کتاب و مجله

کتاب تختخوابت را مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن

کتاب تختخوابت را مرتب کن (Make your bed) نوشتهٔ ویلیام هری مک ریون یکی از کتاب‌های انگیزشی است که هر کسی باید آن را بارها و بارها بخواند. این کتاب در سال ۲۰۱۷ یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال بوده است. شاید برای شما عجیب باشد که این کتاب را یک ژنرال بازنشستهٔ نیروی دریایی آمریکا نوشته باشد اما به گفتهٔ خودش این کتاب دستاورد تجربهٔ او در سال‌هایی است که در نیروی دریایی آموزش‌های سخت را سپری می‌کرده است.

دربارهٔ ژنرال مک ریون

ویلیام هری مک ریون، آدمیرال بازنشستهٔ نیروی دریایی آمریکاست. او در ۶ نوامبر ۱۹۵۵ در پینهورست، کارولینای شمالی به دنیا آمد. پدرش افسر نیروی هوایی بوده است. او تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه تگزاس سپری کرده است. از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۱۴ در خدمت نیروی دریایی آمریکا بود. او در عملیات‌های مهمی مانند جنگ خلیج فارس، جنگ افغانستان، جنگ عراق و عملیات ضد اسامه بن لادن نقش کلیدی داشته است. هم‌چنین فرماندهی واحدهای حساس نظامی مانند مرکز هماهنگی نیروهای عملیات ویژه ناتو (NSCC) را بر عهده داشته است. شاید با خواندن بیوگرافی مک ریون به این باور برسید که مگر یک ژنرال سرسخت جنگ می‌تواند کتابی انگیزشی بنویسد و به ما راه و رسم زندگی بهتر را بیاموزد؟ در پاسخ باید به شما بگویم بله. این دریاسالار به زبانی ساده کتابی نوشته است که خواندن آن می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند.

۱۰ درس زندگی که باید از نیروی دریایی ارتش آمریکا و آدمیرال مک ریون بیاموزیم.

دربارهٔ کتاب تختخوابت را مرتب کن

این کتاب دربرگیرندهٔ ۱۰ درس مهمی است که مک ریون در دوران خدمت خود در نیروی دریایی آمریکا آموخته و اثر آن را در زندگی خود تجربه کرده است. این اصول ده گانه در دوره‌های کوچینگ به افراد آموزش داده می‌شود و به‌کارگیری آن می‌تواند موفقیت را برای هر فردی به همراه داشته باشد.

مک ریون در پیش‌گفتار کتابش نوشته است: «در روز هفدهم ماه می سال ۲۰۱۴، افتخار این را داشتم که در جشن فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه تگزاس در آستین سخنرانی کنم. اگر چه خودم هم از همین دانشگاه فارغ ‌التحصیل شده بودم، اما بعید می‌دانستم یک فرمانده جنگی که زندگی حرفه‌ای خود را در جنگ سپری کرده، چندان مورد استقبال دانشجویان قرار بگیرد. ولی دیدن کسانی که با اشتیاق برای شنیدن سخنرانیم آمده بودند مرا بسیار شگفت‌زده کرد. به نظر می‌رسید ۱۰ درسی که من در تمرینات نیروی دریایی یاد گرفته بودم و اساس سخنرانیم را شکل می‌داد، مورد توجه حاضران قرار گرفته است. این درس‌ها و تجربیات ساده را در تمرینات نیروی دریایی کسب کردم و هر ده درس در مقابل چالش‌های زندگی اهمیتی یکسان دارند. این مهم نیست که شما در چه مرحله‌ای از زندگی و دارای چه جایگاهی در جامعه باشید؛ در سه سال گذشته، بارها و بارها مردم در خیابان جلویم را گرفتند تا داستانشان را برای من تعریف کنند. همهٔ آن‌ها می‌خواستند بیش‌تر در این مورد بدانند که چگونه این ده درس، زندگیم را شکل داده و دوست داشتند افرادی را بشناسند که در دوران حرفه‌ای الهام‌بخش من بودند. این کتاب کوچک، تلاشی برای انجام این هدف است. هر فصل متن کوتاهی را در بر گرفته که شامل یکی از همین درس‌هاست. امیدوارم از خواندن این کتاب لذت ببرید!».

پیشنهاد خواندن: ۱۰ اصل مک ریون

بخشی از کتاب تخت خوابت را مرتب کن

در بخشی از کتاب نوشته است: «جنسیت، پیشینهٔ مذهبی یا قومی، جهت‌گیری ذهنی و یا جایگاه اجتماعی شما مهم نیست. در این دنیا مشکلات ما مشابه است و درس‌هایی که برای پیروزی بر این مشکلات و حرکت رو به جلو یاد می‌گیریم تغییر دادن خودمان و دنیای پیرامون برای همهٔ ما به شکلی برابر کاربرد دارند». در بخش دیگری از کتاب آمده است: «اگر روزتان را با تأسف‌های بی‌شمار پر کنید، تأسف به خاطر رفتاری که با شما شده، گلایه از سهمتان در زندگی و سرزنش شرایط خودتان نسبت به دیگران یا محیط اطراف، در این صورت زندگی برای شما طولانی و دشوار خواهد شد. از سوی دیگر، اگر از برآورده کردن رویاهایتان دست نکشید و در برابر دشواری‌ها بایستید، در این صورت زندگی همان چیزی می‌شود که آن را می‌سازید و مطمئن باشید که می‌توانید آن را عالی بسازید».

شناسنامهٔ کتاب تخت‌خوابت را مرتب کن (Make your bed)

نویسنده: ویلیام مک ریون

مترجم: حسین گازر

انتشارات: کوله‌پشتی

موضوع: روان‌شناسی، انگیزشی

تعداد صفحه: ۱۰۴

شابک: 9786004610537

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *