روان‌شناسی خانواده و زناشویی, سبک زندگی

چگونه لانگ دیستنس ریلیشن شیپ موفق داشته باشیم؟

چگونه لانگ دیستنس ریلیشن شیپ موفق داشته باشیم و در لانگ دیستنس شکست نخوریم؟

بسیاری از مردم بر این باورند که لانگ دیستنس ریلیشن شیپ رابطه‌ای بیهوده است که هرگز نتیجهٔ مثبتی ندارد. هنگامی که دیگران از رابطهٔ از راه دور ما با کسی آگاه می‌شوند تلاش می‌کنند تا ما را منصرف نمایند. گفته‌ها و سرزنش‌های خانواده، دوستان و آشنایان ممکن است ما را دلسرد کند. یا به ما گوشزد کنند که این رابطه پایانی جز یک شکست عشقی و افسردگی نخواهد داشت. پیش‌تر دربارهٔ لانگ دیستنس، مزایا و معایب آن نوشته‌ای در سایت آقای روان‌شناس نگاشتم. اکنون می‌خواهم شما را با راهکارهای داشتن یک رابطهٔ از راه دور (Long Distance Relationship) درست آشنا کنم.

چگونه لانگ دیستنس موفق داشته باشیم و در لانگ دیستنس ریلیشن شیپ شکست نخوریم؟

۱- از گفت‌و‌گو و ارتباط بیش از اندازه خودداری کنید

این که ۲۴ ساعت شبانه‌روز و ۷ روز هفته با هم گفت‌و‌گو کنید منطقی نیست. برخی افراد برای جبران فاصله، زمان بیش‌تری برای گفت‌و‌گو با هم می‌گذارند. آن‌ها با انجام این کار می‌خواهند مسافت و فاصلهٔ میانشان را جبران نمایند. اما این کار لانگ دیستنس ریلیشن شیپ را با مشکلات جدی رو‌به‌رو می‌کند. انجام این کار به مرور طرفین را خسته و بی‌انگیزه می‌کند. به یاد بسپاریم که دلتنگی یکی از نیازهای رابطه است.

۲- به شرایط کنونی به عنوان یک فرصت نگاه کنید

لانگ دیستنس ریلیشن شیپ فرصتی برای شناخت بهتر طرفین و سنجیدن میزان عشق و علاقه است. در این دوره به شناخت بهتری از هم دست می‌یابید و می‌توانید برای آینده‌تان تصمیم بگیرید. در این مرحله به شناخت بهتری از طرف مقابل دست پیدا می‌کنید و می‌توانید مدیریت بهتری روی رابطه داشته باشید. این نه تنها برای رابطه در آینده مهم است بلکه در شرایط رابطه از راه دور هم اهمیت دارد. پس برای بهبود ریلیشن شیپ تلاش کنید طرف مقابل را بشناید.

لانگ دیستنس ریلیشن شیپ

۳- قرارداد رابطهٔ مشترک را تنظیم کنید

باید هدف طرفین از رابطه‌ای که در آن هستند روشن باشد. دربارهٔ اهدافتان با هم گفت‌و‌گو کنید. اگر انتظار خاصی از طرف مقابل دارید حتماً در همان روزهای نخست با او در میان بگذارید تا در آینده دچار کشمکش نشوید. اگر وظایف، انتظارات و تعهدات در روزهای نخست رابطه مشخص شوند مشکلات به حداقل ممکن می‌رسند. پس بهتر است یک قرارداد نانوشته (یا حتی نوشته) برای رابطهٔ عاطفی در نظر بگیرید. برای نمونه مشخص کنید که آیا طرف مقابل حق دارد با دوستان جنس مخالف خود دیدار کند یا نه. سطح تعهدات تا چه اندازه است. آیا هدف از لانگ دیستنس ریلیشن شیپ شناخت بهتر برای ازدواج است یا نه.

۴- ارتباط و گفت‌و‌گوی منظم داشته باشید

همان‌گونه که گفتم نباید ارتباط بیش از اندازه باشد. اما به این معنی نیست که هر روز با هم در تماس نباشید. گفت‌و‌گوی روزانه با هم‌دیگر بسیار اهمیت دارد. هر روز پس از بیدار شدن به هم‌دیگر سلام کنید و پیش از خواب شب خوش بگویید. در گفت‌و‌گوهایتام خود را محدود به ابراز علاقه نکنید. دربارهٔ رخدادهای روزانه و چیزهای گوناگونی که برایتان پیش آمده گفت‌و‌گو کنید. رابطه نباید تنها به صورت نوشتاری باشد. بلکه بهتر است از تماس تصویری یا صوتی استفاده کتید گاهی با یک عکس یا فیلم کوتاه از خودتان طرف مقابل را خوشحال نمایید تا احساس کند شما به او علاقه دارید.

۵- به نیازهای جنسی هم توجه کنید

رابطهٔ جنسی نیاز طبیعی هر انسانی است. برطرف شدن این نیاز به پایداری و ثبات رابطه عاطفی کمک می‌کند. رابطهٔ جنسی تنها یک نیاز فیزیولوژیکی نیست بلکه یک نیاز عاطفی و روان‌شناختی هم هست. بسیاری از روابط راه دور به خاطر توجه نداشتن به نیازهای عاطفی و جنسی سرد می‌شود و پایان می‌یابد. پس رفع این نیاز بسیار مهم است اما نباید در این مورد بیش از اندازه هم تمرکز کرد به گونه‌ای که کل رابطه لانگ دیستنس ریلیشن شیپ در این مورد خلاصه شود.

۶- از نارضایتی جلوگیری نمایید

کارهایی که نارضایتی طرف مقابل را به همراه دارد انجام ندهید. اگر می‌دانید که طرف مقابل از این‌که بدون خبر به مهمانی بروید ناراحت می‌شود این کار را نکنید. به یاد بسپارید انجام کارهایی که نگرانی یا شک به همراه دارد ممنوع است. نباید طرف مقابل را در موقعیتی قرار دهید که احساس ناامنی یا نگرانی کند. خود را به جای طرف مقابل بگذارید و ببینید که انجام یک کار ممکن است شما را ناراحت کند یا نه. اگر انتظار دارید طرف مقابل آن کار را انجام ندهد شما نیز نباید آن را انجام دهید.

۷- کارهای مشترک انجام دهید

درست است که از هم دور هستید اما برخی از کارها را می‌توانید از راه دور هم با یک‌دیگر انجام دهید. می‌توانید با هم یک بازی آنلاین انجام دهید. هنگام تماس تصویری با هم پیاده‌روی . کتاب بخوانید و … . انجام کارهای مشترک همیشه احساسات مثبت به همراه خواهد داشت حتی اگر از هم دور باشید. این موارد می‌تواند موفقیت لانگ دیستنس ریلیشن شیپ را تضمین نماید.

۸- با دوستان و خانواده‌تان وقت بگذرانید

قرار نیست که ارتباط خود را با کسانی که نزدیکتان هستند به قطع کنید. نباید ارتباطتان را محدود به معشوقتان کنید. شما خانواده و دوستانی دارید که دوستتان دارند. پس زمانی را برای آن‌ها در نظر بگیرید تا احساس شادمانی خود را حفظ نمایید. انجام این کار باعث می‌شود که دچار بی‌انگیزگی و افسردگی نشوید. به یاد بسپاریم که کارهای گوناگونی وجود دارند که بدون شریک زندگی به انجام می‌رسد و انجام آن‌ها یک نیاز است.

۹- راستگو باشید و چیزی را پنهان نکنید

دروغگویی بی‌اعتمادی به همراه خواهد داشت از دروغ گفتن خودداری کنید. مهم نیست که دروغ دربارهٔ چیز کم‌اهمیت یا مهم است؛ دروغ گفتن باعث می‌شود که طرف مقابل نتواند به شما اعتماد کند و نسبت به شما دچار شک و تردید می‌شود. از پنهان‌کاری هم خودداری نمایید. همیشه دربارهٔ احساس ترس، ناامنی، نارضایتی، حسادت و مشکلاتی که در رابطه دارید با یک‌دیگر گفت‌و‌گو کنید. هر اندازه ناراحتی‌ها را پنهان کنید دلسردتر خواهید شد. گفت‌و‌گو کردن به پیدا کرن راه حل کمک می‌کند اما پنهان کردن و خودخوری نه تنها سودی ندارد بلکه رابطه از را دور را نابود می‌کند.

لانگ دیستنس

۱۰- زمان‌بندی زندگی هم را در نظر بگیرید

هر کدام از ما کارهایی برای انجام داریم و نمی‌توانیم همیشه در دسترس باشیم. ممکن است دانشجو باشید یا در شرکتی به عنوان کارمند مشغول باشید. در این شرایط باید طرفین از برنامهٔ روزانه هم آگاه باشند و به زمان‌بندی روزانهٔ هم‌دیگر توجه کنند. ما نمی‌توانیم هر زمان که بخواهیم با طرف مقابل تماس بگیریم و انتظار این را داشته باشیم که او در دسترس باشد. از مزاحمت برای هم‌دیگر خودداری کنید تا زندگی زیباتری داشته باشید. ممکن است در دو قارهٔ متفاوت زندگی کنید و زمان روز و شب در کشورهایتان متفاوت باشد در این شرایط باید نسبت به زمان‌بندی تصمیمات جدی‌تری بگیرید تا برای زمان کار و یا خواب هم مشکلی ایجاد نکنید.

۱۱- مثبت‌اندیش باشد

مثبت‌اندیشی و پرهیز از بدگمانی یک نیاز برای لانگ دیستنس ریلیشن شیپ موفق است. ویژگی‌های مثبت یک‌دیگر را فراموش نکنید و قدردان خوبی‌های هم‌دیگر باشید. هر روز به خودتان و طرف مقابل یادآوری کنید که این رابطه چه پیامدهای مثبتی در زندگیتان به همراه داشته است و برای بهبود این رابطه تلاش نمایید.

۱۲- مشکلات را حتما در تماس تصویری حل کنید

در هر رابطه‌ای مشکلاتی پدید می‌آید. همان‌گونه که می‌دانید بهتر است مشکلات به صورت حضوری حل شود نه با چت کردن. اما در یک رابطه از راه دور امکان دیدار حضوری کم است. پس بهترین راه این است که برای حل مشکلات از تماس ویدیویی استفاده کنید. ممکن است از پیام‌های نوشتاری دچار سو برداشت شویم و گمان کنیم که فرد این متن را در نهایت خشم نوشته است یا ما را مسخره می‌کند. اما در یک مکالمه تصویری می‌توانید چهرهٔ یک‌دیگر را ببینید و از طریق زبان بدن درک بهتری از گفته‌های فرد داشته باشید.

رابطه لانگ دیستنس

۱۳- هم‌دیگر را از نزدیک ببینید

بهتر است هر چند ماه یک بار هم‌دیگر را به صورت حضوری ببینید. حتی اگر کیلومترها فاصله داشته باشید یا در دو کشور دور از هم زندگی کنید این امکان وجود دارد که هر چند ماه یک بار با هم دیدار داشته باشید. دیدار می‌تواند به پایداری و تقویت لانگ دیستنس ریلیشن شیپ کمک کند.

۱۴- برای یک رابطه نزدیک آماده شوید

رابطه از راه دور هر اندازه هم که موفق باشد روزی باید پایان می‌رسد. این پایان می‌تواند به معنی شکست عاطفی یا ادامه دادن رابطه به شکل حضوری و در کنار هم باشد. پس بهتر است برای خودتان هدف داشته باشید. بدانید که تا چه هنگامی این رابطه از راه دور دنباله خواهد داشت و چه برنامه‌ریزی برای آینده در کنار هم‌دیگر دارید. بهتر است با یک برنامه‌ریزی درست برای رسیدن به هم‌دیگر تلاش نمایید. پس این رابطه از راه دور تمرینی برای ادامهٔ رابطه به صورت نزدیک به هم خواهد بود.

۱۵- برای لانگ دیستنس ریلیشن شیپ بهتر باید هر دو تلاش کنید

هر رابطه‌ای با تلاش هر دو طرف موفقیت‌آمیز می‌شود پس یک رابطه از راه دور موفق بدون تلاش هر دو شما شکست می‌خورد. اگر طرفین هم‌دیگر را دوست داشته باشند باید برای بهبود و استواری رابطه تلاش کنند.

ما در گروه آقای روان‌شناس آمادهٔ راهنمایی و مشاوره در زمینهٔ لانگ دیستنس ریلیشن شیپ به شما هستیم. با ما گفت‌و‌گو کنید.

4 دیدگاه در “چگونه لانگ دیستنس ریلیشن شیپ موفق داشته باشیم؟

 1. سمانه نوری گفت:

  ممنون که با ذکر این موارد از به چوخ رفتن ما جلوگیری می کنی سوشیانت??

  1. Amin گفت:

   خیلی مفید بود ممنون
   ولی چطوره میشه از‌راه دور به نیاز های جنسی همدیگه توجه کنیم ؟

 2. میم گفت:

  چجوری از راه دور نیازهای جنسی رو حل کنیم؟

  1. رامین گفت:

   اون آلمان من ایران نمی‌دونم چطوری برم???????خیلی اذیت میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *