان کنیم. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از:

 • اگزما
 • آکنه
 • زگیل
 • آلوپسی
 • ایکتیوز
 • پسوریازیس مزمن
 • آلرژی پوستی
 • اختلال مو کندن
 • اختلال پوست کندن
 • سوزش و خارش پوست
 • عفونت ناشی از شست‌و‌شوی زیاد در اختلال وسواسی اجباری
 • بیماری‌های پوستی ناشی از اختلال ساختگی

هیپنوتیزم درمانی بیماری پسوریازیس

 پسوریازیس (Psoriasis) بیماری مزمن پوستی خودایمنی است. پسوریازیس هنگامی بروز پیدا می‌کند که دستگاه ایمنی بدن سیگنال‌های نادرست می‌فرستد. این سیگنال‌ها به افزایش سرعت چرخهٔ رشد سلول‌های پوست می‌انجامد؛ در نتیجهٔ این بیماری پوست فرد دچار لکه‌های قرمز یا فلسی می‌شود. این بیماری می‌تواند زمینهٔ جسمانی، ژنتیکی یا روان‌شناختی داشته باشد. پسوریازیس می‌تواند به کاهش اعتماد به نفس و افسردگی در فرد بیانجامد. پسوریازیس در برخی از شرایط هنگامی که فرد دچار اضطراب و پریشانی شود یا تجربه‌های تلخ و استرس‌زا داشته باشد عود می‌کند. این بیماری نیازمند درمان پزشکی است اما یافته‌های پژوهشگران اثبات کرده است که هیپنوتیزم‌درمانی پوست، می‌تواند در درمان این بیماری موثر باشد.

بیماری پوستی ناشی از اختلال ساختگی

اختلال ساختگی یکی از اختلالات سوماتیک سمپتوم یا شبه جسمانی است. در اختلال ساختگی، فرد بدون آن‌که دچار بیماری جسمانی باشد تلاش می‌کند بیمار شود. یا کسی دیگر را بیمار می‌کند. فرد این کار را با هدف فریب پزشکان و دیگران انجام می‌دهد. این اختلال به دو حالت بروز پیدا می‌کند: در حالت اول: فرد از روی عمد به پوست یا موی خود آسیب می‌رساند تا پیش پزشک برود. این کار می‌تواند به پوست و موی فرد آسیب جدی وارد کند اما تا هنگامی که با روان‌درمانی بهبود نیابد نمی‌توان به درمان مشکلات پوست و موی او پرداخت. چون پس از هر بار بهبودی تلاش می‌کند که دوباره خود را بیمار کند و پیش پزشک برود. پس اگر پزشک بیماری داشت که با وجود انجام درمان‌های موثر باز هم بدون هیچ دلیل روشنی دچار علائم بیماری می‌شود، ممکن است که دچار اختلال ساختگی باشد. در این مورد هیپنوتیزم‌درمانی پوست می‌تواند یک درمان قطعی برای فرد باشد.

بیماری پوستی ناشی از اختلال مو کندن

اختلال مو کندن یک میل اجباری و غیر قابل کنترل (Compulsive) برای کندن مو است. کسانی که دچار این اختلال روانی هستند به اندازه‌ای موهایشان را می‌کنند که بخشی از سرشان کچل یا کم‌مو می‌شود. این رویداد ناگوار رنج و فشار روانی را برای این افراد به دنبال دارد. کسانی که دچار اختلال مو کندن هستند در زندگی روزمره، عملکرد اجتماعی و شغلی دچار مشکل اساسی می‌شوند. تا هنگامی که زمینه‌های روان‌شناختی اختلال کندن مو برطرف نشود، متخصص پوست و مو نمی‌تواند کاری برای رشد دوبارهٔ موی فرد انجام دهد. با توجه به این شرایط می‌توانیم با کمک هیپنوتریم درمانی پوست به درمان اختلال مو کندن بپردازیم.

بیماری پوستی ناشی از اختلال پوست کندن

اختلال پوست کندن (Skin Picking Disorder) اختلال روان‌شناختی است که می‌تواند باعث بیماری‌های پوستی و عفونت شود. کسی که دچار اختلال پوست کندن است میل و گرایش شدید و پیاپی برای کندن پوست خود دارد. این پوست کندن تا جایی دنباله خواهد داشت که به بافت پوست و گوشت آسیب می‌رسد. کسانی که دچار اختلال پوست کندن هستند دچار بیماری‌های پوستی و عفونی می‌شوند. این اختلال نیازمند دارو درمانی و روان‌درمانی است پس تا هنگامی که زمینه‌های روان‌شناختی این اختلال برطرف نشود، متخصص پوست نمی‌تواند کار چندانی برای درمان عفونت پوست فرد انجام دهد. این مشکل بدون کمک سایکودرماتولوژیست درمان نمی‌شود.

هیپنودرماتولوژی (Hypnodermatoloy) یا هیپنوتیزم درمانی پوست

چه کسی هیپنودرماتولوژی را انجام می‌دهد؟

درمانگر باید دوره‌های هیپنوتیزم‌درمانی را گذرانده و مهارت کافی در این زمینه داشته باشد. هم‌چنین نیاز است که با بیماری‌های پوستی، عوامل و عوارض آن هم آشنایی داشته باشد تا بتواند درک بهتری از شرایط بیمار داشته باشد؛ در این صورت درمان به کمک هیپنوتیزم کارساز خواهد بود. پس این روش درمانی کار یک روان‌شناس یا روانپزشک است و توسط متخصص پوست انجام نمی‌شود.

پیش پزشک متخصص پوست و مو بروم یا هیپنودرماتولوژیست؟

همان‌گونه که گفتم برخی از بیماری‌های پوستی زمینه‌های روان‌شناختی دارند و برای درمان آن‌ها می‌توانیم پیش روان‌شناس برویم. در فرآیند درمان این نوع از اختلالات پزشکان متخصص پوست و مو نمی‌توانند کار خاصی انجام دهند. اما دربارهٔ بیماری‌های پوستی که زمینهٔ جسمانیشان قوی‌تر است هنوز اختلاف نظر وجود دارد. از آن‌جایی که هیپنوتیزم درمانی پوست، روشی نوپاست نمی‌توانیم به طور قطع به شما توصیه کنیم که این روش را جایگزین درمان‌های پزشکی نمایید. پس اگر بیماری پوستی شما زمینهٔ فیزیولوژیکی قوی‌تری دارد بهتر است پیش پزشک متخصص پوست بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *