شیوه‌ی زندگی

لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور خوب است یا بد؟

لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور (Long Distance) خوب است یا بد؟

لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور (Long Distance Relationship) گونه‌ای از روابط احساسی یا عاشقانه است که میان دو فرد که از نظر فیزیکی نسبت به هم دور هستند یا تمایلی به دیدار حضوری با  هم ندارند پدید می‌آید. در این رابطه افراد امکان دیدار حضوری با یک‌دیگر را ندارند و به کمک راه‌های ارتباطی مانند نامه‌نگاری، چت کردن، شبکه‌های اجتماعی و … با هم در ارتباط هستند. لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور همیشه به صورت رابطه‌ی عاشقانه نیست. برای نمونه فرزندی که برای ادامه‌ی تحصیل به کشوری دیگر رفته است با پدر و مادرش رابطه‌ی لانگ دیستنس دارد. پس نباید لانگ دیستنس را محدود به روابط عاشقانه بدانیم اما مردم از لانگ دیستنس بیش‌تر به عنوان رابطه‌ی عاشقانه از راه دور یاد می‌کنند. برخی از مردم بر این باورند که رابطه‌های از راه دور پوچ و بی‌ارزشند و برخی نیز این روابط را سودمند و بهتر از روابط نزدیک می‌دانند. در این نوشته به بررسی روابط عاشقانه از راه دور می‌پردازم.

چرا مردم لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور را آغاز می‌کنند؟

مردم به دلایل گوناگونی به جای ارتباط حضوری به لانگ دیستنس روی می‌آورند این دلایل ارتباط تنگاتنگی با کم‌توانی فرد در برقراری روابط میان‌فردی دارد. کسانی که نمی‌توانند در زندگی روزمره با دیگران ارتباط عاطفی برقرار کنند و دیگران را از احساساتشان آگاه کنند بیش از دیگران به لانگ دیستنس گرایش دارند. این افراد می‌گویند که ابراز احساسات به صورت غیرحضوری و با نوشتن برایشان بسیار آسان‌تر است ریشه‌ی این مسئله در بیش‌تر موارد اعتماد به نفس پایین در افراد است. یکی دیگر از دلایلی که افراد در اینترنت و بدون شناخت از پیش یک لانگ دیستنس را آغاز می‌کنند کاستی در شناخت طرف مقابل است. در بیش‌تر موارد افراد با دیدن چند عکس و یا ویژگی‌های مثبت ظاهری و اخلاقی به طرف مقابل علاقه‌مند می‌شوند. در چنین روابطی افراد تنها بر روی ویژگی‌های مثبت توجه دارند و به دلیل دوری نمی‌توانند به شناخت درستی از ویژگی‌های طرف مقابل دست پیدا کنند.

چرا لانگ دیستنس یا روابط از راه دور خوب است؟

یکی از نیازهای بنیادین انسان، میل به دوست داشتن و دوست داشته شدن است. کسانی که بر هر دلیلی نمی‌توانند معشوقی را در کنارشان داشته باشند با کمک لانگ دیستنس می‌توانند نیاز به عشق و دلبستگی را تا اندازه‌ای برطرف کنند. روابط از راه دور را می‌توانیم تمرینی برای پدید آوردن روابط پایدار بدانیم. افراد در روابط از راه دور می‌توانند به بیان آزادانه‌تر احساسات و افکارشان بپردازند افراد در لانگ دیستنس می‌توانند اعتماد به نفس خود را بازیابی کنند. بسیاری از روابطی که از راه دور آغاز می‌شوند با گذر زمان شکل خود را از دست می‌دهند و به صورت روابط نزدیک و حضوری در می‌آیند. پس روابط از راه دور می‌توانند به روابط نزدیک‌تر منجر شوند. برخی از هواداران لانگ دیستنس می‌گویند روابط از راه دور هزینه و زمان کم‌تری نیاز دارند و احتمال سو استفاده و آزار جسمی کم است. نیاز نیست که فرد زمان بگذارد تا با معشوقش به سینما یا گردش برود و هم‌زمان با انجام کارهای روزانه‌اش می‌تواند با او در ارتباط باشد.

چرا لانگ دیستنس یا روابط از راه دور شکست می‌خورد؟

در زبان پارسی دو ضرب المثل داریم که مخالف هم هستند: «دوری و دوستی» و «از دل برود هر آن‌که از دیده برفت». هر دو ضرب‌المثل را می‌توانیم درست بدانیم. لانگ دیستنس در آغاز بسیار خوب و شادی‌بخش است اما با گذر زمان می‌تواند به جدایی بیانجامد. ناخشنودی از کیفیت رابطه دلیل اصلی پایان دادن به بیش‌تر لانگ دیستنس‌هاست. افرادی که لانگ دیستنس را تجربه می‌کنند نمی‌توانند از حضور معشوقش در کنار خود بهره‌مند شوند پس با دیدن کسانی که روابط نزدیک و فیزیکی را تجربه می‌کنند احساس کمبود و کاستی می‌کنند. این احساس نیاز می‌تواند زمینه را برای پایان دادن به لانگ دیستنس فراهم کند.

یکی دیگر از مشکلات روابط از راه دور این است که افراد احساس نگرانی می‌کنند و گاه به این می‌اندیشند که شاید طرف مقابلشان نسبت به آن‌ها تعهد و وفاداری نداشته باشد. این افکار می‌تواند تا جایی پیش برود که فرد دچار OCD شود و افکار وسواسی آزاردهنده زندگی او را مختل کند. در چنین شرایطی بدبینی نسبت به طرف مقابل افزایش می‌یابد و کشمکش‌ میان افراد را به دنبال خواهد داشت.

پیش‌تر در نوشته‌ای گفته شد که مشکلات را در اینترنت و با چت کردن حل نکنید چون احتمال برداشت نادرست از گفته‌های طرف مقابل افزایش پیدا می‌کند اما در لانگ دیستنس امکان حل مسائل به صورت حضوری و چهره به چهره فراهم نیست و به همین دلیل ممکن است مشکلات عمیق‌تر شوند.

لانگ دیستنس یا رابطه از راه دور (Long Distance) خوب است یا بد؟

در این نوشته تلاش بر این شد که سودها و زیان‌های لانگ دیستنس گفته شود. خوب و بد بودن برای لانگ دیستنس ۲ روی یک سکه هستند. لانگ دیستنس همان اندازه که می‌تواند خوب باشد بد نیز هست. اما به طور خلاصه رابطه‌ی از راه دور برای یک دوره‌ی زمانی کوتاه بسیار خوب است و بهتر است با هدف تغییر شکل آن به رابطه‌ی نزدیک و چهره به چهره آغاز شود در غیر این صورت پایدار نخواهد ماند.

۱۷ نظر

 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  می خواستم بدونم به طور مثال این مطلب و مطالب دیگر سایت از چه منابعی هستند ؟

 2. سلام. من الان یه مدته که با یه دختری اهل NY دوست شدم و خیلی با هم چت میکنیم و فیس تایم میریم ولی خب من هنوز نمیدونم باید چی کار کنم یا اصلا این رابطه دووم داره یا ن.
  الان نزدیک ۴ماهه ک دوستیم.

 3. من یک ساله با پسری دوست شدم اون شیرازه و من اصفهان … یک بار دیدمش دوسش دارم بهش وابسته شدم اونم خیلی میگه اما من فک می کنم قلبی نیست… نمیدونم چیکار کنم…

 4. سلام من با پسری از یک شهر دیگ ۱ سالو نیمه دوستم خیلی همو عاشقانه دوس داریم و ب شدت بهم وفاداریم و تقزیبا تمام لحظه های روزو داریم چت میکنیم تا الانم سیزده یا چارده بار همو دیدیم و از هم رازیعیم رابطمونم خیلی نزدیکه خیلیم تفاهمامون زیاده اونم داره کار پیدا میکنه و کاراش درست ش و سربازی بره بعد بیاد خاستگاری و ب خاطر اینکه شهرش جداس من مشهدم اون خراسان جنوبی هر چند ماه یکی دوبار میبینیم همو ..
  ب نظرتون رابطمون پایداره و باهم ازدواج میکنیم و خوشبخت میشیم ؟

 5. اگر قراره دابطه ی لانگ دیستنس ب ازدواج منجر بشه بهتره قبلش یه مسافرت خانوادگی باهم برین…این تنها راهیه ک اطمینان بخشه و میتونین ب نتیجش اعتماد کنید.حتی تحقیقات محلی و شناخت شخصی نمیتونه کمک کنه.فقط سفر خانوادگی

 6. سلام
  کسی که دوسش دارم حدود هفت‌‌ ماهه که از ایران رفته کانادا و تا سه سال دیگه هم شرایط برگشتن نداره … در حال حاضر رابطمون لانگ دیستنسه و خب خیلی برامون سخته که نمیتونیم هم دیگه رو ببینیم و خب کیفیت رابطه به خاطر اختلاف ساعت و شلوغی سر هردوتامون خیلی پایین اومده … اما واقعا هم دیگه رو دوست داریم
  چه پیشنهادی دارین؟!

 7. من به کسی علاقه دارم که یه شهر دیگه‌ زندگی میکنه و تا با حال ندیدمش و چند سال هست که این رابطه ادامه‌پیدا کرده هرچند صرفا دوست نبودیم‌ ولی علاقه همیشه بوده و امکان اینو نداریم که همو ببینیم و این هرروز مثل خوره تمام وجودمو میخوره ، خیلی دوسش دارم

 8. سلام .من حدود دو ساله با ی دختر تو اینستا اشنا شدم بعد ی مدت خیلی بهم وابسته شدیم جوری ک از دوری هم گریه میکردیم ولی ی روز دختر بهم خیانت کرد ولی من بازم دوسش داشتم و باهاش موندم اونم اصلاح شد اون شماله من جنوب .خانوادش ی مشکلی دارن بعد دختره اول راضی بود هر جا من هستم اونم بیاد ولی الان شرایطشو نداره بخاطر خانوادش منم وضع مالیم فعلا خوب نیست ک بتونم ازدواج کنم و مهارجت کنم و ی جای دیگه کار کنم و الان ی شدید حالم بده اگه کسی میتونه راهنماییم کنه خییییلی ممنون میشم

 9. من راضی ام . چون پسرا از نزدیک خواسته های زیادی دارن و انتظار دارن همش ملاقات باشه ک هم وابستگی مياره هم ممکنه سواستفاده شه و پس زده شی و یه آدم سرخورده باشی. اما از راه دور مطمعني ک وقتی که برای طرف مقابلت ميذاري تمرکزش روی شناخت بیشتر . نه مسائلی که باعث میشه رابطه ای که هنوز شکل نگرفته از دهن بيوفته و بدون شناخت وارد حریم های هم شن . کنترل بیشتره خلاصه. و یه خوبی ديگش اینه که دستت بازه ادماي زیادی هستن که میتونی انتخاب کنی و سلیقه بخرج بدی از اون کسایی ک اطرافت هستن مورد های بهتری پیدا میکنی. سوم اینکه قدر خیلی چیزا رو آدم میدونه مثل بوسه بغل دست گرفتن نگاه های بی قرار …. چون کم پیش میاد و هميشگيه . فقط آدم باید درست انتخاب کنه . فقط هم مخصوص ادماي نیس ک اعتماد ب نفس کمی دارن یا نمیتونن احساساتشون راحت بگن؛مختص ادماي سخت پسند هم میشه

 10. اقا من یه ادم فوق العاده پر توقعم و خب اطرافم هنوووز کسی رو ندیدم ک بتونه منو قانع کنه… ولی با ی نفر ۴ سال تو رابطه بودم و هنوز هم با این ک ۱ سال با هم حرف نزدیم باز ب فکر همدیگه ایم و تماااام توقعاتم رو برطرف میکنه و حتی من توقعات اون رو!! و خب مشکلی اجتماعی ندارم ک بگم نمیتونم با یکی ک نزدیکم باشه دوست شم نه بحث اون نیست واقعا کسایی ک دیدم راضیم نمیکنن!! ولی خب الان دچار سردرگمی شدیدیم… اخه اون مشهده و من کرمان .. هزار تا بدبختی!!

پاسخ دهید

سوشیانت زوارزاده
من سوشیانت زوارزاده، آقای روان‌شناس، روانکاو و وب سایکولوژیست هستم.