اختلال اعتیاد, روان‌شناسی سایبری

معرفی اپلیکیشن برای کاهش اعتیاد به موبایل

معرفی اپلیکیشن برای کاهش اعتیاد به موبایل

متأسفانه اعتیاد به موبایل به اندازهٔ اعتیاد به مواد مخدر جدی گرفته نمی‌شود. ده سال پیش هنگامی که سوار بر مترو می‌شدیم برخی از افراد را در حال خواندن کتاب می‌دیدیم. برای ما خواندن کتاب در مترو کاری طبیعی بود. اما امروز هنگامی که سوار بر مترو می‌شویم انسان‌هایی را می‌بینیم که نگاهش به موبایلشان دوخته شده و به چیزی توجه نمی‌کنند. اکنون اگر در مترو کتاب بخوانید فردی عجیب و خاص به چشم می‌آیید. موبایل‌ها تبدیل به زندان‌هایی شده‌اند که افراد توانایی رها شدن از آن را ندارند. گویا موبایل بخشی از اندام‌های بدن انسان‌ها شده است که اگر از آن جدا شوند حسی همانند قطع عضو خواهند داشت. در این نوشته شما را با اپلیکیشن‌های کاربردی آشنا می‌کنم که می‌توانید به کمک آن‌ها میزان استفاده از موبایل را کنترل کنید.

معرفی اپلیکیشن‌های کنترل زمان استفاده از موبایل

اپلیکیشن QualityTime برای کنترل استفاده از موبایل

 اپلیکیشن QualityTime برای کنترل استفاده از موبایل

اپلیکیشن QualityTime محبوب‌ترین برنامه برای کنترل استفاده از موبایل و جلوگیری از اعتیاد به موبایل است. این برنامه هم‌اکنون برای سیستم عامل اندروید در دسترس است و از ios پشتیبانی نمی‌کند. به کمک QualityTime می‌توانید میزان استفاده از برنامه‌ها و زمانی که برای هر کدام صرف می‌شود را ارزیابی کنید. اما این برنامه ویژگی جذابی برای جلوگیری از استفاده بیش از اندازه هم دارد. با رفتن به بخش Take a Break می‌توانید مشخص کنید که زمانی که اپلیکیشنی بیش از اندازه وقت شما را هدر می‌دهد غیر فعال شود. هم‌چنین می‌توانید محدودیت زمانی و تعداد دفعات برای استفاده از هر برنامه را در QualityTime مشخص کنید.

اپلیکیشن Moment : جلوگیری از اعتیاد به موبایل

اپلیکیشن Moment : جلوگیری از اعتیاد به موبایل

اپلیکیشن Moment برنامهٔ محبوبی است که نخست برای ios راه‌اندازی شد اما هم‌اکنون برای اندروید نیز در دسترس است. این برنامهٔ کاربردی میزان استفادهٔ شما از موبایل و برنامه‌های آن را بررسی و ارزیابی می‌کند. با ثبت ارزیابی روزانه، هفتگی، ماهانه و فصلی توسط این برنامه می‌توانید تنظیماتی به برنامه بدهید تا روی استفاده از موبایل کنترل داشته باشید. فکر استفادهٔ بیش از اندازه از موبایل را از سرتان بیرون کنید. اگر میزان استفادهٔ شما از موبایل بیش از اندازه باشد، Moment با هشدارهای پیاپی شما را کلافه خواهد کرد تا از موبایل دوری کنید!

اپلیکیشن App Usage برنامهٔ مدیریت زمان موبایل

اپلیکیشن App Usage برنامهٔ مدیریت زمان موبایل

app usage برنامهٔ مدیریت زمان خوبی است که می‌تواند جایگزین QualityTime باشد. این برنامه به شما کمک می‌کند تا با در نظر گرفتن فالکتورهای گوناگون استفاده از برنامه‌های موبایل را کنترل و کاهش دهید. این برنامه برای جلوگیری از استفادهٔ بیش از اندازه، به شما هشدار خواهد داد.

وقت یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های ماست. کسانی به خودشکوفایی و اهدافشان می‌رسند که بتوانند مدیریت زمان داشته باشند. اگر استفاده از موبایل را نتوانیم کنترل کنیم دچار اعتیاد به موبایل می‌شویم. پس بهتر است همین امروز برای جلوگیری از مشکل تلاش کنیم. چون پیشگیری بهتر از درمان است. اگر در به خاطر کار کردن بیش از اندازه با موبایل دچار مشکل در زندگی روزمره و انجام نشدن کارهایتان هستید با ما گفت‌و‌گو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *