گوناگون

روان‌درمانی در کجا انجام می‌شود؟ آشنایی با مکان‌‌هایی برای روان‌درمانی

روان‌درمانی در کجا انجام می‌شود؟ آشنایی با مکان‌‌هایی برای روان‌درمانی و جلسه با روان‌شناس

روان‌درمانی در کجا انجام می‌شود؟ بیش‌تر مردم در پاسخ به این پرسش اتاقی را در ذهنشان تصور می‌کنند که در آن کاناپه‌ای برای نشستن یا دراز کشیدن به چشم می‌خورد و درمانجو آن‌جا در برابر روان‌شناس جای می‌گیرد و به گفت‌وگو می‌پردازد. آیا روان‌ٰدرمانی و همکاری با روان‌شناس همیشه در اتاق روان‌شناس انجام می‌گیرد؟ نه، گاهی شرایط به گونه‌ای است که باید جلسه‌های روان‌درمانی بیرون از کلینیک روان‌شناس انجام شود. در این نوشته شما را با برخی از جاهایی که روان‌درمانی در آن انجام می‌شود آشنا می‌کنم.

آشنایی با مکان‌‌هایی برای روان‌درمانی و جلسه با روان‌شناس

روان‌درمانی در کلینیک روان‌شناس

نخستین جایی که روان‌درمانی در آن انجام می‌گیرد کلینیک روان‌شناسان است. کلینیک روان‌شناس همانند یک پناهگاه است. جایی که فرد از جهانی که در آن رنج و آزردگی دیده است به آن می‌گریزد و از روان‌شناسش کمک می‌خواهد. محیط اتاق روان‌شناس همواره آرام و به دور از فشار روانی است. روان‌شناسان به درمانجویان می‌گویند که گفت‌وگویشان از این اتاق بیرون نخواهد رفت و می‌توانند با آرامش و اطمینان پیرامون مشکلاتشان سخن بگویند و راهکارهای درمانی را دریافت کنند. برای همین است که کلینیک روان‌شناس را پناهگاه امن برای آسایش و آرامش می‌نامیم.

روان‌درمانی در بیمارستان‌های اعصاب و روان

گاهی مشکلات فرد به اندازه‌ای حاد است که باید در بیمارستان اعصاب و روان بستری شود. در این شرایط روان‌شناس جلسات روان‌درمانی را در بیمارستان برگزار می‌کند. بیمارستان‌های اعصاب و روان دارای گروهی از روان‌شناسان، روان‌پزشکان و متخصصان اعصاب و روان هستند که هر کدام در زمینه‌ی کاری خودشان به فرد یاری می‌رسانند. اگر فرد روان‌شناس شخصی داشته باشد گروه درمانی بیمارستان با روان‌شناس شخصی درمانجو برای حل مشکلات فرد همکاری می‌کند و از روان‌شناسش درخواست می‌کند تا پرونده‌ی بیمار را با گروه درمانی بیمارستان به اشتراک بگذارد.

روان‌درمانی محیطی

روان‌درمانی محیطی در شرایطی انجام می‌شود که مشکل فرد مربوط به جایی خاص باشد. برای نمونه در درمان فوبیاهای خاص، اختلال وسواسی اجباری، اختلال اضطراب اجتماعی، آگورافوبیا یا برخی دیگر از اختلالات روانی، روان‌شناس به همراه فرد به این موقعیت‌ها می‌رود و برخی از جلسات روان‌درمانی در این محیط‌ها انجام می‌شود. مواجهه‌سازی فرد با موقعیت‌هایی که برای او فشار روانی داشته است و همیاری روان‌شناس در این موقعیت‌‌ها در بهبود اختلال روانی بسیار موثر است. روان‌درمانی محیطی همیشه در موقعیت‌‌های منفی انجام نمی‌شود بلکه از این شیوه برای روان‌درمانی در جاهایی که فرد احساس بهتری دارد نیز بهره‌برداری می‌شود. گاهی نیاز است جلسات روان‌درمانی در طبیعت، سفر یا کافی‌شاپ، محل کار و … انجام شود تا درمان موثرتر باشد.

روان‌درمانی در خانه یا روان‌درمانی خانگی (Home-based Psychotherapy)

روان‌درمانی خانگی یا Home-based Psychotherapy یکی از شیوه‌های بسیار سودمند برای کار با درمانجو است. برخی از اختلال‌های روان‌شناختی از درون خانه‌ی فرد سرچشمه می‌گیرند برای نمونه اختلال احتکار یا وسواس شستن چیزهایی هستند که فرد در خانه درگیر آن است. برای همین نیاز است که روان‌شناس به خانه‌ی درمانجو بیاید و برخی از جلسه‌های روان‌درمانی را در خانه‌ی او برگزار کند.  کار درمانی با کودکان نیز بهتر است در خانه برگزار شود زیرا کودکان در خانه احساس بهتری دارند و روان‌شناس می‌تواند رفتارهای کودک را به خوبی مشاهده و ارزیابی کند. برخی از درمانجویان نیز از رفتن به کلینیک روان‌شناسی احساس راحتی نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند در خانه‌شان با روان‌شناس در ارتباط باشند در این شرایط نیز روان‌شناس جلسه‌ها را در خانه‌ی فرد برگزار می‌کند.

روان‌درمانی آنلاین یا روان‌درمانی از راه دور

روان‌درمانی آنلاین در شرایط خاص انجام می‌شود. گاهی فرد تمایل دارد با روان‌شناسی در شهر دیگر ارتباط داشته باشد و به دلایلی نمی‌تواند از روان‌شناسان شهر خود کمک بگیرد. یا محل زندگی خود را به شهر دیگری منتقل کرده است. یا از ارتباط حضوری با روان‌شناس خودداری می‌کند در این شرایط روان‌درمانی آنلاین یا از راه دور انجام می‌شود. روان‌درمانی آنلاین نسبت به روان‌درمانی حضوری اثربخشی کم‌تری دارد زیرا ارتباط حضوری و دیداری با روان‌شناس، کارکرد درمان را موثرتر می‌کند. روان‌درمانی از راه دور به شیوه‌‌های گوناگون مانند تلفنی، چت، ویدیو کنفرانس و … انجام می‌گیرد.

شما کدام شیوه را برای روان‌درمانی می‌پسندید؟

همان‌گونه که گفته شد روان‌درمانی تنها در کلینیک روان‌شناس انجام نمی‌شود و می‌توان در هر جا با روان‌شناس جلسات را برگزار کرد. این تا اندازه‌ای بستگی به شرایط شما و دیدگاه روان‌شناس دارد که جلسه‌ی روان‌درمانی در کجا و چگونه برگزار شود. بیش‌تر روان‌شناسان تمایل دارند که روان‌درمانی تنها در کلینیک برگزار شود و کم‌تر روان‌شناسی از شیوه‌های دیگر برای برگزاری جلسات روان‌درمانی بهره‌برداری می‌کند. از سوی دیگر برگزاری جلسات روان‌درمانی به شیوه‌های دیگر هزینه‌ی بالاتری برای درمانجو خواهد داشت.

گروه آقای روان‌شناس با توجه به شرایط درمانجو در هر کجا و هر زمان آماده‌ی یاری‌رسانی به درمانجویان است. می‌توانید به صورت مشاوره‌ی حضوری در کلینیک ما یا به صورت مشاوره‌ی آنلاین و یا هر شیوه‌ی دیگر از ما کمک بخواهید. ما بر این باوریم که بهبود سلامت روانی حق همه‌ی ماست و برای این هدف تلاش می‌کنیم.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “روان‌درمانی در کجا انجام می‌شود؟ آشنایی با مکان‌‌هایی برای روان‌درمانی

 1. سپیده گفت:

  سلام
  اصلا مگه روان درمانی محیطی تو ایران داریم؟

  1. بله داریم گروه ما روان‌درمانی محیطی هم انجام میده

 2. مهدی گفت:

  سلام.لطف میکنید در مورد پارانوئید هم مطلب بگذارید.همینطور راههای برخورد با افراد مبتلا به پارانوئید

  1. به زودی نوشته خواهد شد از پیشنهاد خوبتون سپاس‌گزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *