اختلالات روان‌شناختی

آشنایی با سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

قاعدگی، پریود یا عادت ماهانه، تجربه‌ی جسمانی ناخوشایندی است که هر خانم بالغی در چرخه‌ای منظم و ماهانه با آن روبه‌رو می‌شود. قاعدگی رویدادی است که بر روی جسم و روان خانم‌ها اثر می‌گذارد. در برخی از دختران، اثرات روحی و روانی شدیدتر است و تا زمان پایان یافتن این چرخه، بسیار حساس و آزرده‌خاطر می‌شوند. داستان قاعدگی و ناراحتی‌های ناشی از آن چیزی است که هم زنان و هم مردان از آن سخن می‌گویند چون این رخداد فیزیولوژیکی می‌تواند روی روابط زن و مرد اثر بگذارد. برخی از مردم بر این باورند که دلیل خشم، اندوه، ناامیدی و ناراحتی‌های ناگهانی، به قاعدگی و عادت ماهانه مربوط است. شاید شما هم نام سندرم پیش از قاعدگی یا PMS را شنیده باشید در این نوشته به بررسی یکی از سندرم‌های ویژه‌ی زنان، که به قاعدگی مربوط است می‌پردازم. پیشنهاد می‌کنم اگر آقا هم هستید این نوشته را بخوانید تا بتوانید درک بهتری از آن‌چه برای زنان روی می‌دهد داشته باشید.

سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

در تعریف سندرم باید بگویم سندرم به مجموعه‌ای از نشانه‌های جسمانی یا روانی گفته می‌شود که زمینه‌ساز بروز اختلال جسمانی یا روانی در انسان می‌گردد. پس هنگامی که از سندرم پیش از قاعدگی سخن می‌گوییم با مجموعه‌ای از نشانه‌های گوناگون روبه‌رو هستیم. سندرم پیش از قاعدگی یا PMS (به انگلیسی: Premenstrual Syndrome)، مجموعه‌ای از نشانگان جسمانی و روانی است که با چرخه‌ی قاعدگی و عادت ماهانه در ارتباط است. همان گونه که از نام این سندرم پیداست پیش از خون‌ریزی بروز پیدا می‌کند. PMS یک یا دو هفته پیش از خون‌ریزی ماهانه آغاز می‌شود و با آغاز خون‌ریزی از بین می‌رود.

تشخیص و نشانه‌های سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

در تعریف سندرم پیش از قاعدگی یا PMS اشاره‌ای به زمان بروز آن داشتیم. برای تشخیص سندرم پیش از قاعدگی باید به نشانه‌های جسمانی، نشانه‌های روانی و زمان بروز نشانگان توجه کنیم تا بتوانیم سندرم پیش از قاعدگی را تشخیص دهیم. در کسانی که دچار سندرم پیش از قاعدگی یا PMS هستند؛‌ نشانه‌های جسمانی و روانی ۷ تا ۱۴ روز پیش از آغاز عادت ماهانه در فرد دیده می‌شوند. این نشانه‌ها با آغاز خون‌ریزی یا مدت کوتاهی پس از آن از بین می‌روند.

به یاد بسپارید نشانه‌های جسمانی و روانی دوران قاعدگی شاید همانند PMS باشند اما یک فرق بنیادین دارند که زمان بروز آن است. پس نباید به نشانه‌های دوران قاعدگی PMS گفت. برخی از خانم‌ها گمان می‌کنند PMS، پیش از قاعدگی بروز پیدا می‌کند و با پایان عادت ماهانه از بین می‌رود اما چنین نیست. پس به نشانه‌های دوران قاعدگی برچسب PMS نزنید همان‌گونه که گفته شد این سندرم پیش از عادت ماهانه بروز پیدا می‌کند و با آغاز خونریزی یا کمی پس از آن پایان می‌یابد.

نشانه‌های جسمانی سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

نشانه‌های گوناگون جسمانی در کسانی که دچار سندرم پیش از قاعدگی یا PMS می‌شوند دیده می‌شود. وجود همه‌ی این نشانه‌ها در یک فرد نیاز نیست و ممکن است فرد تنها به برخی از این نشانه‌ها دچار شود. نشانه‌هایی مانند:

تورم، حساسیت سینه‌ها، سردرد و حالت‌‌های میگرن، ضعف استخوانی و درد مفاصل، ضعف عضلانی و دردهای ماهیچه‌ای، شکم‌درد شدید، التهاب گلو و لوزه، کهیر، آکنه، تبخال، ضعف بینایی، پرخوری و افزایش وزن، تشنگی شدید و میل به نوشیدن آب و …

نشانه‌های روانی سندرم پیش از قاعدگی یا PMS

نشانه‌های روانی گوناگونی در کسانی که دچار سندرم پیش از قاعدگی یا PMS می‌شوند به چشم می‌خورد برای نمونه:

گریه، احساس ناامیدی، خستگی روحی، بی‌حالی،  پرخاشگری و خشم، عدم تمرکز و کاهش توجه، کاهش میل جنسی، افسردگی، اضطراب، استرس، کج‌خلقی، میل به گوشه‌گیری و تنهایی، مشکل در خوابیدن و برهم خوردن نظم خواب، افزایش خواب  و …

آیا سندرم پیش از قاعدگی را می‌توان کنترل و درمان کرد؟

یکی از پرسش‌های بیش‌تر خانم‌ها این است که چه راهکارهایی برای کاهش آثار اختلال پیش از قاعدگی یا PMS وجود دارد. در این باره در نوشته‌ی آینده سخن خواهم گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *