روانکاوی

روانکاو کیست؟ آیا روانکاو یک روان‌شناس است؟

روانکاو کیست؟ روانکاوی شاخه‌ای از روان‌شناسی است پس روانکاو یک روان‌شناس است.

روانکاو کیست؟ چه تفاوتی میان یک روانکاو با روان‌شناس و روان‌پزشک وجود دارد؟ بیش‌تر مردم نمی‌دانند به چه کسی روانکاو می‌گویند و چه کارهایی انجام می‌دهد. برخی از مردم بر این باورند که روانکاوان توانایی شگفت‌انگیزی برای درمان مشکلات روحی و اختلالات روانی دارند که فراتر از روان‌شناسان و روان‌پزشکان است.

امروزه در سراسر جهان کسانی خود را به نام روانکاو معرفی می‌کنند برخی از این افراد آموزش‌های مورد نیاز را برای انجام روش‌های روانکاوی زیر نظر مراکز علمی دیده‌اند و برخی دیگر کسانی هستند که آشنایی درستی با روانکاوی ندارند و بدون هیچ مهارت و تخصصی خود را روانکاو می‌نامند. در این نوشته خواهم گفت که روانکاو کیست و چه کارهایی انجام می‌دهد.

روانکاوی شاخه‌ای از روان‌شناسی است پس روانکاو یک روان‌شناس است.

زیگموند فروید بنیان‌گذار روانکاوی را نخستین کسی بود که رویکرد روانکاوی را همانند یک دین در جهان گسترش داد. دیدگاه‌های فروید پیرامون انسان و فرآیندهای روانیش همواره هواداران و مخالفان فراوانی داشت تا جایی که یکی از برجسته‌ترین شاگردان او کارل گوستاو یونگ با دیدگاه‌های او مخالفت می‌کند و دیدگاه‌های خود را در زمینه‌ی روانکاوی بیان می‌کند. با گذر زمان روانکاوان تازه‌ای گام به این راه می‌گذارند و دانش روانکاوی زیرشاخه‌هایی پیدا می‌کند که هر کدام نمایان‌گر رویکرد گروهی از روانکاوان نسبت به دانش روانکاوی است. اما آن‌ نام زیگموند فروید را هیچ گاه نمی‌توانیم از روانکاوی حذف کنیم. او کسی بود که شیوه‌های نوین روان‌درمانی را پیاده‌سازی کرد. زیگموند فروید در گفت‌و‌گویی که با رادیو بی‌بی‌سی داشت گفت: روانکاوی بخشی از روان‌شناسی است. پس بر پایه‌ی گفته‌ی زیگموند فروید نخستین تعریفی که از روانکاو خواهیم داشت این است که روانکاو یک روان‌شناس است.

روانکاو کیست؟

روانکاو، یک روان‌شناس است که در درمان اختلالات روانی از رویکردها و شیوه‌های درمانی روانکاوی بهره می‌گیرد و افزون بر داشتن مدرک روان‌شناسی، دوره‌های تخصصی روانکاوی را زیر نظر انستیتو و آموزشگاه‌های معتبر جهانی روانکاوی گذرانده است. دوره‌های آموزشی که یک روانکاو سپری می‌کند حداقل ۴ سال است. با گذراندن دوره‌های تخصصی فرد می‌تواند به عنوان یک روانکاو به درمان اختلالات روان‌شناختی با بهره‌گیری از شیوه‌های روانکاوی بپردازد.

روانکاو چه کارهایی انجام می‌دهد؟

برخی از مردم گمان می‌کنند که روانکاو کسی است که ما به اتاقش می‌رویم و روی کاناپه‌ای دراز می‌کشیم تا او به گفته‌هایمان گوش کند. اما کار روانکاو گوش دادن به گفته‌ها نیست کار روانکاو فراتر از شنیدن است. روانکاو به دنبال شناسایی و درمان اختلالات روانی به کمک اصول روانکاوی است. روانکاوی مجموعه‌ای از دیدگاه‌ها و راهکارهای درمانی را دربرمی‌گیرد که در کارها و پژوهش‌های زیگموند فروید و دیگر روانکاوان برجسته ریشه دارد. محور درمانی در روانکاوی، کاوش، بررسی و تحلیل ناهشیار به منظور ریشه‌یابی و درمان موثر اختلالات روانی است. در این شیوه روانکاو تلاش می‌کند که افکار، احساسات، تمایلات و خاطرات ناخوشایند را که در ناهشیار جای گرفته‌اند شناسایی کند و با ورود محتوای ناهشیار به بخش هشیار، مراجع را به بینش و آگاهی نسبت به این محتوا برساند. با این کار روانکاو می‌تواند به درمان اختلالات روانی بپردازد.

تفاوت روانکاو روان‌شناس چیست؟

همان‌گونه که گفته شد روانکاو هم یک روان‌شناس است و تنها تفاوت کار روانکاو با دیگر روان‌شناسان در نگاهشان به ریشه‌ی مشکلات و اختلالات روانی است. نگاه یک روانکاو به ریشه‌ی مشکلات، عمیق‌تر و ریزبینانه‌تر از روان‌شناسان رویکردهای دیگر (روان‌شناس مثبت‌نگر، روان‌شناس شناختی رفتاری و …) است. او به کاوش در گذشته‌های دور و ناهشیار ذهن فرد می‌پردازد تا آگاه شود که به راستی مشکل فرد از کجا آغاز شده است. جلساتی که روان‌شناسان با مراجع دارند ممکن است با ۲۰ جلسه به پایان برسد اما به دلیل تحلیلی بودن کار روانکاو، جلسات روانکاوی طولانی‌تر و بیش‌تر از دیگر رویکردهای روان‌شناسی است. روانکاوی در درمان اختلالات روان‌شناختی – شخصیت و نیز اختلالات روانی که فرد سال‌هاست دچار آن است موثرتر از دیگر روش‌های روان‌شناسی است. پس اگر فرد سال‌هاست که درگیر مشکلات است بهتر است پیش روانکاو برود.

4/5 - (35 امتیاز)

نوشته های مشابه

88 دیدگاه در “روانکاو کیست؟ آیا روانکاو یک روان‌شناس است؟

 1. رامین گفت:

  سلام استاد درود بر شما ببخشین برا مشکل عصبی بودن و همچنین عدم ارتباط قوی با جنس مخالف میشه به روانکاو مراجعه کرد؟

  1. بله روانکاو می‌تونه بهتون کمک کنه

 2. صفایی گفت:

  سلام.وقتتون بخیر. برای افسردگی و اقدام به خوآزاری مراجعه به روانشناس بهتره یا روانکاو؟
  من چند سال گذشته پیش روانشناس رفتم (۶ نفر توی سه سال گذشته) اما هیچ وقت احساس نکردم که بهم گوش میدن و واقعا اهمیت میدن بنابراین عوضشون میکردم. تا اینکه دوستی گفت شاید بهتر باشه با روانکاو مراجعه کنم

  1. روانکاو هم یک روان‌شناسه که رویکرد درمانش روانکاویه

 3. danyal گفت:

  سلام.من یه پسر نوجوان دارم که چند ماه هست اصلا از کنترل خارج شده و با دوستاش فقط میخواد برگرده و خارج از خونه باشه.من باید به روانپزشک مراجعه کنم یا روانکاو؟؟؟

 4. الهام گفت:

  سلام من به شدت دچار بی انگیزگی شدم و فکر میکنم تو هیچ کاری موفق نمیشم. از لحاظ روحی بهم ریخته هم هستم. باید پیش روانشناسی که روانکاوی میکنه برم یا فقط روانشناس کافیه؟

  1. روانکاوی یکی از رویکردهای روان‌شناسیه. پیش روان‌شناس برین و مشکل رو مطرح کنید

 5. رویا گفت:

  سلام مرسی از اطلاعاتی که در سایتتون می نویسید. درباره روانکاوی کمتر اطلاعات در دسترس هست‌. دنبال مطلبی درباره اینکه شخصیت یک روانشناس با رویکرد روانکاوی میگردم. یک روانشناس خوب با رویکرد روانکاوی چه خصوصیاتی دارد در مقایسه با روانشناسی که بطور مثال رویکرد رفتاری شناختی دارد؟ لطف میکنید پاسخ بدین.

  1. در آینده در این باره نوشته‌هایی نگاشته خواهد شد

 6. Nafas گفت:

  سلام من نامزدم خیلی عصبیه وقتی عصبی میشه همه چی بار ادم میکنه از کنترل خارج میشه گاهی وقتا خودشو میزنه به دیوار یا وسایل و میشکونه.خیلی ام بد دله خیلی بی اعتماده.هم با رفتارش خودشو اذیت میکنه هم من و.بنظرتون پیش روانشناس ببرمش یا روانکاو؟

  1. روانکاوی یکی از رویکردهای روان‌شناسیه پس فرفی نداره

 7. مژگان گفت:

  سلام همسرم بسيار رفيق بازاست وبيشتر ساعات روز را پيش اوناست چندين بارهم بهم خيانت كرده واخرين بار پشيمون شد ولي من اسيبهاي زيادي خوردم به نظرشما بخاطر اين مشكلات به چه كسي مراجعه كنم

  1. همراه ایشون روان‌شناس برین

   1. ناصر گفت:

    با سلام من ی پسر ۱۷ ساله دارم که فوقالعاده از الان هرص پول میزنه و چیزایی میخواد که واقعا از دست من خارجه مثلا موتور سنگین میخواد پول زیاد میخواد وووو که بینهایت مارا خسته کرده و من چون نمیتونم براش فراهم کنم به بهانه های مختلف توی خونه خواهر دوقولوشو میزنه با مادرش درگیر میشه و هر روز داره بددهنتر از دیروز میشه و چنان از من متنفره که با خشم و غضب بامن صحبت میکنه و واقعا خونه و زندگیو مارو جهنم کرده و مثل ی آدم عقده ای و آدم ۵۰ ساله خواسته هاش خیلی زیاده و کارش شده دعوا و کشیدن گل و از این چیزا و میگه اصلا حق ندارید دخالت کنید و به هیچکس مربوط نیست و میترسیم اگه اعتیادم پیدا کنه چه خاکی تو سرمون بریزیم و میگه تمام این کارا رو رو لج شماها میکنم واقعا نیاز به کمک داریم و درضمن ۲ بارم در بیمارستان روزبه بستریش کردیم و اینم بگم ترک تحصیل کرده

 8. زهرا گفت:

  دوستی دارم که بشدت درگیر گذشته هایش است. او به شدت از بی توجهی اطرافیان، رنج می برد و هرگاه همسرش به او بی توجهی می کند، او بیشتر و بیشتر گوشه گیر میشود. اخیرا به شدت افزایش وزن یافته و مدام غذا میخورد.‌آیا باید نزد روانکاو برود یا روانپزشک؟ متشکرم.

 9. اعظم گفت:

  سلام من دختری ۳۷ساله هستم هرجا میرم با مشکل باشون مواجه میشم هیچ ادمی رو نمیتونم تحمل کنم از لحاظ رفتاری بعد از چند روز باهاش به مشکل میخورم چه مرد چه زن و در رابطه ام حس اینکه همش طرفم داره بهم خیانت میکنه واقعا عذابم میده باید روانکاو برم یا روانشناس

  1. روانکاو همون روان‌شناسه

 10. سهی گفت:

  سلام وقتتون بخیر من خواهری دارم که در انتخاب شخص مورد نظر برای زندگی اشتباه میکنه و هر بار شکست‌های بدی میخوره بنظرتون پیش روانشناس ببریم یا روانکاو

  1. روانکاو، روان‌شناسی است که از رویکرد روانکاوی برای درمان استفاده می‌کنه. پس تفاوتی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.