سبک زندگی, فیلم روانشناسی

۱۰ درس زندگی که باید از دوره‌ی آموزشی نیروی دریایی ارتش آمریکا بیاموزیم

۱۰ درس زندگی که باید از نیروی دریایی ارتش آمریکا و آدمیرال مک ریون بیاموزیم.

دریاسالار ویلیام هری مک ریون، ژنرال بازنشسته‌ی نیروی دریایی آمریکا تجربه‌ای که از چند دهه کار و تلاش در نیروی دریایی ارتش داشته را به صورت کتابی با نام «تختخوابت را مرتب کن» نوشته است. کتاب او یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال ۲۰۱۷ بود. در سال ۲۰۱۴ آدمیرال مک ریون در جشن دانش‌آموختگان دانشگاه تگزاس، همان دانشگاهی که روزی در آن درس خوانده بود به سخنرانی پرداخت و در سخنرانیش به بیان چکیده‌ای از نوشته‌هایی که در کتابش نوشته بود می‌پردازد. که می‌توانید این سخنرانی را همین‌جا ببینید.  مک ریون بر این باور است که هر کسی می‌تواند بر روی خودش و دیگران اثر بگذارد و با گسترش این اثرگذاری‌ها می‌توانیم جهان را بهبود بخشیم.

 

۱۰ درس زندگی که باید از نیروی دریایی ارتش آمریکا و آدمیرال مک ریون بیاموزیم.

۱- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید، این کار را از تختخوابت آغاز کنید.

ضرب‌المثل «سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است» را شنیده‌اید. کسانی که توانایی انجام کارهای کوچک را ندارند نمی‌توانند کارهای بزرگ را به انجام برسانند. ما با انجام برنامه‌های کوچک و موفقیت در آن‌ها انگیزه‌ی بیش‌تری برای تلاش و کوشش پیدا می‌کنیم و می‌توانیم در کارهای اصلی خودمان نیز پیروز باشیم.

۲- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید کسانی را بیابید که به شما کمک کنند.

بیایید روشن‌بین باشیم. هیچ کس به تنهایی نمی‌تواند  جهان را دگرگون کند. انسان موجودی اجتماعیست و برای انجام کارها و زندگی نیازمند کمک دیگران است. برای این‌که با قایقی پارویی به دل موج‌های سهمگین برویم نیاز به همکاری و همراهی گروهی داریم پس تنهایی پارو زدن سودی ندارد و کاری بیهوده است. به یاد بسپاریم پیروزی، دستاورد کار گروهی است. پس در زندگیتان خانواده‌ی خوب و دوستان ارزشمند داشته باشید.

۳- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید آدم‌ها را با اندازه‌ی قلبشان بسنجید نه اندازه‌ی کفش‌های شنا.

آدمیرال می‌گوید در تمرینات سخت نیروی دریایی از ۱۵۰ نفری که شرکت کرده بودند تنها ۳۵ نفر باقی ماندند که در شش گروه ۷ نفره کار می‌کردند. او در گروهی از قدبلندها بود. شاید گمان کنید قد بلند یک نشانه‌ی برتری است اما آدمیرال می‌گوید برترین گروه دریانوردان گروهی بود که قدشان زیر ۱۶۰ سانتی‌متر بوده و با نام «خدمه کوتوله» شناخته می‌شدند. آن‌ها سریع‌تر از دیگران می‌دویدند. بهتر از دیگران شنا می‌گردند و قایق را بهتر از دیگر گروه‌ها بر روی موج‌های خطرناک زمستانی هدایت می‌کردند. در این گروه یک سرخ‌پوست، یک سیاه‌پوست، یک لهستانی، یک یونانی، یک ایتالیایی و دو آمریکایی بودند.

آن‌چه از این دریاسالار پیر می‌آموزیم این است که اراده مهم‌ترین راز پیروزی است. نباید بگذاریم نژاد، رنگ پوست، تحصیلات، وضعیت اجتماعی، دین و دیگر عوامل ما را در رسیدن به اهدافمان دلسرد کنند. ما با نیروی اراده می‌توانیم بر سختی‌ها پیروز شویم.

۴- اگر کوکی قندی شدید باز هم رو به جلو گام بردارید.

در ارتش هر روز یونیفرم و آراستگی کارکنان بررسی می‌شود. در دوره‌ی آموزشی هر کسی که لباسی اتو کشیده و تمیز نداشته باشد تنبیه می‌شود او باید به ساحل برود و پس از آن که لباسش در آب خیش شد روی شن‌های ساحل غلت بخورد تا همه‌ی بخش‌های لباسش شنی شود. آن‌ها به کسی که این‌گونه می‌شد بیسکوییت شکری می‌گفتند. به یاد بسپارید در زندگی سختی‌هایی پیش می‌آید و گاهی رفتارهایی با ما می‌شود که عادلانه نیست اما نباید این رخدادهای ناگوار ما را ناامید کند. پس تسلیم شدن و ناامیدی بزرگ‌ترین کار نادرستی است که می‌توانیم انجام دهیم.

۵- شکست‌ها شما را نیرومندتر خواهد کرد.

هنگامی که در برنامه‌ی آموزشی روزانه گروهی از افراد ضعیف عمل کنند به سیرک می‌روند. سیرک یعنی انجام دو ساعت تمرین اضافه‌ی سخت. در این شرایط فرد از نظر جسمانی و روانی خسته می‌شود و بیش از دیگران کار می‌کند. برخی از افراد در این مرحله کنار می‌کشند اما کسانی که به کارشان ادامه می‌دهند کم‌کم نیرومندتر و نیرومندتر می‌شوند و از نظر جسمانی و روانی توانمندی بیش‌تری به دست می‌آورند.

زندگی ما پر از سیرک است. کسانی که از این سیرک فرار می‌کنند بازنده خواهند بود. اما کسانی که از سختی‌ها دلسرد نمی‌شوند و بیش‌تر تلاش می‌کنند به پیروزی می‌رسند. یاد نیچه افتادم که می‌گفت: «آن‌چه من را نمی‌کشد نیرومندترم خواهد کرد».

۶- برای برخورد با موانع، بی‌کله باشید.

آدمیرال به خاطر می‌آورد که در میدان موانع یکی از رکودها سال‌ها بود تغییری نکرده بود تا این‌که در دوره‌ای که او در حال آموزش دیدن بود یکی از افراد کاری شجاعانه و شاید بتوانیم بگوییم احمقانه انجام می‌دهد و می‌تواند رکورد این مانع را تغییر دهد. در این راه ممکن بود که زخمی شود یا نتواند دوره‌ی آموزشی را انجام دهد اما او با سر درون مشکل می‌رود و پیروز می‌شود. در زندگی باید در برابر موانع و مشکلات شجاع و جسور باشید تا بتوانید به اهداف ارزشمندتان در زندگی دست پیدا کنید. به یاد بسپارید پیروزی هرگز به آسانی به دست نمی‌آید.

۷- با کوسه‌ها برخورد کنید و از آن‌ها فرار نکنید.

یکی از تمرین‌های دشوار نیروی دریایی آمریکا شنا کردن در آب‌هایی است که کوسه‌ها در آن زندگی می‌کنند. آن‌ها می‌آموزند که نباید در برخورد با کوسه‌ها دستپاچه شد و یا از آن‌ها فرار کرد چون با انجام این کارها کوسه به آن‌ها حمله خواهد کرد. آن‌ها می‌آموزند که چگونه در برابر کوسه ایستادگی کنیم و آن‌ها را بزنیم تا از ما دوری کنند. زندگی همانند شنا در دریایی پر از کوسه است. از برخورد با زورگویان نترسید و عقب‌نشینی نکنید.

۸- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید باید در تاریک‌ترین لحظه‌ها بهترین باشید.

یکی از ماموریت‌هایی که در دوره‌ی آموزشی نیروی دریایی آموزش داده می‌شود حمله به کشتی است. در این ماموریت باید به زیر کشتی رفته و چند کیلومتر با آن شنا کنید. این بخش از کشتی به اندازه‌ای تاریک است که حتی دستانتان را نمی‌توانید ببینید. صدای موتور نیرومند کشتی و خطرهایی که دارد نیز آرامش فرد را برهم می‌زند. در این شرایط مهم‌ترین چیزی که باید به یاد سپرد خونسردی، به کارگیری مهارت و تاب‌آوری جسمانی و روانی است.

در زندگی فردی هنگامی که با تاریک‌ترین و سختترین شرایط برخورد می‌کنید باید خونسردی خود را حفظ کنید. استرس و فشارهای روانی می‌توانند هر کسی را از پا در بیاورند. پس در این‌جا به کارگیری مهارت‌های فردی و تاب‌آوری در برابر سختی‌ها نقش کلیدی دارد.

۹- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید هنگامی که تا گردن در لجن هستید آواز بخوانید.

به نهمین هفته‌ی آموزش نیروی دریایی «هفته‌ی جهنمی» می‌گویند. شش روز با تاب‌آوری در برابر شکنجه‌ها و سختی‌های جسمانی و روانی بدون خواب گذرانده می‌شود و در روز هفتم به لجنزار می‌روند. در روز هفتم با بادهای سرد و زمین‌های گل‌آلود روبرو می‌شوند. دریاسالار به یاد می‌آورد که در عصر روز چهارشنبه گروهشان گناهی نابخشودنی انجام می‌دهند. مربیان برای تنبیه آنان را تا گردن در لجنزار فرو می‌برند. مربیان به آن‌ها می‌گویند اگر ۵ نفر از آنان از ادامه‌ی دوره انصراف دهند همه از لجنزار بیرون می‌آیند. برخی از افراد آماده‌ی جا زدن بودند تا این‌که صدایی آوازی را زمزمه می‌کند. این صدا کم کم گسترش می‌یابد و به جایی می‌رسد که همه با هم آوازی امید بخش را زمزمه می‌کنند در این شرایط احساس می‌کنند که کمی گرم‌تر شده‌اند و می‌توانند دوام بیاورند.

آدمیرال مک ریون می‌گوید مهم‌ترین چیزی که در زندگی آموخته است قدرت امید است. قدرت یک نفر. جورج واشنگتن، آبرهام لینکلن، مارتین لوترکینگ، نلسون ماندلا و … جهان را با امید دادن به دیگران دگرگون کرده‌اند. برای دیگران امیدبخش باشید. با گسترش امید می‌توانیم احساس خوب بودن را در خودمان نیز پرورش دهیم.

۱۰- اگر می‌خواهید جهان را دگرگون کنید هرگز زنگ را نزنید.

در آموزش‌های نیروی دریایی، زنگ برنزی در مرکز محوطه جای گرفته که هر کدام از شرکت کنندگان در دوره می‌توانند آن را ببینند. هنگامی که کسی بخواهد از گذراندن ادامه‌ی دوره چشم‌پوشی کند می‌تواند زنگ را به صدا در بیاورد. پس از به صدا در آوردن زنگ دیگر نیاز نیست صبح‌های زود از خواب بیدار شود. نیاز نیست منظم باشد. نیاز نیست سخت بدود یا شنا کند. می‌تواند از گذراندن دوره انصراف دهد و دوستانش را ترک کند. اگر می‌خواهید در زندگی پیروز باشید هیچ گاه زنگ انصراف را به صدا در نیاورید و همیشه برای رسیدن به خواسته‌هایتان تلاش کنید.

5 دیدگاه در “۱۰ درس زندگی که باید از دوره‌ی آموزشی نیروی دریایی ارتش آمریکا بیاموزیم

 1. مرضیه سبحانی گفت:

  ممنون واقعا عالی بود??

 2. محیا گفت:

  عالی بود ممنونم

 3. فرهاد صادقی گفت:

  من کتاب رو مطالعه کردم و بسیار عالی و امید بخش بودم

 4. رسول گفت:

  بسیار مفهوم و عالی

 5. محمدرضا گفت:

  عالیه. میشه لطفا فایل دانلودی این کلیپ رو بگذارید؟ ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *