اختلال اضطراباختلالات روان‌شناختی

اختلال اضطراب چیست آشنایی با اختلالات اضطرابی

اختلال اضطراب چیست. آشنایی با اختلالات اضطرابی Anxiety Disorder

اختلال اضطراب یکی از اختلالات روانی برجسته است که همه با آن آشنایی دارند. ما در زندگیمان بارها دچار احساس اضطراب شده‌ایم. مضطرب شدن برای یک آزمون دانشگاهی، سخنرانی کردن، دیدار با یک فرد مهم و … . خوب است بدانید که اضطراب داشتن برای چنین چیزهایی نشان‌دهنده‌ی این نیست که شما دچار اختلال اضطراب باشید. در زمینه‌ی اضطراب ما با دو حالت روبه‌رو هستیم: اضطراب طبیعی و اختلال اضطرابی.

همه‌ی ما دچار اضطراب می‌شویم اگر این اضطراب، گذرا و پیامد یک رخداد روزانه باشد طبیعی است. رفتارهای اضطرابی در چنین حالتی واکنشی کاملا طبیعی و سازگارانه است که به انسان کمک می‌کند تا در شرایط دشوار روزمره تصمیم درست بگیرد و رفتار مناسب را انجام دهد. اما اگر اضطراب هر روز دنباله داشته باشد و به اندازه‌ای شدید باشد که زندگی فردی، خانوادگی، شغلی و اجتماعی را با چالش روبه‌رو کند؛ فرد دچار اختلال اضطرابی شده است. اگر فردی که دچار اختلال اضطرابی است باشد نیاز به کمک روان‌شناس دارد.

اختلال اضطراب چیست. آشنایی با اختلالات اضطرابی Anxiety Disorder:

اختلال اضطراب (Anxiety Disorder) یک حالت روانی یا برانگیختگی شدید است که ویژگی بنیادین آن ترس، شک، تردید و نگرانی زیاد است. اضطراب احساس ترس و نگرانی است که ریشه‌ی آن برای فرد شناخته شده نیست و فرد نمی‌تواند به سادگی بر این احساس پیروز شود.

طبقه‌بندی و انواع اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی در DSM 5 طبقه‌بندی جداگانه‌ای دارند. اختلال اضطراب جدایی، اختلال وحشت‌زدگی، آگورافوبیا، فوبیاهای خاص، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال اضطراب تعمیم یافته، اختلال اضطراب ناشی از مصرف ماده یا دارو نمونه‌هایی از اختلالات اضطرابی هستند.

علل اختلال اضطراب

در بروز اختلال اضطراب عوامل فردی، زیست‌شناختی، ژنتیکی، محیطی و اجتماعی نقش دارند.

نشانه‌های اختلال اضطراب

کسانی که دچار اختلال اضطرابی هستند همیشه احساس ترس و نگرانی می کنند بدون آن که علت آن مشخص باشد. برای نمونه در اختلال اضطراب تعمیم یافته یا برخی از اختلالات وحشت زدگی، فرد همیشه احساس ترس و نگرانی می کند و دلیلی برای آن ندارد. احساس ترس در کسانی که دچار اختلال اضطرابی هستند بیش از اندازه است و با چیزی که نسبت به آن احساس خطر کرده اند تناسبی ندارد. برای نمونه در فوبیاها فرد از چیزی به طور غیرطبیعی می‌ترسد. نگرانی و ترس همیشه در فرد دیده می‌شود و او را آزار می‌دهد تا جایی که زندگی روزانه‌ی فرد مختل می‌شود. در چنین شرایطی فرد در زندگی شخصی، خانوادگی و شغلی دچار چالش می‌شود و شاید برای زمانی طولانی نتواند با خانواده، دوستان و نزدیکانش روابط عاطفی داشته باشد.

اختلال اضطراب با اختلال وسواسی اجباری (OCD)، اختلال استرس و تروما و برخی دیگر از اختلالات روانی، همایندی یا Comorbidity دارد. پس در تشخیص اختلال اضطراب باید دقت کرد که اختلال اضطراب با اختلال روانی دیگری قابل توجیه نشود. به یاد داشته باشید به خودتان یا دیگران برچسب اختلال نزنید. تشخیص اختلال روانی از سوی روان‌شناس انجام می‌شود.

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

سوشیانت زوارزاده

من سوشیانت زوارزاده، آقای روان‌شناس، روانکاو و وب سایکولوژیست هستم.