روان‌شناسی خانواده و زناشویی, سبک زندگی

اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید

دلایلی برای ازدواج نکردن؛ اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

ازدواج رخداد مهمی در زندگی انسان است. هر کسی برای ازدواج کردن یا ازدواج نکردن دلایلی دارد. اگر پای سخن هواداران و مخالفان ازدواج بنشینید دلایل بسیاری را خواهید شنید که برخی از آن‌ها منطقی است. من در جلسه‌ با مراجعانم دلایل گوناگونی را برای ازدواج نکردن و مجرد ماندن شنیده‌ام یا به آن‌ها گوشزد کرده‌ام. در این نوشته تلاش کردم برخی از دلایل مهمی که نباید ازدواج کرد و باید مجرد ماند را بنویسم. این نوشته به معنای نکوهش و رد کردن ازدواج نیست بلکه دلایلی نوشته شده است که اگر به آن‌ها توجه نکنیم می‌توانند زمینه‌ساز طلاق و جدایی در آینده شوند. من در این‌جا به نوشتن دلایل اصلی بسنده کردم شاید شما دلایل دیگری نیز برای ازدواج نکردن بیاورید که منطقی باشند.

دلایلی برای ازدواج نکردن؛ اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

اگر در زندگی هدف ندارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

آیا برای زندگیتان هدف دارید؟ آیا برای آینده‌تان برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ داشتن هدف در زندگی بسیار مهم است. کسی که در زندگیش هدف نداشته باشد تلاشی برای بهبود زندگی نخواهد کرد و همه چیز را گذرا می‌داند. چنین کسانی تلاش می‌کنند خود را با شرایطی که در آن هستند سازگار کنند و برای بهبود زندگیشان تلاش نمی‌کنند. برای یک ازدواج خوب باید زندگی هدفمند داشت. پس اگر در زندگی هدف ندارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

برای فرار از تنهایی یا پر کردن جای خالی کسی، ازدواج نکنید.

هدف برخی از مردم برای ازدواج این است که کسی را جایگزین عشق پیشین خود کنند. کسانی که دچار شکست عشقی یا ناکامی در روابط عاشقانه می‌شوند احساس تنهایی می‌کنند و ازدواج را راهی برای فرار از احساسات و افکار اندوه‌بار می‌دانند. اگر می‌خواهید برای فرار از تنهایی و جایگزینی، با کسی ازدواج کنید بهتر است از این کار خودداری کنید و مجرد بمانید. تنهایی و گوشه‌گیری را کنار بگذارید. دوستان صمیمی پیدا کنید با مردم در کنش و تعامل سازنده باشید و سپس به ازدواج بیاندیشید. کنش و تعامل سازنده و روابط میان‌فردی برای داشتن زندگی زناشویی موفق مهم است.

اگر فردی وفادار، متعهد و راستگو نیستید ازدواج نکنید.

تعهد و وفاداری یکی از پایه‌های مهم برای ازدواج است. خیانت یکی از مهم‌ترین دلایل طلاق و جدایی در سراسر جهان است. اگر در روابط عشقی خود خیانت کرده‌اید و خود را فردی متعهد نمی‌دانید از ازدواج کردن چشم‌پوشی کنید آیا می‌توانید در برابر همسرتان راستگو باشید؟ آیا می‌توانید پس از ازدواج، دنبال معشوقه‌های پنهانی نباشید؟ اگر چنین است می‌توانید به ازدواج کردن بیاندیشید. با دروغگویی، فریبکاری و خیانت شالوده‌های زندگی به آسانی از هم می‌پاشد پس برای ازدواج باید فردی متعهد، وفادار و راستگو بود. یکی از بهانه‌هایی که برخی از مردم برای خیانت می‌آورند تنوع‌طلبی است؛ به یاد بسپارید یکی از شروط مهم ازدواج وفاداری و تعهد است پس این بهانه را نمی‌توانیم بپذیریم. بیش‌تر کسانی که از تنوع‌طلبی سخن می‌گویند بر این باورند که همسرشان نباید تنوع‌طلب باشد و به آن‌‌ها خیانت کند. چنین باور نادرستی را کنار بگذارید و ویژگی‌هایی مانند وفاداری، تعهد و راستگویی را پیش از ازدواج در خود پرورش دهید.

اگر توان مالی کافی برای سرپرستی یک خانواده را ندارید ازدواج نکنید.

توان مالی و درآمد چیزی است که برای گرداندن یک زندگی نیاز است. هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که پول در زندگی انسان نقشی کلیدی دارد. بخشی از نیازهای ما با پول برطرف می‌شوند. هنگامی که از توان مالی سخن گفته می‌شود نگاه بیش‌تر مردم به مردان است اما زنان نیز به توان مالی نیازمندند. نیاز است که زنان هم پیش از ازدواج توانایی مالی داشته باشند تا در برابر همسرشان فردی وابسته‌ی مالی و نیازمند نباشند. به خانم‌ها سفارش می‌کنم پیش از ازدواج توانایی مالی داشته باشند و پس از آن برای آینده‌‌ی زندگیشان تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند درآمد داشته باشند یا این‌که همسرشان هزینه‌های زندگی را فراهم کند. سفارشی که کردم به معنای این نیست که فراهم کردن هزینه‌ی زندگی از سوی مرد به معنای ضعیف بودن زن باشد.

استقلال مالی پیش از ازدواج برای خانم‌ها مهم است تا بتوانند انتخابی بهتر داشته باشند و در گزینش همسر آینده تنها به میزان درآمد فرد نیاندیشند. داشتن توان مالی کافی پیش از ازدواج برای مردان بسیار مهم است. به یاد بسپارید برای زندگی باید حداقل‌هایی را فراهم کرد که بیش‌تر بر عهده‌ی مردان است. وابستگی مالی به خانواده را فراموش کنید و اگر دنبال ازدواج هستید توان مالی خود را افزایش دهید.

اگر مسئولیت‌پذیر نیستید ازدواج نکنید.

مسئولیت‌پذیر بودن در زندگی را فراموش نکنید از آغاز زندگی، هر فردی در خانواده نقش‌هایی را بر عهده می‌گیرد. نقش‌‌های فرزند، برادر، خواهر، پدر، مادر و همسر نقش‌هایی هستند که افراد آن‌ها را بر عهده می‌گیرند. هر نقشی، وظایف و حقوقی دارد. مسئولیت‌پذیری به معنای این است که فرد، وظایف و حقوق نقش خود را به درستی بشناسد و بر پایه‌ی آن‌ها رفتار کند. کسی که قصد ازدواج دارد باید بتواند مسئولیت نقش همسر را به خوبی به انجام برساند. اگر احساس می‌کنید برای مسئولیت‌پذیری آمادگی ندارید بهتر است از ازدواج چشم‌پوشی کنید.

اگر دچار اعتیاد هستید ازدواج نکنید.

اعتیاد یکی از اصلی‌ترین دلایل جدایی و طلاق است. برخی از کسانی که دچار اعتیاد هستند تلاش می‌کنند تا پیش از ازدواج، اعتیادشان را پنهان کنند چنین رفتاری فریب و درغگویی بزرگی است که سرانجامی جز طلاق و جدایی به همراه نخواهد داشت. اعتیاد، شکاف بزرگی در خانواده پدید می‌آورد که با هیچ چیز دیگری جبران نمی‌شود. اعتیاد بیماری است که با اراده، انگیزه و تلاش درمان می‌شود. پس اگر دچار اعتیاد هستید تا هنگامی که نتوانسته‌اید سوء مصرف مواد را کنار بگذارید از ازدواج خودداری کنید.

اگر به برابری زن و مرد باور ندارید ازدواج نکنید.

باور به برابری، یک اصل انسانی و اخلاقی است. مرد سالاری و زن سالاری در خانواده‌ها به شادمانی یکی از طرفین و ناراحتی طرف مقابل می‌انجامد. شاید همسرتان از روی علاقه و یا ترس در برابر شما ایستادگی نکند و در برابر سلطه‌گری سکوت کند اما آیا در چنین شرایطی از زندگی خود رضایت دارد؟ سلطه‌گری زمینه را برای افزایش کشمکش، پرخاشگری، قهر و جدایی فراهم می‌کند. زناشویی و ازدواج هنگامی زیباست که مرد و زن به برابری باور داشته باشند و بتوانند برابری را در زندگیشان نهادینه کنند. پس اگر به دنبال خوشبختی هستید باید به برابری زن و مرد ایمان داشته باشید.

دلایلی برای ازدواج نکردن؛ اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید و مجرد بمانید.

اگر بیش از اندازه به پدر و مادرتان وابسته هستید ازدواج نکنید.

کسانی که به پدر و مادرشان وابستگی افراطی و غیرمنطقی دارند در زندگی زناشویی بیش از دیگران دچار مشکل می‌شوند. وابستگی بیش از اندازه به پدر و مادر، چه برای مرد و چه برای زن، زیان‌بار است. کسانی که به پدر و مادرشان وابستگی شدید دارند به والدینشان اجازه‌ی دخالت در زندگی زناشویی را می‌دهند. این دخالت‌ها بیش‌تر از روی منطق انجام نمی‌شود چون والدین تلاش می‌کنند سود فرزند خودشان را بیش‌تر در نظر بگیرند و نگاهشان به زندگی مشترک به صورت همه جانبه نیست. دخالت پدر و مادر در زندگی زناشویی باعث کشمکش و جدایی می‌شود. داشتن استقلال فکری و روانی برای ازدواج بسیار مهم است. تلاش کنید شخصیت مستقل را در خود پرورش دهید تا بتوانید مسئولیت زندگی زناشویی را به عهده بگیرید.  اگر به پدر و مادرتان بیش از اندازه وابسته هستید و بدون اجازه‌ی آن‌ها آب هم نمی‌خورید از ازدواج خودداری کنید.

برای جبران کاستی‌ها و کمبودهای درون خانواده‌تان ازدواج نکنید.

هر خانواده‌ای با وجود نقاط مثبتش، کمبودها و کاستی‌هایی هم دارد. هنگامی که فرد ازدواج می‌کند زندگی را در شرایطی آغاز می‌کند که معمولا پایین‌تر از سطح و کیفیت خانواده‌ی کنونیش است. برخی از زنان و مردان پس از ازدواج چیزهایی که در خانواده‌ی پیشین (یعنی در کنار پدر و مادر) نداشته‌اند را از همسرشان می‌خواهند چنین رفتاری نادرست است. هر خانواده‌ای دارای کمبودها و کاستی‌هایی است که برای جبران آن‌ها تلاش هر دو فرد نیاز است پس فشار آوردن به طرف مقابل برای رسیدن به آرزوها، رفتاری غیرمنطقی است.

در جلسه‌ی روان‌شناسی که با یک زوج جوان داشتم که در آستانه‌ی طلاق بودند به موردی در این زمینه برخورد کردم. خانم می‌گفت: «من ازدواج کردم تا همسرم به من اجازه دهد به تنهایی دور دنیا سفر کنم من ماشین مدل بالا می‌خواستم من آرزوی زندگی در خانه‌ای اشرافی را داشتم اما هیچ کدام از این‌ها را ندارم». از خانم پرسیدم که آیا درخواست‌ها و آرزوهایش را پیش از ازدواج به همسرش گفته بود؟ پاسخش منفی بود. از او درباره‌ی خانواده‌اش پرسیدم خانم جوان با پدر و مادرش و ۳ خواهر در یک منزل اجاره‌ای در جنوب تهران زندگی می‌کردند و درآمد خانواده‌شان هم بسیار کم بوده است. اگر به این مورد نگاهی بیاندازیم می‌بینیم که فرد آن‌چه را که در خانه‌ی پدر و مادرش نداشته است به عنوان هدفی قرار داده و بدون آن‌که همسرش را از آرزوهایش آگاه کند زندگی را آغاز می‌کند. با گذشت زمان خواسته‌ها را مطرح می‌کند ولی همسرش توانایی رساندن او به خواسته‌هایش را نداشته و همین زمینه را برای کشمکش و جدایی فراهم کرده بود.

اگر فقط به دنبال رابطه جنسی و زیبایی هستید ازدواج نکنید.

زیبایی یکی از گزینه‌هایی است که در ازدواج برای مردم اهمیت دارد البته تعریف زیبایی از نظر هر فردی متفاوت است. به یاد بسپاریم که زیبایی با گذر زمان کاسته می‌شود و شاید زیبایی همسرتان با گذر زمان کم‌تر به چشمتان بیاید یا عادی شود. یکی از دلایلی که زیبایی اهمیت بسیار زیادی برای افراد دارد مربوط به کشش جنسی است. جاذبه‌ی جنسی در ازدواج مهم است اما به یاد بسپاریم ارتباط جنسی تنها بخش بسیار کوچکی از زندگی زناشویی را شامل می‌شود. معمولا کسانی که هدفشان از ازدواج، داشتن رابطه‌ی جنسی است، کسانی هستند که تاکنون رابطه‌ی جنسی را تجربه نکرده‌اند یا از آن محروم هستند. نیاز جنسی موضوعی است که باید نخست برای فرد حل شود و سپس ازدواج کند.

اگر عاشق نیستید ازدواج نکنید.

ازدواج بدون عشق و علاقه امری پوچ و بی‌ارزش است. برای زندگی مشترک باید فردی را انتخاب کنید که عاشقانه و صادقانه دوستش داشته باشید. اگر گمان می‌کنید علاقه پس از ازدواج شکل می‌گیرد سخت در اشتباه هستید. علاقه باید پیش از ازدواج نیز باشد و پس از ازدواج تداوم و ثبات بیابد. به یاد بسپارید باید خودتان را دوست داشته باشید تا بتوانید دیگران را دوست بدارید.

اگر گمان می‌کنید از سن ازدواجتان می‌گذرد، ازدواج نکنید.

برای ازدواج سن و سال تعیین نکنید هیچ‌گاه برای ازدواج کردن دیر نیست. با کسی ازدواج کنید که معیارها و شرایط مناسبتان را داشته باشد و اگر کسی را با معیارهایتان نیافتید عجله و شتاب نکنید. برخی از مردم با کسانی ازدواج می‌کنند که هیچ کدام از معیارهایشان را ندارند و در پاسخ می‌گویند که سن ازدواجشان در حال گذشتن بوده است. اما آیا این ازدواج موفق خواهد بود؟ نه. چنین ازدواجی موفق نیست چون به دلیل این‌که فردی را بدون در نظر گرفتن معیارها و شرایط انتخاب کرده‌اند دچار کشمکش و جدایی می‌شوند.

اگر می‌خواهید پس از ازدواج، طرف مقابل را تغییر دهید ازدواج نکنید.

در جلسه‌های روان‌شناسی و روانکاوی با موارد بسیاری برخورد کرده‌ام که فرد با کسی ازدواج کرده که معیارهای مورد نظرش را به عنوان همسر مناسب نداشته است. این افراد بر این باور بوده‌اند که می‌توانند پس از ازدواج و در طول زندگی، همسرشان را بر پایه‌ی معیارهایشان تغییر دهند. چنین کسانی در بیش‌تر موارد ناموفق هستند چون همسرشان در برابر تغییر مقاومت نشان می‌دهد. کسی را بیابید که معیارهای اخلاقی و رفتاری که دوست دارید را داشته باشد و گمان نکنید پس از ازدواج می‌توانید همسرتان را دگرگون کنید. برای داشتن یک زندگی زناشویی خوب و ازدواج موفق، باید همسر آینده‌تان را همان‌گونه که هست بپذیرید و اگر از رفتاری خوشتان نمی‌آید پیش از ازدواج از فرد بخواهید آن را تغییر دهید. اگر دنبال تغییر همسرتان پس از ازدواج هستید، ازدواج نکنید.

131 دیدگاه در “اگر این ویژگی‌ها را دارید ازدواج نکنید

 1. ر گفت:

  سلام
  بعضی جاهاش جالب نبود و با نظر دینی فاصله داشت

  1. رضا گفت:

   بله مثل برابری زن و مرد که تو اشلام مرد برتر از زنه

   1. محدثه گفت:

    میشه بگی کجای اسلام و قرآن نوشته مرد برتر از زنه ؟؟

    1. احمد998 گفت:

     اسلام پس متوجه نشدی.. در اسلام مرد برتر از زن نیست. اونی که به خورد شما دادن اسلام جنسیتی مردسالاره.. در اسلام با توجه به روحیات و شرایط قانونگذاری شده.. اگر ب دید اسلام مرد برتر از زن بود چند جای قرآن تاکید بر نیکی بر زنان نمی کرد.. اما چیزی ک از قرآن به شما یلد دادن بخش هایی بوده ک خوشون دوست داشتنذبه خوردتون بدند

    2. احمد 999 گفت:

     اسلام خودشو میگه.. احتمالا ایشون جز یا دار و دسته داعشن یا طالبان،، یا به ظاهر مومن هایافراطی ایران که اسلام واقعی هم ندارند. یک مشت تعصب کور مردسالارانه ک برای توجیش خودشون اسلام چسبوندن بهش

  2. پشمک شناس گفت:

   دلت خوشه پشمک…

 2. سمیه گفت:

  اصلا بهتره ادمی که توانایی مالی داره و شغل داره ازدواج نکنه مخصوصا خانمها
  کی حوصله مردها رو داره… در هیچ شکلی نباید با مردها رابطه داشت چه دوست چه ازدواج. عشق فقط تنهایی

  1. مریم گفت:

   منم همینو میگم. اما نمیفهمم چرا کسی نمیفهمه..‌..

   1. محمد گفت:

    منم میخام مجرد بمونم ولی چطور سخته؟خودت چند سالته میتونی مجرد بمونی راهش چیه؟

    1. ابراهیم گفت:

     نگران نباش بخاطر تو پشت درخونت مرد صف نکشیده . پسرا بیشتر از شما تمایل به ازدواج ندارند . منن میگم اصلا آدم چرا باید با دختر رابطه داشته باشه چه ازدواجش چه خارج از ازدواج

     1. پشمک شناس گفت:

      این دخترک پشمک فکر کرده علی آباد شهره!
      همشون پشمکن و مظلوم نما … این قدر این جمبوری اسلامی زن ها و دختر ها رو لوسشون کرده و نازشون خریده لوس و پررو شدن…

   2. عسل گفت:

    چرا میگین تنهایی بهتره خب وقتی یه نفرو پیدا کنی ک معیارتون و اخلاقتون به هم میخوره خب چرا میخوای جواب رد بدی خب اشکال نداره یه زن سر کار بره ازدواجم بکنه شوهرشم موافق باشه تو کارای خونه هم بهش کمک کنه یه شوهری رفیق و همدل باشه خیلی خوبه

  2. هستی گفت:

   والا

  3. ناشناس گفت:

   درود بر تو منم تنها هستم چرا نمیگم تنهایی تنها بودن بد نیست برا خانم ها ترس هم نداره

  4. Hamed Shah Mohammedy گفت:

   چی میگی واسه خودت عشق فقط تنهایی اینکه مثل ازدواج با خود میمونه مرد مگه چشه به مردان میگن زن نگیرین راحت باشید نه اینکه به زن ها بگن حوصله مرد ها را ندارید ازدواج نگیرید

 3. paradox گفت:

  آیا برای ما افراد بی دین هم موردی پیدا میشه که ازدواج کنیم؟

  1. امیر مهدی گفت:

   دقیقا نکته همینه . افراد بی دین هیچوقت نمیتونن ازدواج کنن . چون می‌خوام لذت ببرن . لذت هم دقیقا تو همون دوست دختر دوست پسر بازیه . هیچ دختر بی دینی قبول نمیکنه تو سن کم ازدواج کنه . همشون یه معیار اصلیشون خونه و پولته نه خودت . دلم برات میسوزه . بشین یکم در مورد نظر های دینی در بحث ازدواج بخون شاید تصمیم گرفتی با یه دختر مذهبی ازدواج کنی …

 4. ناشناس گفت:

  نظر دینی رو بد تو گوش شما کردن متاسفانه بخاطر سیاست

  1. اذری جهرمی گفت:

   دین همه جا رسوب کرده متاسفانه.شخص بی دین هم پیدا کنی بازم ازدواج منتفیه

   1. محمد رضا گفت:

    درسته رابطه در قالب ازدواج از نظر قران حلال شمرده شده و چیز لذت بخشی است و من هم منکرش نیستم اما من رابطه را چه در قالب ازدواج چه در قالب غیر ازدواج چیز کثیف و پلید و زشت و چندش آوری می دانم و دوست ندارم هیچ وقت ازدواج کنم و دوست ندارم با هیچ احدی رابطه داشته باشم و دوست ندارم نسلم ادامه پیدا کنه و دوست ندارم اگه یه روز به جایی رسیدم بگن یه زن موفق و خوب پشتش بوده و دوست ندارم با ازدواج کردن آزادی ام سلب شود و دوست ندارم با ازدوج کردن اعصابم داغون بشه و دوست ندارم یکی باشه که همه اش به من دستور بده . من ترجیح میدم اگه پول و سرمایه ای داشته باشم برای خودم و برای هدفم و تفریح و یادگیری و سرگرمی و خوشگذرانی و مسافرت خرج بشه تا یه موجود انگل و کثیف و سفله و جلب و خائن و عوضی مثل زن .

    1. یحیی مهدوی انارکی گفت:

     متاسفم برای سطح فکرت و دیدگاهت نسبت به زن ها…
     من مرد هستم ولی واقعا تنم لرزید دیدم این همه فحش و صفت زننده و زشت به زنها نسبت دادی….
     زن ها موجودات مقدسین ولی فقط فرهنگ جمهوری اسلامی خیلی لوسشون کرده… از بس گفتن دختر رحمته… فقط دختر خوبه … دختر باباییه … دختر فلان و …. دخترها رو زنده به گور کردن و پسرها همیشه خوش بودن و حجاب گناه دارن و هزار تا ناز و قربون دیگه….
     این باعث شده لوس بشن… توی این مملکت تنها اجباری که روی گردن زن ها است این حجابه وگرنه هیچ دغدغه و ناراحتی دیگه ای ندارن…. هیچ جای دنیا به اندازه ایران به زنها اینقدر احترام نمیگذارن و بها نمیدن… من حاضرم روسری سر کنم ولی سربازی اجباری نرم… این همه مسئولیت زندگی به گردنم نباشه و ….
     من زن و مرد را از لحاظ حقوقی کاملا یکی می دونم و مواردی که گفتم فقط در مورد زن و دخترهای ایران بود…
     زنده باد زن و مرد… زنده باد ازدواج……

  2. امیر مهدی گفت:

   کاملا درسته . ولی در کنار بد تو گوش شدن ، کله شقی هم بی تاثیر نیست متاسفانه تو این جامعه

  3. ابراهیم گفت:

   نخیر ربطی ندارد من که از خدا خواستم هیچ وقت عاشق دختری نشم و میل به ازدواج ازم بگیره (نه اینکه مریضم کنه)تا موقعی که بمیرم مجرد زندگی کنم . بعد زنا یا دخترا مغرور و متکبر و خود شیفته هستند حتی از مرد ها بیشتره مثلاً تو رابطه جنسی ازش میخوای فلان کار کن برام، دختره میگه :نه من غرور دارم غرور زن مقدسه! من به عنوان مرد از حرفش اینجور برداشت میکنم که مردا ارزشی ندارند در پیشگاهش فقط زن ارزش انسانی داره. خب من چه دلیلی دارم برم با کسی زندگی کنم که غرور داشته باشه نسبت به من ؟!
   فعلا بیشتر آدم‌پولدارا یا اونایی که شغل خوب دارند ازدواج میکنند نه بد بخت بی چاره ای مثل ماها

   البته خانما ناراحت نشوند از حرفم چون خودشون میدونند منظورم چیه

 5. ناشناس گفت:

  واقعا مجرد بودن انگار سنگین تر از بیشتر ازدواجاس. واقعا تاهل پدر در بیار داره میشه

 6. س گفت:

  سلام خواهش میکنم یکی منو راهنمایی کنه
  من خیلی دوست دارم ازدواج کنم ولی بحث تنوع طلبی زنان و دختران و خیانت که میشه چهار چوب بدنم میلرزه و اخرش هر چی فکر میکنم به این نتیجه میرسم که ازدواج نکنم (دین دارم و خیلی نسبت به خیانت حساسم یکی راهنماییم کنه لطفا

  1. در این مورد بهتره حضوری پیش روان‌شناس برید تا افکار ناکارآمد رو برطرف کنید

  2. رک گو گفت:

   ازدواج نکن
   به نظر خیلی ریقو میایی
   از حرف زدنت معلومه نمیتونی زنت رو جمع کنی
   مرد هم مردای قدیمی

 7. علی گفت:

  ازدواجدمقدسه و نیازه به تلاش داره مسولیت پذیری اعتقاد اعتماد وصداقت هم کلید های این آرامش در این وانفسای عمرن

 8. پویا گفت:

  چرا باید زندگی خوبمو ول کنم و کلی تعهد بدم که مثلا ازدواج کنم
  که چی بدست بیارم
  آرامش و خوش گذرونی و راحتی رو دارم چرا باید خرابش کنم
  ازدواج قدیمی شده
  یه پسر اگه میخواد خوب عمر و زندگی کنه به نظرم ازدواج نکنه راحت تره

 9. امام خمینی گفت:

  وا… نشستم خواندم تمام دلایل منفی هست حداقل در مورد من یکی اینکه تا امروز چرا ازدواج نکردم خودم هم نفهمیدم یکدفعه دیدم سنم رسید به چهل و …نفهمیدم چرا انگار با همین فرمونم داره می‌ره جلو روزها و شبها بهار تابستان و زمستان و بهار بعد و بعدی … یکی از دلایلش شاید فقدان خانواده بودن خوب من پدر و مادر نداشتم و همیشه تنها بودم نه همیشه بلکه حالا از یه زمانی به هر حال انسانها اجتماعی هستند همیشه ما میشن دلایلت کافی نیست در مورد من صادق نیست من خودم هم موندم چرا

 10. امام خمینی گفت:

  و شاید دوران دیگری هست دیگه اون ازدواج به سبک سنتی وجود ندارد یا در حال منسوخ شدن هست به هر حال تنها ماندن هم یک نوع زندگی هست و باید منظم و مسلط و شاد زندگی کرد دست تقدیر هست باید شاد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *