اختلال استرس و تروما, اختلالات روان‌شناختی

استرس کم خوب است. استرس خوب چیست؟

استرس کم خوب است. استرس خوب چیست؟

شاید برای بسیاری از مردم سخت باشد که بپذیرند استرس کم خوب است. استرس، اختلال روانی است که بسیاری از مردم گرفتارش هستند . استرس اختلال روانی رنج‌آور است و دور شدن از این رنج و نگرانی کار آسانی نیست. پیش‌تر با اختلال روانی استرس، و تفاوت استرس و اضطراب آشنا شدیم. در این نوشته به شما خواهم گفت که استرس همیشه چیز بدی نیست و می‌تواند برای ما خوب هم باشد.

استرس، خوب است. استرس خوب چیست؟

همان‌گونه که پیش‌تر گفتم استرس می‌تواند به صورت طبیعی یا اختلال روانی بروز کند. هنگامی که رخدادی روزانه ما را دچار فشار روانی و نگرانی می‌کند و پس از مدتی برطرف می‌شود؛ دچار استرس طبیعی شده‌ایم. اما اگر استرس برای مدتی طولانی همراهمان باشد و زندگی روزانه، روابط خانوادگی، شغلی و اجتماعی را مختل کند فرد دچار اختلال روانی شده و نیازمند کمک روان‌شناس است.

هنگامی که می‌گوییم استرس کم خوب است درباره‌ی استرس طبیعی سخن می‌گوییم. استرس هنگامی خوب است که با بهره‌گیری از احساس برانگیختگی، به محرک‌های تنش‌زا پاسخ‌های مناسب بدهیم. بگذارید ساده‌تر بگویم فرض کنید دانشجویی می‌خواهد برای آزمون پایان ترم خود، که سه روز دیگر برگزار می‌شود آماده شود. او دچار نگرانی و فشار روانی است. در چنین موردی آزمون برای دانشجو یک موقعیت تنش‌زاست که فرد را نگران کرده است و احساس استرس را در فرد پدید آورده. این استرس طبیعی است و نباید به عنوان اختلال استرس شناخته شود. دانشجو نگران این است که نتواند نمره‌ی خوبی بگیرد پس احساس می‌کند باید به طور جدی درس بخواند تا بتواند در آزمونش پیروز شود. نگرانی از نمره‌ی کم، محرکی تنش‌زاست که فرد را وادار به تلاش بیش‌تر می‌کند. این تلاش فرد پاسخ مناسبی است که از سوی دانشجو به این تنش داده می‌شود. پس با تلاش کردن، آزمونش را به خوبی پشت سر می‌گذارد و نمره‌ی خوبی می‌گیرد.

یکی از مشکلاتی که مردم در زمینه‌ی استرس با آن دست به گریبانند این است که آگاهی درستی نسبت به استرس ندارند. افزایش آگاهی در این زمینه کمک می‌کند تا بتوانیم در موقعیت‌های استرس‌زا پاسخ درستی به نگرانی‌هایمان بدهیم. مدیریت استرس شاید در آغاز کار آسانی نباشد اما هنگامی که با ساز و کار استرس آشنا شویم مدیریت استرس برایمان آسان خواهد شد. همان‌گونه که در نمونه‌ی بالا گفتم استرس می‌تواند تهدیدی باشد که به فرصت تبدیل شود. پس اگر گاهی به خاطر قرار گرفتن در موقعیتی خاص دچار استرس می‌شوید به خودتان برچسب اختلال روانی نزنید. به یاد داشته باشید تشخیص اختلال روانی از سوی روان‌شناس انجام می‌شود. پس اگر گمان می‌کنید استرس زندگی شما را مختل کرده است با روان‌شناس گفت‌و‌گو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *