سازمان نظام روانشناسی و مشاوره

تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره در سال ۱۴۰۱

تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره در سال ۱۴۰۱

تعرفه خدمات روانشناسی در سال ۱۴۰۱ از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاور جمهوری اسلامی ایران تعیین و پس از تأیید دولت اجرایی می‌شود. این تعرفه به معنی این است که روان‌شناسان و مشاوران در هر کجای کشور بر اساس این تعرفه هزینه دریافت کنند. بر پایهٔ اصول اخلاقی روان‌شناسان و مشاوران کشور باید از این تعرفه پیروی نمایند. تعرفهٔ تعیین شده در حقیقت برای جلسات حضوری در نظر گرفته می‌شود و تاکنون سازمان برای جلسات آنلاین تعرفهٔ استانداردی را در نظر نگرفته است.

تعرفه خدمات روان‌شناسی سال ۱۴۰۱

امسال یک اتفاق مثبت در مورد تعیین تعرفه سال ۱۴۰۱ خدمات روانشناسی افتاد و آن این است که بر خلاف سال‌های گذشته سازمان نظام روان‌شناسی در بهار تعرفهٔ سال نو را اعلام کرد. متأسفانه در سال‌های گذشته شاهد اعلام تعرفه در نیمهٔ دوم سال بودیم که باعث سردرگمی روان‌شناسان و نارضایتی درمانجویان می‌شد. بر پایهٔ اعلام سازمان نظام روان‌شناسی تعرفه خدمات روان‌شناسی سال ۱۴۰۱ برای یک جلسه ۴۵ دقیقه‌ای این چنین است.

 • روان‌شناسان دارای مدرک  کارشناسی ارشد: ۱۷۶۰۰۰ تومان
 • روان‌شناسان دارای مدرک دکترای تخصصی: ۲۰۷ هزار تومان

نکته: تعرفهٔ یاد شده مربوط به سراسر کشور است و کسانی که سابقهٔ کار روان‌شناسی و مشاورهٔ بالای ۱۵ سال دارند شامل ۱۵٪ افزایش تعرفه هستند.

تعرفه خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی در سال ۱۴۰۱

در طول این سال‌ها هیچ تعرفه‌ای از سوی سازمان نظام برای خدمات مشاوره آنلاین روانشناسی ارائه نکرده است. در نتیجه روان‌شناسان تعرفه‌هایی مطابق سلیقهٔ خودشان از درمانجویان طلب می‌کنند. اما سازمان، دستورالعملی را به برای شیوهٔ‌ کار و خدمت‌رسانی آنلاین روان‌شناسان و مشاوران به شورای مرکزی ارائه داده است که در صورت تصویب، تعرفهٔ این خدمات نیز مشخص می‌شود. اما تا زمان تصویب این دستورالعمل هزینهٔ خدمات آنلاین برابر با خدمات حضوری خواهد بود.

آیا هزینهٔ اعلام شده از سوی سازمان نظام روان‌شناسی بالاست؟

یکی از دلایل عدم تمایل بسیاری از مردم به جلسه با روان‌شناس این است که بر این باورند هزینه جلسات روانشناسی بالاست. اما اگر از زاویه‌ای دیگر به این موضوع نگاه کنیم می‌بینیم که این تعرفه نه تنها بالا نیست بلکه بسیار ارزان است. این یکی از مسائلی است که رئیس سازمان نظام روانشناسی آقای دکتر حاتمی نیز به آن اشاره کرده و ابزار نگرانی کرده است. دکتر حاتمی بیان داشته است که اگر این تعرفه‌ها اصلاح نشود و افزایش نیابد بسیاری از مطب‌های روانشناسی سراسر کشور ناگزیر به تعطیلی هستند. مردم نیز در این مورد حق دارند و مشکل اصلی این است که با وجود پیگیری‌های پیاپی سازمان نظام روان‌شناسی و تأکید قانون برنامهٔ ششم توسعه به برخورداری خدمات روانشناسی و مشاوره از بیمه‌های پایه و تکمیلی کماکان هیچ بیمه‌ای از خدمات روان‌درمانی و مشاوره پشتیبانی نمی‌کند. به همین خاطر است که قشر متوسط و آسیب‌پذیر جامعه توان مالی کافی برای ادامه دادن به جلسات درمانی را ندارد. این مشکل یک موضوع ملی بسیار مهم است و کاهش سطح سلامت روان می‌تواند اثرات جبران ناپذیری در کشور ما به همراه داشته باشد که از مهم‌ترین پیامدهای آن می‌توان به کاهش سن امید به زندگی اشاره کرد.

انتقاد دکتر حاتمی از تعرفه‌های روانشناسی ومشاوره

دکتر حاتمی ریاست محترم سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بیان داشتند که بر اساس بند ۴ مادهٔ ۳ قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی، این سازمان باید پیشنهاد تعیین و اصلاح تعرفه‌های خدمات روان شناسی و مشاوره را برای تأیید به هیئت دولت ارائه کند. وی در ادامه توضیح دادند که سازمان نظام روان‌شناسی در اسفند ۱۴۰۰ پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی خدمات مشاوره و روان‌درمانی را به دولت ارائه کردندبا این حال تعرفه‌ها تغییر چندانی نداشتند. در حقیقت ما شاهد یک افزایش ۱۱ درصدی در امسال برای تعرفه‌ها هستیم که بسیار ناچیز است. این تعرفه اعتراض روان‌شناسان و مشاوران سراسر کشور را به همراه داشته است.

آیا تعرفه‌های سال ۱۴۰۱ جوابگوی هزینه‌های روان‌شناسان است؟

بگذارید از زبان رئیس سازمان نظام روانشناسی به این پرسش پاسخ بگویم. دکتر حاتمی حاتمی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا بیان داشتند که با روانشناسان با این تعرفه‌ها حتی نمی‌توانند هزینهٔ اجارهٔ کلینیک، حقوق منشی،  هزینهٔ آب، برق، تلفن و مالیات مطبشان را بپردازند. بنابراین به زودی شاهد تعطیلی کلینیک‌های روان‌شناسی یکی پس از دیگری خواهیم بود. از سوی دیگر عدم پیروی روانشناسان از تعرفه‌های سازمان بیش از پیش دیده خواهد شد.

هزینه‌های روان‌درمانی و مشاوره نیاز به بیمه دارد

تا هنگامی که دولت و مجلس فکری برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات مشاوره و روان‌درمانی نکنند این مشکلات نه تنها حل نمی‌شود بلکه هر سال بدتر نیز خواهد شد.

17 دیدگاه در “تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره در سال ۱۴۰۱

 1. مینا کتبی گفت:

  با سلام
  خوب اول از همه به قول آقای رشید پور تحصیلات برای پولدار شدن نیست
  تحصیل یعنی خدمت و در آمد خوب
  نه اینکه تجارت
  خانم دکتر آقای دکتر درمان ها که به ندرت انحام می شود
  پول می خواهید خوب همون بساز و بفروش شوید
  از بس شما ها طمع دارید
  همه بی دندان
  همه افسرده
  حالا موهای خود را هم کوتاه نمی کنیپ

 2. مهاجر گفت:

  من برا هر ۴۰ دقیقه مشاوره برای دخترم.پیش فوق تخصص روانشناسی اونم با منت آشنایی ۵۰۰ هزار پرداخت کردم.تازه ۶۵۰ بود .مثلا لطف کرد.اونقدر هم وقت تلف کرد ۱۷۵۰۰۰۰ بابت ۲/۵مشاوره از من گرفت
  کدوم تعرفه?

 3. ایتا گفت:

  سلام اگر عضو نظام باشیم اما کارت را گم کرده باشیم باید چکار کنیم اصل کارتی ک اداره پست می آورد را گم کرده ام باید چکار کنم

  1. با سازمان تماس بگیرید و درخواست کارت المثنی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *