همگانی

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران (Psychology and Counseling Organization of Iran) یکی از سازمان‌های مستقل و غیردولتی است که در زمینه‌ی بهداشت و سلامت روان نقش بسیار مهمی دارد. این سازمان، جامعه‌ی روان‌شناسی ایران را سرپرستی می‌کند و کسانی می‌توانند به این سازمان بپیوندند که دارای مدرک کارشناسی ارشد روان‌شناسی یا مشاوره باشند. قانون تشکیل سازمان در ۲۴ ماده و ۱۹ تبصره در جلسه‌ی روز چهارشنبه ۱۳۸۲/۱/۲۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی، و در ۱۳۸۲/۹/۲ به تایید شورای نگهبان رسید. هم‌اکنون دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی است.

آشنایی با سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران

اهداف سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره

 • تلاش برای بهبود دانش روان‌شناسی و مشاوره در ایران
 • پشتیبانی از حقوق مراجعان به روان‌شناسان و مشاوران
 • پشتیبانی از حقوق صنفی روان‌شناسان و مشاوران

وظایف و اختیارات سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره

صدور پروانه روان‌شناسی

مهم‌ترین وظیفه‌ی سازمان، رسیدگی به امور روان‌شناسان و مشاوران است. نظام روان‌شناسی نهادی است که به عنوان صنف روان‌شناسان و مشاوران در ایران کار می‌کند. هر روان‌شناس و مشاوری که بخواهد در ایران به کار روان‌درمانی و مشاوره بپردازد باید از سازمان نظام روان‌شناسی پروانه‌ی اشتغال دریافت کند. صدور پروانه پس از بررسی صلاحیت علمی، تخصصی و اخلاقی انجام می‌شود. روان‌شناسانی که از سوی سازمان تایید صلاحیت شوند پروانه‌ی اشتغال و شماره‌ی نظام روانشناسی دریافت می‌کنند.

تعیین تعرفه‌های درمانی روان‌شناسی و مشاوره

سازمان نظام روان‌شناسی هر سال به بررسی و تعیین تعرفه‌ی جلسات روان‌درمانی با روان‌شناس و مشاور می‌پردازد. روان‌شناسان و مشاوران باید بر پایه‌ی تعرفه‌های تعیین شده از سوی سازمان، از مراجعان هزینه‌های درمانی دریافت کنند و دریافت پول فراتر از تعرفه، غیرقانونی و غیر اخلاقی است.

پشتیبانی و حمایت از حقوق مراجعان به روان‌شناس و مشاور

نظارت بر کیفیت کار روان‌شناسان و مشاوران بر عهده‌ی سازمان نظام روانشناسی است. این سازمان نهادی است که پیگیر حقوق مراجعان به روان‌شناس و مشاوران است. اگر شکایتی از سوی مراجع انجام شود این سازمان در کوتاه‌ترین زمان به پرونده رسیدگی خواهد کرد.

همکاری با دانشگاه و نهادهای علمی – آموزشی کشور

سازمان نظام روانشناسی همکاری تنگاتنگی با وزارت علوم تحقیقات و فناوری، و نیز وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور دارد. این همکاری در راستای بهبود دانش روان‌شناسی و آموزش دانشجویان رشته‌های روان‌شناسی انجام می‌شود. از سوی دیگر با برگزاری کارگاه‌های آموزشی روان‌شناسی، همایش‌های علمی و تخصصی و نیز حمایت از نشریات علمی روان‌شناسی، گامی موثر برای بهبود سطح دانش روان‌شناسی برمی‌دارد.

تعیین قوانین و آیین‌نامه‌های روان‌شناسی

سازمان نظام روان‌شناسی، مسئولیت تصویب آیین‌نامه و قوانین در زمینه‌ی فعالیت‌های سازمان، روان‌شناسان و مشاوران را بر عهده دارد. این آیین‌نامه‌ها در زمینه‌ی مسائل درونی سازمان، استانداردسازی تابلوها، سربرگ‌ها و مهرهای روان‌شناسان و مشاوران و … است.

نمایه‌ی ساختار تشکیلاتی سازمان نظام روانشناسی

نمایه‌ی ساختار تشکیلاتی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران

نشانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران

تهران، خیابان جلال آل احمد، بین خیابان کارگر شمالی و بزرگراه شهید چمران، روبه‌روی دانشگاه تربیت مدرس، خیابان پروانه، بالاتر از میدان سوم پرنده، کوچه ۱۶، پلاک ۶

وب سایت: pcoiran.ir

ایمیل: info@pcoiran.ir

۴۸ دیدگاه ها

  1. مشاور منو رو تهدید ب اینکه مسائل شخصیم رو ب خانواده ام میگخ وپیامی هم چون اینکه بدبختت میکنم حالا بشین وببین من بخوام از ایشون شکایت کنم باید چیکار کنم

 1. من پیش یک مشاوره رفتم و ایشون به من پیشنهاد ازدواج داد و وقتی ١٣ میلیون از من پول گرفت گفت من شرایط ازدواج ندارم و من رو به هر طریقی پیچوند.چطوری می تونم از این آقا شکایت کنم؟

    1. عزیزم بر دادگاه شکایت کن این نظام روانشناسی هیچ کاری نمیکنه من خودم از یک ناروانشناس شکایت کردم تا از دادگاه کیفری مجازاتش رو نبردم رسیدگی نکردن بعد که بردم گفتن تا ۵ سال پروانش باطل شده که فکر کنم دروغ گفتن چون طرف دفتر مشاوره زده داره به کارش ادامه میده

 2. من شنیدم مشاورها اصلا اجازه ندارن با مراجعه شون ارتباط خارج کلینیک داشته باشن، مالی،عاطفی،…. و اگر شکایت بشه نظامشون باطل میشه درسته؟ چجوری یه همچین ریسکی کرده؟!

 3. من برای شکست عاطفی که از نامزدم خورده بودم رفتم پیش مشاور ولی متاسفانه بعد از ماهها جلسه هیچ راهکار درستی بهم ندادن و منو افسرده تر کردن و بعد که کامل افسرده شدم و کارمو همه چیزمو از دست دادم بهم پیشنهاد رابطه داد و کلی مورد سواستفاده قرار گرفتم الان میخوام ازش شکایت کنم کی میتونه کمکم کنه؟

 4. سلام ببخشید اگر یک مشاور من و همسرم مراجعه کرده باشیم من به دلیل بی علم بودن این فرد نخواستم ادامه بدم ولی با همسر من مرتب ارتباط تلفنی داره برای این که پول بکشه از ایشان و این ساعات خارج از ساعت اداری هست من میتونم شکایت کنم ؟ اگر میتونم چه بخشی قانون مشاوره به من اجازه شکایت میده ممنون میشم به سازمان بازرسی زنگ زدم میگن باید مکالمه یا چت داشته باشم من دسترسی نداشته باشم باید چکار کنم

 5. سلام. به روانشناسی مراجعه کردم که مشکلم رو بگم و حل بشه. بعد از شنیدن مشکل به من میگه روش من هیپنوتیزم درمانیه. جلسه اول ۷۰۰ هزار تومان هزینه داره که جلسه تسته که ببینم هیپنوتیزم میشید یا نه، سه جلسه درمانی هم در ادامه داره که جمعا ۹ میلیون تومان ناقابل هزینه داره. نمیشد این حرفها رو قبل از ویزیت بگه؟ آیا این رفتار ایشون قابل پیگیری هست؟ ممنون.

 6. باسلام من ارشد تمام مشاوره خانواده هستم ودر کلینیک آبان با مدیریت دکتر فاطمه حسنی در سمت مدیر داخلی وآزمونگر مشغول به کار بودم بعد از یکسال ونیم به دلیل حضور بازرس بیمه ایشان من را از کار در مجموعه منع کردند و حقوق معوقه بنده بعلاوه درصد جذب برای کارگاههای تخصصی و بقیه ……رو پرداخت نکردندو بابت برداشتن دفاتر ومدارکی که نشان میداد بنده درآنجامشغول به کار بودم وهمچنین تخلفات ایشان برای استفاده از دستگاه نوروفیدبک با کارشناس نامرتبط و دریافت مبالغ بیش از تعرفه به بنده تهمت دزدی زدند وحتی درفضای مجازی وجهه واری بنده را مخدوش کردند بنده هم از طریق اداره کار و هم مراجع قضایی اقدام کردم چگونه میتوانم شکایت خود را علیه ایشان به سازمان نظام ارسال کنم

 7. باسلام من بدلیل تصادف توسط پزشکی قانونی شمیرانات که پروندم هست به روانشناس پزشکی قانونی کل کشورمعرفی شدموایشان یک نامه مبنی برنیازبه درمان وحضور۱۰۰درصدولی درمراجعه بعدیمو نامه مبنی برختلال خلقی مشهودوعدمهمکاری وطول درمان سه ماهه به انستیتوروان ستارخان فرستادند که درانجا دکترمقیمی خانمی چاق ونامتعادل بنظربنده منوویزیت نوشت گروهbبعدم گفت سه جلسه بروپیش دکترفرزادی تامن تشخیصموبدم من جلسه اول رفتم دکتربابت۱۵دقیقه ۴۰تومان ویزیت بادفترچم گرفتن دوتاتستmmpi و نمدونم چی نزدیکه۹۵تومان بعدم گفت بروبعده عیدپیش خانم دکترکاره من تمومه من رفتم یکهفته بعدمنشی مرکزتماس وگفت دکترمیخوادشماراببینه ومن مدعی خودش گفت تموم شدو… گفت نه خودشون خواستن حتمابیا منم امروزازشمال که خونوادم هستن اومذیم دیررسیدیم بزوردکتره پذیرفت واصلاانگارنه انگارکاری داشته ووقتی معترض شدم گفت شمابایدهرسه هفته درمیون بیای تاماگزارش حال بنویسیم الان من ازهمشون شاکیم

 8. با سلام
  من و خانومم با هم‌ مشکل داشتیم و خانوم من به یه مشاور مراجعه کرده بود که اون با راهنمایی غلط باعث جدایی ما شد.چطور ازش شکایت کنم.کلا چکار کنم؟
  همین مشاور باعث جدایی دوستم از خانومش هم بود

 9. سلام
  من از همسرم جدیدا بدلیل خیانتش جدا شدم. با یکی از روانشناس های یک مجموعه مشاوره نسبتا معروف به مدت دو سال رابطه نامشروع داشته که مدارکش هم موجود هست. میخوام از این خانم شکایت کنم چون این روانشناس لایق مشاوره دادن به افراد نیست در حالیکه خودش مشکل داره. چجوری و به کدوم سازمانی باید گزارش بدم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 10. سلام
  همسر سابق من با یک روانشناس ازدواج کرده و ایشان فرزند من را پیش خودشون نگه داشتن. البته من نمیخواستم به دلایلی فرزندم پیش خودم باشه و مایل بودم پیش پدرش باشه. این خانم من رو از دیدن فرزندم منع کردند و گفتند یک تربیتی برای ایشان بهتره در حالی که روح و روان فرزند من از این جدایی بدتر شده. البته فرزندم میگه اصلا اذیتم نمیکنه ولی من میبینم او حال روحیش خوب نیس. ایا میتوانم از طریق سازمان نظام صلاحیت اخلاقی ایشان که منجر به ازار روحی کودک ٨ ساله م شده را زیر سوال ببرم. تو رو خدا کمکم کنید

 11. سلام .
  من به مدت پانزده جلسه رفتم پیش روانشناس ایشون طرحواره درمانگر بودن و بعد از گذشت پانزده جلسه به جای خوب کردن من طرحواره های من رو فعال کردن و به شدت باعث بی اعتماد ، رها شدگی و محرومیت هیجانی من شدند .
  آیا امکان پیگیری این مورد هست ؟ آیا میتونم ثابت کنم که این اتفاق برام افتاده ؟

 12. سلام وقت بخیر
  سؤال من اینه که آیا واقعا کسانی که در سازمان شما تعرفه های روانشناسی رو تعیین می کنن در همین کشور زندگی می کنن و از سطح درآمد و هزینه ها آگاهند؟!
  آخه چطور ممکنه برای من کارمند هر هفته یک جلسه ۱۷۰ هزار تومن هزینه کنم که در ماه نزدیک هفتصدهزار تومن میشه، تکلیف خانواده های که حقوقشون اداره کاره و قطعا فشارهای روانی شون بیشتر چیه؟!
  اینطوری سطح سلامت روانی جامعه ارتقا پیدا می کنه؟!!!

 13. من چند سال گذشته در حالی که حال بسیار بدی داشتم به یکی از روانشناس های صاحب نام دارای پروانه نظام روانشناسی مراجعه کردم…ایشون با لحن تو هین آمیزی با من صحبت کردن و به خانوادم اعلام کردن بنده حالم خوبه و دارم خودم رو لوس می کنم و باعث شدن درمان من یک سال به تعویق بیفته…آیا امکان شکایت از ایشون رو دارم؟؟

 14. سلام. اگر فارغ التحصیل روانشناسی بدون مجوز سازمان نظام روانشناسی در یک کلینیک مشغول به مشاوره شود، آیا کار او قابل پیگیری است؟ آیا خلاف قانون است؟ برای پیگیری عملکرد او باید چه کنیم؟(ایشان رازهای مراجع را نزد یکی از اقوامش که او هم به ایشان مراجعه میکرد، برملا کرد) این کار او را نمیتوانم پیگیری کنیم، خیلی سخت است، ولی آیا امیتوانیم به خاطر نداشتن مجوز سازمان نظام روانشناسی از او شاکی شویم؟

 15. سلام علیکم
  یک سوال داشتم
  اینکه آیا مثلا اگر لیسانس یک رشته ی دیگری برفرض مکانیک بخوانیم و مقطع کارشناسی ارشد برویم سراغ روانشناسی آیا بازهم میتوانیم پروانه مرکز مشاوره برای خدمات روانی داشته باشیم؟!

 16. سلام و عرض خسته نباشید.
  بنده در حال گرفتن معافیت اعصاب و روان هستم.
  خواستم بدونم که اگر بخوام رشته روانشناسی بخونم به خاطر داشتن معافیت اعصاب و روان به مشکل میخورم.منظورم گرفتن پروانه هست.بعد اگر مشکل پیدا میکنه چه طور قابل رفعه.فابل ذکره که بنده هیچ مشکل اعصابی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه خود را ثبت کنید

سوشیانت زوارزاده
من سوشیانت زوارزاده، آقای روان‌شناس، روانکاو و وب سایکولوژیست هستم.