روان‌شناسی سایبری, روان‌شناسی وب - Web Psychology

روان‌شناس وب یا وب سایکولوژیست (Web Psychologist) چه کسی است؟

روان‌شناس وب، وب سایکولوژیست (Web Psychologist) یا سایبر سایکولوژیست (Cyber Psychologist) کیست؟

پیش‌تر گفتیم که روان‌شناس کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد. هم‌چنین درباره‌ی روان‌شناسی وب یا وب سایکولوژی (Web Psychology) سخن گفتیم و دانستیم که این شاخه‌ی نوپا در روان‌شناسی چه کاربردهایی دارد. اما روان‌شناس وب یا وب سایکولوژیست (Web Psychologist) چه کسی است؟

بیش‌تر مردم روان‌شناسی را دانشی می‌دانند که تنها به کار درمان انسان می‌پردازد. این یک باور نادرست است. روان‌شناسی محدود به درمان اختلالات روان‌شناختی نیست. برخی از شاخه‌های روان‌شناسی ارتباط چندانی با درمان اختلال روانی ندارند و بیش‌تر به پژوهش و گسترش دانش می‌پردازند. پیش‌تر روشن کردیم که روان‌شناسی چیست و روان‌شناس کیست؟ مردم درباره‌ی کار روان‌شناس وب یا وب سایکولوژیست هم آگاهی کمی دارند. برخی از مردم بر این باورند که روان‌شناس وب کسی است که در اینترنت به مشاوره و روان‌درمانی می‌پردازد و به عبارتی دیگر روان‌شناس وب را کسی می‌دانند که به صورت غیرحضوری به درمان اختلالات روانی و مشاوره در اینترنت می‌پردازد. این باوری نادرست است و نمی‌تواند روشن کند که روان‌شناس وب کیست. در این نوشته خواهم گفت که روان‌شناس وب یا وب سایکولوژیست (Web Psychologist) کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد.

روان‌شناس وب، وب سایکولوژیست (Web Psychologist) یا سایبر سایکولوژیست (Cyber Psychologist) کیست؟

از دیدگاه من «روان‌شناس وب یا وب سایکولوژیست کسی است که دانش‌آموخته‌ی روان‌شناسی است و به پژوهش و کار پیرامون روان‌شناسی با محوریت اینترنت، وب و فناوری‌های روز می‌پردازد». این تعریف همه‌گیر و عام، همه‌ی کارکردهای روان‌شناسی وب را در برمی‌گیرد. روان‌شناس وب یا Web Psychologist از اصول روان‌شناسی در اینترنت، وب و فناوری‌های روز بهره می‌گیرد پس باید در کنار دانش روان‌شناسی، نسبت به فناوری‌های روز نیز آگاهی و شناخت کافی داشته باشد.

روان‌شناس وب یا Web Psychologist چه کارهایی انجام می‌دهد؟

روان‌شناسان وب یا وب سایکولوژیست‌ها به طور کلی در ۲ شاخه‌ی درمانی و غیردرمانی کار می‌کنند. در شاخه‌ی نخست، روان‌شناس وب به حل مشکلات، چالش‌ها و اختلالات روانی که فرد به خاطر کار با اینترنت، وب، شبکه‌های اجتماعی و … دچارش شده است می‌پردازد. برای نمونه اختلال روانی بادی دیسمورفیک، افسردگی، وسواس، اعتیاد به اینترنت و… می‌تواند در نتیجه‌ی کار با اینترنت و شبکه‌های اجتماعی پدید آید. در این شاخه روان‌شناسان با بهره‌گیری از روان‌درمانی به حل مشکلات فرد می‌پردازند.

در شاخه‌ی غیردرمانی، روان‌شناسان وب یا وب سایکولوژیست‌ها بر روی بهبود ارتباط انسان با اینترنت، وب و فناوری‌ها تمرکز دارند. این کار با هدف پیشرفت شرکت‌ها، برندها، و تجارت آنلاین انجام می‌شود تا سودآوری افزایش یابد. روان‌شناسان وب تلاش می‌کنند با پژوهش و تجزیه و تحلیل رفتار و فرآیندهای روانی کاربران، راهکارها و راهبردهای موثر و درست را به مدیران شرکت‌های فعال در زمینه‌ی فناوری و اینترنت نشان دهند. به کارگیری اصول روان‌شناسی در اینترنت و وب سودآوری شرکت‌های فعال در این زمینه را افزایش می‌دهد و این یکی از مهم‌ترین اهداف روان‌شناسی وب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *