سبک زندگی

راز ساده‌پوشی و لباس یکسان چهره‌های سرشناس چیست؟

استیو جابز برای سال‌های پیراهن تیره و شلوار جین پوشید

آیا تاکنون به این اندیشیده‌اید که روزانه چند ساعت طول می‌کشد که لباسی را برگزینید و بپوشید؟ هنگامی که می‌خواهید برای رفتن به سر کارتان آماده شوید یا به یک مهمانی بروید نیاز به این دارید که یک ساعت زودتر آماده شوید تا دیر نکنید؟ چرا برخی از چهره‌های سرشناس جهان پوشش و لباس بسیار ساده‌ای دارند؟ راز ساده‌پوشی و لباس یکسان چهره‌های سرشناس چیست؟

بسیاری از مردم هنگامی که می‌خواهند از خانه بیرون بروند و یا با کسی دیدار کنند با چالشی به نام «چالش گزینش لباس» روبه‌رو می‌شوند. آن‌ها احساس می‌کنند که نمی‌توانند چیزی را که در خور باشد بیابند و بپوشند. این مشکل بیش‌تر در میان زن‌ها دیده می‌شود کاریکاتورهای گوناگونی در این زمینه کشیده شده که نشان می‌دهد دختری کمد پر از لباسش را باز کرده و با ناراحتی می‌گوید «من چیزی برای پوشیدن ندارم».

من نمی‌گویم که فشن و مد بی‌ارزش است. فشن و مد می‌تواند نشانه‌هایی از فرهنگ، هنر و زیبایی باشد می‌توانیم بگوییم والاترین آماج یا هدف مد این است که ما را آراسته‌تر کند؛ تا بتوانیم با دیگران کنش بهتری داشته باشیم و در خود و دیگران تاثیر بهتری بگذاریم. اگر به خوانندگان و بازیگران نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که بیش‌تر آنان در تلاشند با پوشش‌های زیبا و گران‌بها، نگاه مردم را بیش‌تر به سوی خود بکشانند. مدل‌ها، خوانندگان و بازیگران، چهره‌های سرشناسی هستند که مردم تلاش می‌کنند با آن‌ها همانندسازی کنند.

در برابر این گروه، گروهی دیگر از چهره‌های سرشناس هستند که پوشش‌های ساده‌‌ای به تن دارند که مردم را شگفت‌زده می‌کند. روزی دوستم با من درباره‌ی پیراهن و شلوار جین استیو جابز گفت‌و‌گو می‌کرد او به من گفت: «نمی‌دانم استیو جابز با این همه پول چرا یک لباس خوب و گران به تن نمی‌کند شاید او خسیس است». من به او گفتم این را نمی‌توان نشانه‌ی خسیسی او دانست اگر به یاد داشته باشی او سال‌هاست که با همین پوشش دیده شده پس داستان چیز دیگریست.

اگر بخواهیم ساده‌پوش‌ترین چهره‌های جهان را نام ببریم بهتر است نام‌هایی مانند مارک زاکربرگ، استیو جابز، آلبرت آینشتاین و … را در فهرست خود جای دهیم.

اگر به موهای انیشتین نگاهی بیاندازیم پیش خود خواهیم گفت که او ناآراسته‌ترین دانشمند جهان بوده است.

آلبرت آینشتاین دانشمند بزرگ و سرشناس، چندین کت شلوار یک جور داشت. اگر به موهای انیشتین نگاهی بیاندازیم پیش خود خواهیم گفت که او ناآراسته‌ترین دانشمند جهان بوده است. شاید شما هم این داستان را درباره‌ی انیشتین شنیده باشید:

انیشتین زندگی ساده‌ای داشت و در مورد لباس‌هایی كه به تن می كرد بسیار بی‌اعتنا بود. روزی یكی از دوستانش از او پرسید: استاد چرا برای خودتان یك لباس نو نمی‌خرید؟

انیشتین لبخندی زد و پاسخ داد: چه احتیاجی هست؟ این‌جا همه مرا می‌شناسند و می‌دانند من كه هستم.

پس از چند ماه همان دوست در شهر دیگری با انیشتین رو به رو شد و چون همان پالتوی كهنه را به تن او دید با حیرت پرسید: باز هم كه این پالتو را به تن دارید؟

انیشتین جواب داد: چه احتیاجی هست؟ اینجا كه كسی مرا نمی شناسد.

استیو جابز برای سال‌های پیراهن تیره و شلوار جین پوشید

 

استیو جابز بنیان‌گذار کمپانی اپل سال‌ها با پوششی یکسان در برابر چشمان مردم و دوربین‌ها جای گرفت. همان‌گونه که گفتم او برای سال‌ها یک پیراهن تیره و شلوار جین به تن داشت. او درباره‌ی لباس یقه سه سانتی خود گفته بود که 100 تا از آن دارد!

مارک زاکربرگ همیشه تی‌شرت‌های ساده‌ی خاکستری به تن می‌کند

 

مارک زاکربرگ بنیان‌گذار و سرپرست فیس‌بوک را بیش‌تر با تی‌شرت‌های ساده و یک‌رنگ بر تن می‌بینید. مجله‌ی تایم او را بدتیپ‌ترین و بدلباس‌ترین پولدار جهان نامید. او در گفت‌وگو با شبکه‌ی بی‌بی‌سی با شلوار جین و دمپایی آدیداس در برابر دوربین نشست!

 

باراک اوباما همیشه کت و شلوار خاکستری یا آبی به تن می‌کند

باراک اوباما پرزیدنت آمریکا همیشه کت‌شلوار خاکستری یا آبی به تن می‌کند. او در این‌باره می‌گوید:

من تلاش می‌کنم تصمیم‌گیری‌هایم را کم کنم. من نمی‌خواهم درباره‌ی چیزی که می‌خورم یا می‌پوشم تصمیم‌گیری کنم چون باید درباره‌ی چیزهای مهم‌تری تصمیم‌گیری کنم.

او در این باره درست می‌گوید او به عنوان پرزیدنت آمریکا باید تصمیماتی بگیرد که زندگی میلیون‌ها انسان به آن بستگی دارد. پس در چنین شرایطی سخن گفتن از رنگ و جنس کت‌شلوار کمی مسخره است. نه تنها اوباما، بلکه بسیاری از سیاستمداران جهان پوششی یکسان و یک‌رنگ دارند. برای نمونه می‌توان از آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله خمینی، جان کری، استالین و بسیاری کسان دیگر نام برد.

ده‌ها نمونه از چهره‌های سرشناس را می‌توانید بیابید که پوششی ساده و یکسان می‌پوشند. اکنون بار دیگر این پرسش را از خود بپرسیم:

چرا برخی از چهره‌های سرشناس و پیروز جهان، پوششی ساده و یکسان دارند؟ راز ساده‌پوشی و لباس یکسان چهره‌های سرشناس چیست؟

من به عنوان یک روان‌شناس به این پرسش پاسخ خواهم داد. چهره‌های سرشناس و پیروز جهان که تاثیر شگرفی بر روی زندگی ما گذاشته یا می‌گذارند باید تصمیم‌گیری‌های ارزشمند و بزرگی در زندگیشان داشته باشند چنین کسانی برای هر ثانیه از زندگیشان برنامه‌ریزی دارند پس از هدر دادن زمان خودداری می‌کنند.

پول شادی نمی‌آورد.

پول برای شما شادی و آرامش به دنبال نخواهد داشت ولی بی‌پولی هم افسردگی به بار می‌آورد. پول ابزاری برای ارضای نیازهای مادی است. ثروتمندان ولخرج جهان بیش از دیگران به روان‌شناس مراجعه می‌کنند و از این ناراحتند که از زندگی خود دل‌زده هستند و لذت نمی‌برند. دلیل بنیادین این مشکل، ریشه در ولخرجی بیش از اندازه‌شان دارد. یک ثروتمند ولخرج هر چیزی را که ببینید و از آن خوشش بیاید می‌خرد با گذشت زمان او به دنبال خرید چیزهایی خواهد بود که بی‌نقص‌تر باشد میل به کمال‌گرایی در خریدن چیزهای گوناگون کار را به جایی می‌رساند که هیچ چیزی نمی‌تواند احساس لذت را در او ارضا کند و همین باعث دل‌زدگی می‌شود. کسانی مانند مارک زاکربرگ و استیو جابز ثروتمند هستند و چیزهای گران‌بها نیز می‌خرند اما خود را اسیر چیزهای پیرامونشان نمی‌کنند. خوب است بدانید که احتمال بروز وسواس در کسانی که بیش از اندازه در گزینش لباس خود سخت‌گیرند و به دنبال کمال‌گرایی در لباس هستند بیش‌تر از دیگران است.

تن آدمی شریف است به جان آدمیت *** نه همین لباس زیباست نشان آدمیت

این سروده‌ی زیبای سعدی به ما می‌گوید که ارزش انسان به جان و اندیشه‌ی اوست نه چیزی که بر تن می‌کند. کسانی که در جهان شناخته شده‌اند نیازی به این ندارند که با پوشش خود، بر روی دیگران تاثیرگذار باشند آن‌ها با رفتار و دستاوردهای خود بر روی ما اثر می‌گذارند. به پیرامون خود نگاهی بیاندازیم. دستاوردهای انیشتین، استیو جابز و یا مارک زوکربرگ زندگی ما را بیش‌تر دگرگون کرده‌اند یا کسانی مانند جاستین بیبر و نیکی میناج؟ به یاد بسپاریم سرشناس و معروف بودن با پیروز بودن بسیار متفاوت است.

سادگی، فراترین پیچیدگی است.

این سخن داوینچی بر روی زندگی استیو جابز اثر بسیار بزرگی داشت. نه تنها در پوشش و لباس او تاثیر این جمله را می‌بینیم بلکه در کالاهای ساخت اپل نیز سادگی به چشم می‌خورد و این سادگی بهترین دلیل پیچیدگی است.

آیا ما نیز باید پوشش یکسان داشته باشیم؟

اگر بر این باورید که شما هم می‌توانید با پوشیدن لباس یکسان در زندگیتان به پیروزی‌های بزرگی دست پیدا کنید اشتباه می‌کنید. پوشش یکسان شاید یک شرط لازم (شرط لازم بسیار بسیار کوچک) باشد اما شرط کافی نیست. کسانی که پیروز و سرشناس هستند ویژگی‌های بسیار دیگری را نخست در خود پدید آورده‌اند برای نمونه چنین کسانی توانسته‌اند استعداد و توانایی‌های خود را شکوفا کنند، نوآور هستند و به زندگی نگاهی ژرف‌نگرانه دارند. کوشا و پرتلاش هستند و از تنبلی دوری می‌کنند. بیش از دیگران به خواندن و کارهای علمی دل‌بستگی دارند. پس اگر دنبال این هستید که همانند این چهره‌های سرشناس پوششی یکسان به تن کنید نخست این ویژگی‌ها را نیز در خود پدید بیاورید. پس از دستیابی به این ویژگی‌ها می‌توانید لباس‌هایتان را دور بریزید و ده دست لباس از یک رنگ و طرح که با هم مو نمی‌زنند در کمدتان جای دهید!

3.7/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه در “راز ساده‌پوشی و لباس یکسان چهره‌های سرشناس چیست؟

  1. نسیم گفت:

    پس لابد من آدم بزرگی ام که لباسای طرحدار نمی پوشم و فقط در رنگ تنوع ایجاد می کنم.لباسام یه دست ساده و آستین بلند.فقط در رنگ فرق دارن. عجب. چه بزرگ بودم خبر نداشتم.دچار خودبزرگ بینی‌ می شویم.

    1. همان گونه که در نوشته هم گفتم این تنها یکی از دلایل ساده‌پوشی چنین کسانی هست نه این‌که با ساده‌پوشی آدم بزرگی بشیم

  2. h گفت:

    زیاد وقتتون رو برای تمرکز روی ساده پوشی تلف نکنید۔ وقت خیلی با ارزشتر از اینه که به فکر کردن درباره لباس هدر بره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.