روانکاوی, گوناگون

بیوگرافی و زندگینامه زیگموند فروید پدر روانکاوی

زیگموند فروید

زیگموند فروید یا زیگموند شلومو فروید یکی از برجسته‌ترین روان‌شناسان جهان است. بیش‌تر مردم فروید را با عنوان پدر روانکاوی می‌شناسند. فروید کسی است که همیشه نام و اندیشه‌اش چه میان مخالفان و چه پیروانش پاینده و ماندگار است. او خدمات بسیار ارزشمندی در راه درمان اختلالات روانی و گسترش دانش روان‌شناسی انجام داده است. در این نوشته به بررسی زندگینامه فروید می‌پردازم.

بیوگرافی و زندگینامه زیگموند فروید

کودکی زیگموند فروید

زیگموند فروید ۶ می ۱۸۵۶ در پریبورگ، جمهوی چک به دنیا آمد. خانوادهٔ او یهودی و دارای ۸ فرزند بود. پدرش یاکوب فروید بازرگان پشم بود و از ازدواج نخستش دو پسر به نام امانوئل و فیلیپ داشت. مادرش آمالیا ناتانسون، همسر سوم یاکوب فروید، زنی مهربان و فداکار بود. با این‌که یاکوب فروید، یهودی متعصب نبود ولی او به خاطر مطالعاتش در تورات شناخته شده بود. خانوادهٔ یاکوب با مشکلات اقتصادی روبه‌رو بود و هنگامی که زیگموند فروید به دنیا آمد در یک اتاق اجاره‌ای که از یک قفل‌ساز در شهر اشلاساگالاسا کرایه کرده بودند زندگی می‌کردند. در سال ۱۸۵۹ خانوادهٔ فروید از فرایبرگ رفتند. برادران ناتنی او به شهر منچستر در انگلستان مهاجرت کردند. این مهاجرت میان فروید و پسر امانوئل که همبازی کودکیش بود دوری و جدایی انداخت.

تحصیلات زیگموند فروید

در سال ۱۸۶۵ فروید ۹ ساله به یک دبیرستان ممتاز رفت او در میان همسالانش دانش‌آموزی ممتاز و باهوش بود. فروید عاشق ادبیات بود و به زبان‌های گوناگون مانند عبری و آلمانی به خوبی سخن می‌گفت. او در مدرسه توانست زبان‌های لاتین، انگلیسی، فرانسه و یونانی را نیز  بیاموزد و بعدها به زبان‌های اسپانیایی و ایتالیایی نیز چیره شد. در زمان تحصیلش به خاطر مذهب و نژادش توسط هم‌کلاسی‌هایش مسخره و تحقیر می‌شد. این رفتار همسالانش بیش‌تر از روی نژادپرستی و عدم توانایی در رقابت درسی با او بود. در سال ۱۸۷۳ زیگموند فروید تحصیلات دبیرستان را به پایان رساند. در آغاز دوست داشت که در رشتهٔ حقوق درس بخواند. در سن ۱۷ سالگی به دانشگاه وین راه یافت ولی به جای رشتهٔ حقوق به دانشکدهٔ پزشکی پیوست. در سال ۱۸۸۱ هنگامی که تنها ۲۵ سال سن داشت توانست با درجهٔ دکترا از دانشگاه وین فارغ التحصیل شود.

کار و زندگی زیگموند فروید

در سال ۱۸۸۲ به عنوان پزشک متخصص در بیمارستان عمومی وین مشغول به کار شد؛ و در سال ۱۸۸۶ از کار در بیمارستان عمومی وین استعفا داد و در رشتهٔ اختلالات عصبی تخصص گرفت. در همان سال با مارتا برنیز که نوهٔ یک خاخام ارشد بود در هامبورگ ازدواج کرد. نتیجهٔ این ازدواج ۶ فرزند به نام‌های ماتیلد، ژان مارتین، اولیور، ارنست، سوفی و آنا بود. آنا فروید راه پدر را دنبال کرد و یکی از برجسته‌ترین روانکاوان عصر خود شد.

پیش از آن‌ٰکه زیان‌ و عوارض کوکائین شناخته شود این مادهٔ مخدر به عنوان یکی از ماده‌های شادی‌آور و سرخوش کننده مصرف می‌شد. فروید بر این باور بود که کوکائین می‌تواند برای جلوگیری و کاهش افسردگی استفاده شود و در آغاز هوادار مصرف کوکائین بود حتی با یکی از پزشکان درباره‌ی این ماده کشمکش و مشاجره داشت و او را نادان می‌پنداشت. پس از این‌که زیان و عوارض کوکائین کشف شد اعتبار پزشکی او تا اندازه‌ای خدشه‌دار شد.

ریگموند فروید از سن ۲۴ سالگی سیگار کشیدن را آغاز کرد او در آغاز سیگارهای معمولی می‌کشید و با گذر زمان به کشیدن سیگار برگ روی آورد. او بر این باور بود که سیگار کشیدن توانایی انسان برای انجام کار را افزایش می‌دهد و خودکنترلی را در انسان بهبود می‌بخشد. با این‌که ویلهلم فلیس دربارهٔ زیان‌های سیگار به او هشدار می‌داد او یک فرد سیگاری باقی ماند و به سرطان دچار شد و از این بیماری رنج فراوان می‌برد. فروید در سال ۱۸۹۷ به فلیس پیشنهاد کرد که اعتیاد، به ویژه اعتیاد به دخانیات جایگزینی برای خودارضایی است که یکی از عادت‌های بسیار خوب است!

با روی کار آمدن هیتلر دشمنی با یهودیان آغاز شد کتاب‌های فروید نیز ممنوع و سوزانده شدند  فروید دربارهٔ این رفتار ارتش نازی گفت: چه اندازه پیشرفت کرده‌ایم! اگر در قرون وسطی زندگی می‌کردیم خودم را می‌سوزاندند ولی امروز به سوزاندن کتاب‌ها و نوشته‌هایم بسنده کرده‌اند. در سال ۱۹۳۴ برخی از یهودیان سرشناس از آلمان مهاجرت کردند ولی فروید پافشاری می‌کرد که در وین بماند. اما به پیشنهاد دوستانش به بریتانیا سفر کرد و استقبال گرمی از او انجام و در بریتانیا ساکن شد.

پیشنهاد خواندن: فایل صوتی مصاحبهٔ بی بی سی با زیگموند فروید، پدر روانکاوی در ۱۹۳۹

زیگموند فروید و مکتب روانکاوی

فروید دانش‌آموختهٔ پزشکی بود ولی به عنوان یک روان‌شناس و روانکاو برجسته شناخته می‌شود. او مکتب روانکاوی کلاسیک را همانند پیامبری بزرگ رهبری کرد و دیدگاه‌هایش تاثیر شگرفی در روان‌شناسی و نیز پیروان مکتب روانکاوی داشت. فروید در زمینه‌‌های گوناگون روان‌شناسی مانند: شخصیت، هشیاری و ناهشیاری، روان‌شناسی رشد، مکانیزم دفاعی، مسائل جنسی و … نظریه‌های مهم و گوناگونی را از خود به یادگار گذاشت. برخی از روان‌شناسان دیدگاه‌های فروید را مورد انتقاد قرار می‌دهند و بر این باورند که دیدگاه‌های او تنها بر پایهٔ مشاهداتش در برخورد با بیماران شکل گرفته است با این حال هیچ کس نمی‌تواند تاثیر نظریه‌ و دیدگاه‌های زیگموند فروید را بر روی روان‌شناسی و روانکاوی انکار کند.

او سال‌ها به درمان اختلالات روانی و روان‌درمانی مراجعان به شیوه‌های روانکاوی که خود بنیان‌گذارش بود پرداخت. هنگامی که از مردم دربارهٔ اتاق کار فروید بپرسید ناخواسته می‌گویند او کاناپه‌ای راحت را برای مراجعانش در اتاق گذاشته بود که مراجعان روی آن می‌نشستند یا دراز می‌کشیدند و با فروید گفت‌و‌گو می‌کردند. عکس زیر اتاق کار فروید و کاناپه‌‌ای را که مراجعانش روی آن می‌نشستند را نشان می‌دهد.

اتاق کار زیگموند فروید

این عکس از اتاق کار فروید گرفته شده است روی کاناپه فرش قشقایی به چشم می‌خورد

مرگ زیگموند فروید

زیگموند فروید به سیگار برگ علاقهٔ بسیاری داشت او روزانه نزدیک به ۲۰ سیگار برگ می‌کشید. همان‌گونه که گفته شد هشدارهایی که پیرامون زیان‌های سیگار به او داده می‌شد را نشنیده می‌گرفت. کشیدن بیش از اندازهٔ سیگار برگ او را به سرطان دچار کرده بود. فروید در آغاز بیماری خود را پنهان نگه داشت ولی با پزشکان گوناگونی در این باره گفت‌و‌گو کرد. بیش از سی عمل جراحی روی او انجام گرفت ولی نتیجه‌ای نداشت چون سرطان او روز‌ به روز پیشرفت می‌کرد. در سپتامبر ۱۹۳۹ زیگموند فروید به پزشکش ماکس شور گفت: «اکنون زندگی برایش چیزی جز شکنجه نیست و مفهومی ندارد و قول و قرارشان را به او یادآوری کرد». ماکس شور به او قول داده بود که اجازه ندهد بیهوده رنج بکشد. آنا فروید می‌خواست مرگ پدرش را به تاخیر بیاندازد اما ماکس شور او را متقاعد کرد که زنده نگه داشتن فروید سودی نخواهد داشت و او را به رنج بیش‌تر دچار می‌کند. پس از این‌که آنا فروید متقاعد شد زیگموند فروید از پزشکش خواست که اتانازی را برایش به انجام برساند. پس پزشکش در روزهای ۲۱ و ۲۲ سپتامبر با تزریق دوز‌هایی از مورفین در چند نوبت به فروید باعث مرگ او شد. زیگموند فروید در ۲۳ سپتامبر ۱۹۳۹ درگذشت و سه روز پس از مرگش، پیکرش را در شمال لندن سوزاندند.

در مراسمی که برای مرگ فروید ترتیب داده شده بود ارنست جونز نویسندهٔ اتریشی و اشتفان تسوایگ سخنرانی کردند. در این مراسم بسیاری از چهره‌های سرشناس روان‌شناسی، روانکاوی و پرشکان حضور داشتند. خاکستر فروید در گلدانی عتیقه که فروید از پرنس بناپارت دریافت کرده بود گذاشته شد. خاکستر همسرش نیز پس از مرگ در سال ۱۹۵۱ در این گلدان گذاشته شد.

خاکستر زیگموند فروید

خاکستر زیگموند فروید پس از مرده‌سوزی در این گلدان که یادگار پرنس بناپارت بود نهاده شد.

کتاب‌ها و آثار زیگموند فروید

زیگموند فروید روان‌شناس، روانکاو، پژوهشگر و نویسنده‌ای خستگی‌ناپذیر بود و ده‌ها کتاب و مقالهٔ علمی از او بر جای مانده است. فهرستی از کتاب‌های زیگموند فروید در زیر آمده است:

 • تفسیر خواب زیگموند فروید
 • توتم و تابو
 • روان‌شناسی گروه و تحلیل من
 • تمدن و ملالت‌های آن
 • اتوبیوگرافی
 • موسی و یکتاپرستی
 • آینده یک پندار
 • بررسی رفتارهای جنسی
 • روان‌شناسی فراموشی
 • روانکاوی لئوناردو داوینچی
 • چرا جنگ
 • گزارش تحلیلی دربارهٔ یک مورد هیستری
 • روانکاوی
 • روان‌شناسی عمومی دنیای ناشناخته
 • مکانیزم‌های دفاعی روانی
 • اشتباهات لپی

 پاسخ به پرسش‌ها دربارهٔ زیگموند فروید – FAQ

زیگموند فروید اصالتا اهل کجا بود؟

زیگموند فروید در پریبورگ، جمهوی چک به دنیا آمد اما در اصل یک اتریشی بود.

دین فروید چه بود؟

او در یک خانوادهٔ یهودی به دنیا آمد اما نمی‌توانیم او را یک یهودی معتقد بدانیم. وی جهان‌بینی محدودی به یک دین نداشت.

تحصیلات فروید چه بود؟

او پزشک متخصص و عصب‌شناس بود اما با گذشت زمان به کار روی مسائل روان‌شناختی روی آورد و به عنوان یک روانکاو به کار خود ادامه داد.

فروید یک روانشناس است یا روانپزشک؟

او بنیان‌گذار مکتب روانکاوی است. با توجه به آن‌چه در مصاحبه با رادیو بی بی سی در سال ۱۹۳۹ داشت، وی گفت که مکتب روانکاوی بخشی از روان‌شناسی است. پس باید وی را یک روان‌شناس با رویکرود روانکاوی بدانیم.

نوشته های مشابه

13 دیدگاه در “بیوگرافی و زندگینامه زیگموند فروید پدر روانکاوی

 1. پارسا گفت:

  سپاس از نوشته‌ای که منتشر کردی سوشیانت
  خیلی خوب بود 🙂

 2. فاطمه گفت:

  سلام
  میخام بیشتر کتاباشو بخرم، باید از کجا و با قیمت مناسب تهیه کنم؟

  1. از سایت ما خریداری کنید

 3. فاطمه سادات حسینی گفت:

  اقای سوشیانت سلاام
  من چیزهای دیگه ی درمورد کاناپه اقای فروید شنیده بودم…..میخام بدونم تا چه واقعیت داره؟

   1. محمد گفت:

    عالی بود نمیدونستم اتانازی روش اجرا شده
    و این ک بهترین روان شناس تاریخه بدون شک

 4. امیدی گفت:

  بسیار عالی بود
  متشکرم

 5. مهران فر گفت:

  با گذشت حدود یک قرن از تولد روانتحلیل گری، هنوز سایه ی آن بر سر رویکردهای مختلف رواندرمانی سنگینی می کند و رواندرمانی علی رغم تمایل برخی به بی اعتنایی به مفاهیم فریدی نتوانسته خود را از زیر یوغ مفاهیم عمیق روانتحلیل گری برهاند.

 6. N.M گفت:

  سلام آقای زوارزاده ممنون از سایت خوبتون.
  میخواستم بدونم چطور میتونم کتاب تفسیر خواب فروید رو از سایت شما بخرم و قیمتش چقدر هست؟

 7. پرویز مظهری گفت:

  باسلام من نظریه فروید را در باره محبت مادر وآن دومیمونی که یکی مصنوعی ویکی واقعی و بچه میمونی که از شیر مصنوعی میخورد ودر دامن مادر واقعی با اینکه مادر خودش نبود آرام میگرفت

 8. اجتمانو گفت:

  ممنون از این مطلب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *