گزارش و اطلاعیه‌ی روان‌شناسی

گذراندن دوره کارورزی برای دریافت پروانه اشتغال روان‌شناسی الزامی نیست

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره می‌گوید از این پس گذراندن دوره کارورزی برای دریافت پروانه اشتغال الزامی نیست

سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره می‌گوید از این پس گذراندن دوره کارورزی برای دریافت پروانه اشتغال روان‌شناسی الزامی نیست. بار دیگر به جمله‌ی پیشین برگردید و آن را بخوانید. این یکی از مهم‌ترین گزارش‌های روان‌شناسی سال ۱۳۹۶ است که می‌خوانید. همان‌گونه که می‌دانید فارغ التحصیلان روان‌شناسی برای دریافت پروانه تخصصی اشتغال باید ۵۰۰ ساعت دوره کارورزی را زیر نظر سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره می‌گذراندند تا بتوانند تقاضای پروانه‌ی حرفه‌ای کنند. اما از این پس ارائه‌ی گواهی انجام کارورزی روان‌شناسی ضروری نخواهد بود.

سازمان نظام روان‌شناسی تصویب کرد گذراندن دوره کارورزی برای دریافت پروانه اشتغال روان‌شناسی الزامی نیست.

شورای مرکزی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ایران در جلسه‌ی روز ۴ فروردین ۱۳۹۶ تصویب کرد که از این پس ارائه‌ی گواهی انجام کاروزی برای تقاضای پروانه‌ی حرفه‌ای (پروانه‌ی اشتغال روان‌شناسی) ضروری نباشد. پس تنها کمیسیون‌های تخصصی، صلاحیت علمی – تخصصی و مهارت‌های حرفه‌ای داوطلبان دریافت پروانه را در زمینه‌های گوناگون ارزیابی خواهند کرد. تا پیش از این کمیسیون علمی تخصصی روان‌شناسی برای کسانی برگزار می‌شد که دارای گواهی دوره‌ی کارورزی بودند اما از این پس دوره‌ی کارورزی اجباری نیست. کمیسیون تخصصی روان‌شناسی از این پس سخت‌گیرانه‌تر و دقیق‌تر درخواست‌های پروانه‌ی اشتغال را بررسی خواهد کرد تا کسانی پروانه‌ی اشتغال روان‌شناسی را دریافت کنند که صلاحیت علمی و تخصصی داشته باشند.

درست است که گذراندن دوره‌ی کارورزی روان‌شناسی دیگر اجباری نیست؛ اما بهتر است فارغ‌التحصیلان روان‌شناسی و مشاوره برای افزایش مهارت‌هایشان، در دوره‌های کارورزی زیر نظر استادان دارای درجه‌ی دکترای روان‌شناسی شرکت کنند. شرکت در این دوره‌‌ها زمینه را برای دریافت آسان پروانه‌ی اشتغال فراهم می‌کند. دانش‌آموختگان از نظر علمی آمادگی کافی دارند اما از نظر عملی نیازمند یادگیری و آموزش هستند. پس اگر احساس می‌کنید برای دریافت پروانه‌ی اشتغال روان‌شناسی آمادگی کافی ندارید؛ می‌توانید در دوره‌های کارورزی و کارگاه‌های آموزشی شرکت کنید تا مهارتتان را افزایش دهید. می‌توانید در دوره‌های کارورزی روان‌شناسی و کارگاه‌های آموزشی که از سوی گروه آقای روان‌شناس برگزار می‌شود شرکت کنید. برای آگاهی بیش‌تر با ما تماس بگیرید.

۹ دیدگاه ها

  1. سلام من دانشجو ارشد ترم سه روانشناسی عمومی هستم و رشته مرتبط بودم میخواستم بپرستم چجوری میتونم فعالیتم رو شروع کنم!یعنی هم تجربه کاری بدست بیارم هم درامد داشته باشم تا بعداً برای گرفتن پروانه إغدام کنم کدوم موسسه یا کارگاه شرکت کنم؟؟

      1. سلام من ترم ۶ روانشناسی کارشناسی هستم. علاقه مندم ادامه تحصیلم در مقطع فوق و دکتری هیپنوتیزم باشه. باید توی چ رشته ای در دانشگاه تحصیل کنم و برای موفقیت بهتر چه توصیه هایی دارید

  2. سلام
    من دانشجوی ترم یک ارشد روان شناسی بالینی ام، اما کارشناسیم برای مترجمی زبانه
    می تونم حین تحصیل،کارورزی هم برم؟ آخه توی اینترنت گفته، دوره های کارورزی فقط باید برای فارغ التحصیل ارشد به بالا باشه

دیدگاه خود را ثبت کنید

سوشیانت زوارزاده
من سوشیانت زوارزاده، آقای روان‌شناس، روانکاو و وب سایکولوژیست هستم.