روانکاوی

روانکاو کیست؟ آیا روانکاو یک روان‌شناس است؟

روانکاو کیست؟ روانکاوی شاخه‌ای از روان‌شناسی است پس روانکاو یک روان‌شناس است.

روانکاو کیست؟ چه تفاوتی میان یک روانکاو با روان‌شناس و روان‌پزشک وجود دارد؟ بیش‌تر مردم نمی‌دانند به چه کسی روانکاو می‌گویند و چه کارهایی انجام می‌دهد. برخی از مردم بر این باورند که روانکاوان توانایی شگفت‌انگیزی برای درمان مشکلات روحی و اختلالات روانی دارند که فراتر از روان‌شناسان و روان‌پزشکان است.

امروزه در سراسر جهان کسانی خود را به نام روانکاو معرفی می‌کنند برخی از این افراد آموزش‌های مورد نیاز را برای انجام روش‌های روانکاوی زیر نظر مراکز علمی دیده‌اند و برخی دیگر کسانی هستند که آشنایی درستی با روانکاوی ندارند و بدون هیچ مهارت و تخصصی خود را روانکاو می‌نامند. در این نوشته خواهم گفت که روانکاو کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد.

روانکاوی شاخه‌ای از روان‌شناسی است پس روانکاو یک روان‌شناس است.

زیگموند فروید بنیان‌گذار روانکاوی را نخستین کسی بود که رویکرد روانکاوی را همانند یک دین در جهان گسترش داد. دیدگاه‌های فروید پیرامون انسان و فرآیندهای روانیش همواره هواداران و مخالفان فراوانی داشت تا جایی که یکی از برجسته‌ترین شاگردان او کارل گوستاو یونگ با دیدگاه‌های او مخالفت می‌کند و دیدگاه‌های خود را در زمینه‌ی روانکاوی بیان می‌کند. با گذر زمان روانکاوان تازه‌ای گام به این راه می‌گذارند و دانش روانکاوی زیرشاخه‌هایی پیدا می‌کند که هر کدام نمایان‌گر رویکرد گروهی از روانکاوان نسبت به دانش روانکاوی است. اما آن‌ نام زیگموند فروید را هیچ گاه نمی‌توانیم از روانکاوی حذف کنیم. او کسی بود که شیوه‌های نوین روان‌درمانی را پیاده‌سازی کرد. زیگموند فروید در گفت‌و‌گویی که با رادیو بی‌بی‌سی داشت گفت: روانکاوی بخشی از روان‌شناسی است. پس بر پایه‌ی گفته‌ی زیگموند فروید نخستین تعریفی که از روانکاو خواهیم داشت این است که روانکاو یک روان‌شناس است.

روانکاو کیست؟

روانکاو، یک روان‌شناس است که در درمان اختلالات روانی از رویکردها و شیوه‌های درمانی روانکاوی بهره می‌گیرد و افزون بر داشتن مدرک روان‌شناسی، دوره‌های تخصصی روانکاوی را زیر نظر انستیتو و آموزشگاه‌های معتبر جهانی روانکاوی گذرانده است. دوره‌های آموزشی که یک روانکاو سپری می‌کند حداقل ۴ سال است. با گذراندن دوره‌های تخصصی فرد می‌تواند به عنوان یک روانکاو به درمان اختلالات روان‌شناختی با بهره‌گیری از شیوه‌های روانکاوی بپردازد.

روانکاو چه کارهایی انجام می‌دهد؟

برخی از مردم گمان می‌کنند که روانکاو کسی است که ما به اتاقش می‌رویم و روی کاناپه‌ای دراز می‌کشیم تا او به گفته‌هایمان گوش کند. اما کار روانکاو گوش دادن به گفته‌ها نیست کار روانکاو فراتر از شنیدن است. روانکاو به دنبال شناسایی و درمان اختلالات روانی به کمک اصول روانکاوی است. روانکاوی مجموعه‌ای از دیدگاه‌ها و راهکارهای درمانی را دربرمی‌گیرد که در کارها و پژوهش‌های زیگموند فروید و دیگر روانکاوان برجسته ریشه دارد. محور درمانی در روانکاوی، کاوش، بررسی و تحلیل ناهشیار به منظور ریشه‌یابی و درمان موثر اختلالات روانی است. در این شیوه روانکاو تلاش می‌کند که افکار، احساسات، تمایلات و خاطرات ناخوشایند را که در ناهشیار جای گرفته‌اند شناسایی کند و با ورود محتوای ناهشیار به بخش هشیار، مراجع را به بینش و آگاهی نسبت به این محتوا برساند. با این کار روانکاو می‌تواند به درمان اختلالات روانی بپردازد.

تفاوت روانکاو روان‌شناس چیست؟

همان‌گونه که گفته شد روانکاو هم یک روان‌شناس است و تنها تفاوت کار روانکاو با دیگر روان‌شناسان در نگاهشان به ریشه‌ی مشکلات و اختلالات روانی است. نگاه یک روانکاو به ریشه‌ی مشکلات، عمیق‌تر و ریزبینانه‌تر از روان‌شناسان رویکردهای دیگر (روان‌شناس مثبت‌نگر، روان‌شناس شناختی رفتاری و …) است. او به کاوش در گذشته‌های دور و ناهشیار ذهن فرد می‌پردازد تا آگاه شود که به راستی مشکل فرد از کجا آغاز شده است. جلساتی که روان‌شناسان با مراجع دارند ممکن است با ۲۰ جلسه به پایان برسد اما به دلیل تحلیلی بودن کار روانکاو، جلسات روانکاوی طولانی‌تر و بیش‌تر از دیگر رویکردهای روان‌شناسی است. روانکاوی در درمان اختلالات روان‌شناختی – شخصیت و نیز اختلالات روانی که فرد سال‌هاست دچار آن است موثرتر از دیگر روش‌های روان‌شناسی است. پس اگر فرد سال‌هاست که درگیر مشکلات است بهتر است پیش روانکاو برود.

4/5 - (33 امتیاز)

نوشته های مشابه

88 دیدگاه در “روانکاو کیست؟ آیا روانکاو یک روان‌شناس است؟

 1. AV گفت:

  توی ایران هم روانکاو هست؟ ومیشه اموزش روانکاوی دید؟

 2. سارینا گفت:

  برای تحصیل در رشته روانکاوی باید در دبیرستان و دانشگاه چه رشته هایی رو دنبال کنیم؟

  1. ادبیات و علوم انسانی

 3. مینا گفت:

  هرکس بره روانکاوی روانی و دیوانه محسوب میشه ؟؟؟

  1. خیر هر کسی که د ر زندگیش مشکلی داشته باشه و خودش نتونه اون مشکل رو برطرف کنه نیاز داره با یک روانکاو یا روان‌شناس گفت‌و‌گو کنه. همه‌ی آدم‌ها حتی روان‌شناسان هم به روان‌شناس نیازمندند

 4. احسان گفت:

  سلام روانکاو ها برای ورود به ناخودآگاه از هیپنوتیزم هم استفاده میکنند؟

  1. هیپنوتراپی هم یکی از روش‌هایی است که روان‌شناسان می‌توانند از آن بهره بگیرند

   1. جمالی گفت:

    سلام خسته نباشید ببخشید میخاسم بدونم روانکاو میتونه مشکل فراموشیو حل کنه؟؟یا باید ب دکتره دیگه ای مراجعه کرد؟کلا واسه فراموشی باید ب چه دکتری مراجعه کنم؟

    1. باید دید این فراموشی در چه سطح و چه زمینه‌ای هست

 5. ساحل گفت:

  سلام
  از رشته پزشکی هم میشه روانکاوی خوند؟تخصص روانکاوی داریم؟

  1. همان‌گونه که گفته شد روانکاوی رویکردی از روان‌شناسیه نه پزشکی

 6. رضا گفت:

  استاد تو ایران فرمودین برای رونکاو شدن چه رشته ای خوند و به کجا مراجعه کرد؟

  1. برای روانکاو شدن نخست باید روان‌شناسی بخونید سپس دوره‌‌های روانکاوی رو زیر نظر آموزشگاه‌های معتبر بگذرونید

 7. زهرا ... گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر بیمار ما همکاری نکنه که به روانکاو مراجعه کنه آیا غیرحضوری هم میشه با روانکاو کار کرد؟؟

  1. شدنی هست اما اثرش کم‌تره

 8. فرهاد گفت:

  درود. راه شناختن یه روانشناس یا راوان کاو خوب از بد چیه؟
  و اصن چطو میشه پیدا کرد

 9. Matin گفت:

  سلام خسته نباشید
  شخصی که لیسانس روانشناسی داده میتونه دوره های روانکاوی رو بگذرونه؟اگر بخواد دوره هارو توی ایران بگذرونه باید از طریق کدوم اموزشگاه ها اقدام کنه؟

  1. بله می‌تونه دوره بگذرونه اما صلاحیت درمان نداره

 10. Ghazaal گفت:

  سلام ببخشید از تجربی هم میشه روانکاوی خوند؟؟؟سختتره؟؟؟
  تو دانشگاه روانکاوی اموزش داده میشه؟

  1. روانکاوی یک رویکرد فکری و روش درمانی در روان‌شناسیه. همانند رویکرد شناخت‌گرایی یا رفتارگرایی در روان‌شناسی. در دانشگاه‌های ایران با دیدگاه‌های روانکاوی در زمینهٔ مسائل گوناگون آشنا میشین اما به طور کلی بخشی تحت عنوان روانکاوی نداریم که در دانشگاه تدریس بشه

 11. Mahdie گفت:

  سلام
  اینطور که من متوجه شدم با کارشناسی روانشناسی نمی شه صلاحیت درمان پیدا کرد در روانکاوی
  خب تا چه مقطعی پیش بریم در رشته ی روانشناسی توو ایران که بتونیم تو مرکز معتبر ایران اموزش روانکاوی ببینیم؟ بعد شرایط ورود به این مراکز چیه؟

  1. برای کار درمانی حداقل مدرک کارشناسی ارشد نیازه

 12. سارا گفت:

  سلام وقتتون بخير. از راه رشته مشاوره، ميشه ليسانس مشاوره گرفت و بعد از اون روانشناسى خوند؟ اگه اره ، ميشه بعدش روانكاو شد؟ منتظر جوابتون هستم

   1. سارا گفت:

    ممنونم ❤️

 13. Mahdi گفت:

  سلام با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما میخواستم بدونم که شما روانکاو ای که واقعا تحصیل کرده و آدم ای باشه که بتونه کمکم کنه سراغ دارین من ساکن تهران هستم اگه تهران باشه خیلی بهتره مشکل من خیلی اضطراری ای اگه میشه در اسرع وقت یک روانکاو خوب معرفی کنید و آدرسش رو بذاریم خیلی ممنون.

  1. گروه ما آمادهٔ کمک به شماست

 14. zahra گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید میخواستم من رشته ی اتاق عمل خوندم در دوران کارشناسیم میخوام برای ارشد برم روانشناسی و بعد روانکاوی در چه شاخه ای از روانشناسی وارد بشم بهتره؟

  1. درود
   روان‌شناسی بالینی

 15. فاطمه گفت:

  عرض سلام
  خداقوت
  من لیسانس ی رشته کاملاً غیر‌مرتبط به روانشناسی رو میگیرم به زودی

  اگه بخوام روانکاو بشم باید چه مراحل مقدماتی رو طی کنم؟
  و برای اینکه صلاحیت درمان داشته باشم چطور؟

  1. درود
   می‌تونید ارشد روان‌شناسی بخونید و پس از اون در دوره‌های روانکاوی شرکت کنید. برای صلاحیت درمان باید از سازمان نظام روان‌شناسی پروانه اشتغال بگیرید

 16. مژگان گفت:

  سلام.
  ببخشید برای درمان وسواس شست و شو مذهبی، رفتن پیش روانکاو را توصیه می کنید؟
  لطفا یک روانکاو که در این زمینه تبحر داشته باشند در اصفهان معرفی نمایید. به همراه آدرسشان.
  هزینه یک جلسه یک ساعت روانکاوی چقدر است؟

 17. شیوا گفت:

  سلام
  آیا روانکاو میتواند مشکل اعتیاد به زولپیدم را حل کند؟
  متاسفانه بیماری پانیک اتک باعث مصرف بی رویه قرص زولپیدم شده است

  1. سو مصرف ماده یا دارو نیاز به گذراندن دورهٔ درمانی خودشو داره و در این مورد روانکاوی کمک خاصی نمی‌تونه بکنه

 18. Blue گفت:

  نمیشه دکتری روانشناسی رو داشت و روانکاوی خوند؟

  1. میشه روانکاوی به گفتهٔ زیگموند فروید رویکردی از روان‌شناسیه

 19. علي گفت:

  سلام و عرض خسته نباشيد ميتونم شمارتون رو داشته باشم

 20. زهرا گفت:

  سلام،من بشدت نیاز به یک روانکاو دارم
  و ساکن تهران هستم
  میشه راهنماییم کنید

 21. نگین گفت:

  سلام ببخشید من رشته ریاضی درس میخونم و علاقه شدیدی ب روانشناسی دارم ولی هیچی ازش نمیدونم میخوام ببینم چجوری اطلاعات دربارش بدست بیارم و ببینم کدوم شاخه بهتر است؟ علاوه بر روانشناسی روانکاوب هم بخونم یا ن؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با ما تماس بگیرید توضیحات لازم داده میشه

 22. es گفت:

  ایا از رشته روانشناسی بالینی هم میشه وارد روانکاوی شد ؟

 23. زیبا گفت:

  روانکاو همان تراپیست است؟

  1. تراپیست به کسی میگن که درمان رو انجام میده روانکاو هم یک تراپیسته

 24. سوال گفت:

  سلام من میخوام مشاوره بگیرم از شما ولی نیاز به روانکاو دارم
  و ممکنه هیپنوتیزم هم لازم باشه.
  چطور میتونم مستقیم با روانکاو مرتبط بشم؟
  قبل پرداخت مبلغ یا بعدآن؟
  نمیخوام پول رو پرداخت کنم و بعدش صرفا یا مشاوره داشته باشم.
  فقط روانکاونیاز دارم

  1. به ما در تلگرام یا واتس اپ پیام بدین

 25. Heli گفت:

  سلام وقت بخیر
  من در رشته تجربی تحصیل میکنم و میخوام بدونم که اگر در دانشگاه روانشانسی بخونم و ارشد روانشناسی بگیرم میتونم برای اموزش روانکاوی دوره ببینم و ایا این شغل اینده ای در خارج از کشور میتونه داشته باشه یا خیر؟
  ممنون از توجهتون

  1. پاسخ همهٔ پرسش‌ها: بله

 26. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر. لیسانس مدیریت بازرگانی هستم. میتونم روانشناسی رو برای ارشد انتخاب کنم و بعد دوره های روانکاوی رو بگذرونم؟ البته یکی از دوستان روانشناس گفتن که بدون گذروندن دوره لیسانس روانشناسی و مستقیم شرکت کردن در کارشناسی ارشد، واقعا چیزی یاد نمیگیرم و به شدت در دوران ارشد به مشکل میخورم. کار درست اینه که من مجدد لیسانس روانشناسی بخونم یا مستقیم برای ارشد اقدام کنم؟

  1. می‌تونید بخونید اما در نظر داشته باشید که دورهٔ کارشناسی روان‌شناسی بسیار مهمه اگر می‌خواهید به درستی یاد بگیرید باید کتاب‌های این دوره رو بخونید

 27. Masi گفت:

  سلام من واقعا عاشق دنیای روانشناسی و تحقیق در مورد بیماری های روانی هستم، میخواستم بدونم درمان چه بیماری هایی بر عهده ی روانشناس و روانکاوه؟ مثلا اختلال هویت تجزیه ای یا سندرم شوالیه و بیماری های روانی خفن بر عهده ی روانشناس هست؟؟

  1. به طور کلی روان‌درمانی اختلالات روان‌شناختی وظیفهٔ روان‌شناسه

 28. Mehrdad گفت:

  سلام اگر کسی استعداد تجربی و عملی در زمینه روانکاوی داشته باشه قابل اعتماد هست یا صرفا باید مدرک داشته باشه؟

  1. داشتن مدرک پیش‌نیاز است

 29. Sh گفت:

  سلام میشه یک روانکاو خوب در اصفهان به من معرفی کنید؟

  1. متاسفانه فردی رو در اصفهان نمی‌شناسیم می‌تونید از خدمات آنلاین ما برای روانکاوی استفاده کنید

 30. نیازمند راهنمایی هستم. گفت:

  سلام. ببخشید برای نوجوانان بهتر است ابتدا به روانشناس، روانکاو یا روانپزشک مراجعه بشه ؟؟ خودم احساس میکنم وضعیت روحی خواهرم کمی حاد باشه. تا به حال پیش مشاور نرفته است و تا به حال همچین محیطی وارد نشده. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. روانکاو یه جور روان‌شناسه. نخست باید پیش روان‌شناس بره اگر نیاز به دارو درمانی هم باشه روان‌شناس شما رو پیش روان‌پزشک می‌فرسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.